Doświetlanie roślin / rozsad cz.2

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Tak to halogen 50W bardzo ładnie się sprawdza choć daje bardzo dużo ciepła, utworzyłem górny otwór wentylacyjny temperatura w trakcie dnia nieznacznie przekracza 25*C, ale mój growbox ma 1,2m więc gorące powietrze ma gdzie ulecieć.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Jak tak popatrzeć na emitowane widma to połączenie halogena i cool white LED załtwia sprawę.
https://www.wykop.pl/link/4491485/unia- ... -wrzesnia/
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8659
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

:wit Czekam do stycznia i odpalam swoje fluory , no może do końca stycznia .
Teraz mam przerwę . Mam prośbę , możecie pisać o doświetlaniu bardziej
konkretnie a mniej naukowo ? Chciałabym z waszej dyskusji skorzystać a jakoś
nie mogę , za wysokie progi jak na moje nogi . ;:174
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 781
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

rolnik90 pisze: Myślałem o soczewkach, bo jak zapale coba to sporo światła ucieka na boki , tak mi się wydaje
A dla przyszłych majsterkowiczów taka informacja. Spokojnie na takim radiatorze od CPU + wentylator pociągniecie coba 50W. U mnie na 30W jest radiator jest lekko ciepły.
Bez problemu i za grosze kupisz na Ali soczewki i osłony dedykowane do modułów COB. Zestawy w postaci modułu LED COB pełne spektrum 380-780nm na napięcie 230V~, soczewki, reflektora i silikonowego pierścienia kupisz za cenę od około 13 do 16 zł w zależności od mocy LED (20W, 30W, 50W). Same soczewki i reflektory od 7 zł, wszystko z darmową wysyłką do Polski.
O ile można dyskutować o wykorzystaniu samej soczewki, o tyle w przypadku LED COB na napięcie 230V zastosowanie reflektora wydaje się być konieczne, choćby ze względów bezpieczeństwa. Mniejsze ryzyko występuje przy modułach wymagających oddzielnych zasilaczy prądowych, gdzie napięcie dochodzi do ponad 35V.

tutaj zdjęcia: https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1hhkVbN9Y ... IsVXal.jpg
https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1WT86b.R1 ... 0wVXai.jpg
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

kaLo pisze:Jak tak popatrzeć na emitowane widma to połączenie halogena i cool white LED załtwia sprawę.
https://www.wykop.pl/link/4491485/unia- ... -wrzesnia/
Co za różnica teraz też kupisz zwykłą żarówkę 100W pod nazwą lampa grzejna, kocioł CO tzw.śmieciuch zmienił już nazwę na podgrzewacz cwu 10kW, a lampy halogenowe zmienią nazwę na... hmmm energooszczędna lampa grzejna o dużym skupieniu?
Z odkurzaczami też były jakieś jazdy, teraz niby zmusili producentów do możliwości napraw ale nie określili ich cen, więc celowe postarzanie produktu nadal będzie istniało w najlepsze.
Zaraz zabronią używania lamp sodowych? W UK mamy teraz głośny temat że drogi wybudowane przez mężczyzn, zabijają kobiety, w USA Afroamerykanie żądają dla nich obniżenia punktacji na studia ponieważ mają mniejsze szanse się dostać niż biali i azjaci.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Ja to napisałem jako informację dla tych, którzy mają halogeny z dawnych zapasów i mogą je wykorzystać do doświetlania rozsady w połączeniu z zimnym światłem LED lub najzwyklejszej świetlówki liniowej.

Anulab w tych dyskusjach nic aż tak naukowego nie ma. Nawet niektóre linkowane artykuły zawierające wzory czy inne obliczenia powinny być zrozumiałe dla adepta szkoły podstawowej a gimnazjum to już na pewno.
Nie wszystko da się wytłumaczyć na kwiatkach i motylkach. :D . W razie wątpliwości pisz na priv. Postaram się co nieco objaśnić łatwiejszym językiem.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

KaLo jak ktoś szanuje prąd to dla niego 100W na 12h to dość sporo i idzie definitywnie w LED. Licząc prąd 0,6 PLN/kWh *1,2kWh(12h; 100W halogenów+ led) = 80gr/doba * 30dni = 24 PLN miesiąc.
Jak do doświetlania rozsady OK ale jak ktoś ma rozsadę przynajmniej 200 pomidorów tym światłem nie ogarnie.

Więc albo LEDy albo własna fotowoltaika ja rozbudowałem do prawie 7,5kWp
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8659
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

:wit Nie chodziłam do gimnazjum , to pewnie dlatego . ;:174
A wydawało mi się , że na fizyce nie przysypiałam , ale kiedy to było . :oops:
A konkretnie chodzi o to , że od trzech sezonów doświetlam rozsady na
parapetach świetlówkami osram fluora . Warto coś do tych świetlówek dołożyć ,
by rozsada była bardziej krępa ?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Tu nie ma fizyki tylko ew. trochę matematyki do przeliczeń. Rozsada rośnie na parapecie a w świetle o tej porze roku brakuje składnika niebieskiego więc wystarczyłyby same białe o zimnej barwie. Fluora daje sporo czerwieni, na dodatek w mieszkaniu zwykle nie ma lub jest zbyt mała różnica temperatur między dniem i niocą, dlatego rośliny mają tendencję do wyciągania się . Jeżeli masz oprawę na 2 rury to jedną fluorę zamień na rurę o zimnej barwie .
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8659
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

:wit Dzięki , no i niby wszystko jasne . :;230 Powiem m. on ode mnie mądrzejszy
chociaż mniej szkolony . :shock: Oprawkę mam w półce , nie problem dołożyć następną .
Półkę podnoszę wraz ze wzrostem rozsady .Od strony pokoju mam ustawioną konstrukcję
ze styropianu , która ma za zadanie odbijać światło i izolować od ciepła z grzejników .
Za dużo czerwonego a za mało niebieskiego . Takiej informacji potrzebowałam . Dzięki .
Z perspektywy czasu tych kilku lat jakość mojej rozsady dzięki doświetlaniu poprawiła
się bardzo . No i hartowanie , to też ważne , robię najwcześniej jak tylko się da .
rolnik90
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 985
Od: 7 kwie 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wierzbica

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Jaka powinna być mniej- wiecej odleglość led od rozsady pomidora. Wiem, ze sporo zależy od mocy led, ale załużmy, że rozsada ma wysokość razem z doniczka 30cm. Odleglość 20cm była by wystarczająca ?
Piotr
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13654
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Myśle ze odleglość miedzy 15-25cm bedzie ok. W zależności od nagrzewania sie lamp. Im mniej nagrzewajace sie i rozszerzone, tym niżej.
ogrodnik2
50p
50p
Posty: 65
Od: 24 lis 2019, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

kaLo pisze: 40 cm to za mało. Na początek może być ale jak rośliny podrosną, zrobi się ciasno.

A jak myslisz wysokosc 55cm byla by wystarczajaca ?. Liczac... Doniczka ma 10 cm, do tego ledy z radiatorem to kolejne 10cm. Zostaje sie 35 cm przestrzeni miedzy doniczka a ledem.

Mam szafe o takiej szerokosci, to jakby bylo dobrze, to nie pakowal bym sie w koszta listew, plyt, itp.

Edit:

Przegladajac w internecie zdjęcia, wydaje mi sie ze i to moze to byc zamalo :(
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”