Doświetlanie roślin / rozsad cz.2

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11332
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Nawet na pewno "nie do końca"
Rośliny w nocy nie przeprowadzają reakcji fotosyntezy. Zachodzą w nich jednak intensywne procesy metaboliczne. Aktywność niektórych szlaków biochemicznych, jak np. związanych z oddychaniem komórkowym jest nawet intensywniejsza niż w ciągu dnia. Następujące po sobie okresy dnia i nocy regulują wiele procesów życiowych roślin, a odpowiedni ich wzajemny stosunek reguluje moment wejścia w fazę generatywną, indukuje wejście w stan spoczynku oraz jego przełamanie oraz wpływa na kształt roślin poprzez procesy fotomorfogenetyczne. Odpowiednia długość nocy jest zatem niezbędna do rozmnażania się wielu gatunków roślin.
https://www.researchgate.net/publicatio ... robia_noca
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Nigdy nie oświetlałem całą dobę, ale świeciłem kiedyś ~20h i wyniki były bardzo dobre. W szklarni na północy słońce świeci całą dobę, a rośliny rosną i owocują.
Awatar użytkownika
ed04
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1014
Od: 5 mar 2017, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Ja doświetlam ledowymi lampami, i jest ok.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Ja doświetlam od 6rano do 20


Pomidory kwitną, owocują i zaczeły dojrzewać.

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
jafhar
100p
100p
Posty: 149
Od: 12 lip 2011, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Dotychczas doświetlałem moje storczyki COB od Citizen o barwie 3500k i cri 90( wyzsze cri, wiecej np dalekiej czerwieni).
Rosły super, ale kwitły za często. Może wydawać się to dziwne, ale jednak nie chcę by kwitły tak często ze względu na ograniczoną ilość węzłów. 10 dni temu wymieniłem na nowe COB o barwie 5000 i cri ok. 97 i spectrum zblizonemu bardzo do spectrum slonca w zakresie fal widzialnych. Zwiększyłem też nieco moc i już zauważylem szybsze tempo wzrostu i wybarwienie.


Obrazek
jakubpas92
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 18 kwie 2019, o 09:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Hej, jestem można powiedzieć początkujący w sprawach doświetlenia roślin i ogólnie hodowla zainteresowała mnie całkiem niedawno. Zarejestrowałem się na tym forum z racji właśnie tego tematu. Ogólnie jest to dla mnie dość dziwne że rośliny mogą rosnąć na "sztucznym świetle" no ale postanowiłem spróbować. Czy możecie mi powiedzieć jaką świetlówkę dobralibyście z oferty tego sklepu?: zmoderowano bo robię akurat zamówienie i dorzucę. Oraz mam pytanie odnośnie rodzaju świetlówek. Czy świetlówka LED się nada i świeci tak samo jak normalna? Po prostu lubię rzeczy mniej "prądożerne"
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2556
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

To nie prawda że świetlówka LED jest oszczędna, jej wydajność świetlna jest porównywalna do zwykłej, a koszt zakupu jest większy. Jeśli przeczytałeś wątek to jest w nim opis mojego regału na sadzonki do produkcji ogrodniczej, u mnie się sprawdza przy tysiącach sadzonek :uszy :uszy :uszy
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11332
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

jakubpas92 pisze:..
Foton jest kwantem pola elektromagnetycznego, np. światła widzialnego i nie ma różnicy czy pochodzi ze świetlówki, LEDa czy słoneczka. Jak poczytasz wątek to się dowiesz wielu ciekawych rzeczy, i nie tylko o źródłach światła ale i jego wpływie na rośliny i już nie będziesz taki "zielony" jak Twój szczypiorek :D
marzena456
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 sie 2018, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Oświetlenie roślin pod osłonami

Post »

Witam. Zabrałam się właśnie do uprawy moich roślin pod osłonami. Są to roślinki całoroczne i teraz pytanie, czy taka świetlówka LED 120cm będzie dobra do ich oświetlenia. Zastanawiam się czy mogę wybrać do tego zwykłe Ledy, czy powinnam te "GROW"

Reklama usunięta/Karo
Regulamin
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11332
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

"Led GROW" to pic na wodę , marketing i wprowadzanie ludzi w błąd żeby wyciągnąć kasę . Pasmo zielone jest roślinom równie niezbędne jak niebieskie czy czerwone. Kup najzwyklejsze świetlówki o zimnej barwie światła, dodatkowo wkręć ze dwie zwykłe żarówki średniej mocy aby kwiatki miały daleką podczerwień i będzie Pani zadowolona.
Obowiązkowo przeczytaj chociaż 10 ostatnich stron wątku a jeszcze lepiej 15.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11332
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

jafhar mógłbyś podać namiary albo chociaż typ tego cudeńka? Przeglądałem wyroby Citizena i aż się wierzyć nie chce, że produkują ledy kilkaset watów na chipie o wymiarach 4x4 cm.
Raq111
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 10 kwie 2019, o 09:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Witajcie,

Ufff przeczytałem cały wątek trochę to zajeło i chciałbym rozwiać moje ew. wątpliwości oraz się poradzić ze względu na to że mam okna w mieszkaniu wschodnio-zachownie, moja rozsada potrzebuje doświetlenia... W tym roku miałem strasznie wybiegniętą rozsade pomidorów i papryki, a rozsada "małych warzyw" skończyła się totalna klapą. Sądzę że jak już tutaj wspominał kolega KaLo wynikało to z powodu braku niebieskiego spektrum. Od początku pomysłu chciałem zastosować oświetlenie liniowe, po dokształceniu się myśle o kombinacji:

Pila Cool Daylight 36w/865 + Osram Fluora 36W/77 jak ma El. BobejGS ;:333
Lub: 2x Cool Daylight 36w/865

parapety szerokość 35~ cm x 4m wiec paletodonica wchodzi idealnie myślę o 3x kompletach po długości. Chociaż przeliczajać na m2 powinno spokojnie starczyć po 1 świetlówce jako doświetlenie. Co do odbłyśników chciałem użyć nierdzewki polerowanej ale koszta zwaliły mnie z nóg takiej powierzchni... Wiec raczej zastosuje folie odblaskową taka a'la z kwiaciarni lub zwykłe sreberko do któregonie jestem przekonany ;:204

Pozdrawiam
Amator który szybko się uczy ;)
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11332
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Folia z kwiaciarni jest półprzezroczysta. Albo folia aluminiowa albo biała farba. Współczynniki odbicia światła są porównywalne.
Na dobrą sprawę białe rury wystarczą, jeżeli masz zamiar tylko doświetlać na parapecie a nie trzymać w piwnicy.

Lektura dodatkowa, tego chyba jeszcze nie było. http://www.realcolortheory.pl/kolortrawy-colorgrass.pdf
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”