Doświetlanie roślin / rozsad cz.2

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Jeżeli Cię to interesuje to poczytaj o jednostce światła ajnsztajn, o mikromolach światła, o energii niesionej przez fotony w zależności od barwy(częstotliwości fali) światła. W końcu o minimalnej i maksymalnej dziennej ilości światła aby rośliny rosły zdrowo. Ciekawych rzeczy można się dowiedzieć :) .
wokan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1084
Od: 22 lip 2015, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DW

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

kaLo Taaa... czwarty sterownik do podlewania, a piąty do śpiewania kołysanek :lol:

Na Alledrogo można spokojnie kupić LEDy GROW o stosunku światła red:blue 3:1 i 1:1. Sam tam kupiłem niedawno GROW'a o stosunku światła 1:1
Ale faktycznie większość oświetlenia do roślin ukierunkowana jest na uprawę i kwitnienie... zioła :;230
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

A co powiesz na zakończenie rury "wyrzutnią ścienną z żaluzją grawitacyjną "? ;:306
https://www.youtube.com/watch?v=9G380apB_MQ
wokan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1084
Od: 22 lip 2015, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DW

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Brzmi jak element statku kosmicznego :;230
Może sam zbuduję taką wyrzutnię z czegoś pospolitego :)

Mam pytanie:
Growbox (prostopadłościan z rurek PCV owinięty folią strecz) będzie stał przy oknie balkonowym o wystawie południowej. Lata doświadczeń pokazują, że bez doświetlania mimo najlepszej wystawy i tak światła jest za mało i sadzonki (dyniowate) bardzo mocno wybiegają i kierują się w stronę światła czyli okna.
Więc... stosując doświetlanie... zostawić swobodny dostęp do światła słonecznego + LEDy, czy zasłonić okno i dać roślinom tylko światło z LEDów?
Który wariant bardziej zminimalizuje wybieganie sadzonek i ruchy fototropiczne?
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Zostaw słońce, ma więcej energii niż te ledy.
Balahir
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 25 wrz 2018, o 13:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Słońce ma więcej energii ale jest stale za chmurami. Obecnie w 21 wieku warto doświetlać rośliny. Nie są to świetlówki ale napiszę. Koszt za energię jest nieduży (max kilkanaście zł na 1 mc na 1 m2) a efekty niezłe. Ja zbudowałem niby growbox ze elementów ze starych mebli kuchennych plus osłony z Lidla do samochodu. Zakupiłem 3 ledy cob full spectrum, 1 zarówkę CFL 125w oraz 4x25cm ledy na aluminiowej listwie. Coby wymagają mocnego chłodzenia a ledy też by się spaliły na kupnej" listwie. Wyhodowałem 80 szt papryk sianych w okresie świąt tzw ostrych i nie widziały one słońca a są piękne. Na przyszły sezon zdecyduję się na 3xCLF bo nie wymagają chłodzenia a dają również trochę ciepła. Wentylatory szumią.
Dałbym zdjęcie ale nie używam imageshack`a ani fotosika - ciężko dzisiaj znaleść takie starodawne forum bez możliwości wrzucenia zdjęcia bezpośrednio.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

wokan nawet jeśli słoneczko jest za chmurami to i tak daje trochę światła. Nie ma sensu rezygnować z tego darmowego oświetlenia.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Balahir, weź światłomierz i sprawdź słońce za chmurami i świetlówkę. Myślę że się zdziwisz :)
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

ekopom pisze:Akurat musiałeś trafić na odpowiednią żarówkę, bo mi nie sprawdziło się, na próbę doświetlałem naświetlaczami led o mocy 30 W, rośliny w ogóle na nie nie reagowały. Stosuję lampy hps o mocy 600 W i jest dobrze. Kupiłem obecnie panel led grow 200 W, ale myślę, że jeszcze nie to, bo i cena za niska (230 zł), żeby była z górnej półki spełniając zapotrzebowanie roślin w odpowiednie widmo.
Może miałeś naświetlacze "nergooszczędne"? Trafił mi się taki uszkodzony za 3 zł. Jak widać na obrazku, co innego naklejka a co innego zamontowany w środku element z ledami. A jak jest na prawdę to chyba sam producent nie wie :wink: .

Obrazek
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Zaatanawiam się nad powrotem do świetlówek liniowych. Pomimo iż żarówki led sprawdzają się dobrze, to jednak liniowe mi całościowo lepiej oświetlały growbox. Z racji z ich większego kątu świecenia.

Myślę, że przy żarówkach albo bym musiał zwiększyć ilość ich o conajmniej jedną albo kombinować z wysokością i rozłożeniem. Z kolei teraz jedne rozsady wyższe, inne z kolei niższe, to znów komplikuje.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Od samego początku twierdzę, że LEDy nie są lepsze od świetlówek liniowych. I tu i tu wydajność świetlna czyli ilość lumenów z 1 wata doprowadzonej mocy elektrycznej jest identyczna i oscyluje wokół 100, czyli nie ma żadnej oszczędności. Poza tym długowieczność źródeł LED jest również problematyczna. W świetlówce w najgorszym razie może spalić się jedna ze spiralek a i taka uszkodzona może świecić w odpowiednim układzie zapłonowym. Lampa LED składa się z kilkudziesięciu diod połączonych szeregowo, jak lampki choinkowe i wystarczy, że jedna się spali i klops. Awariom ulegają też zasilacze w tych lampach. Często nie wytrzymują temperatury panującej w obudowie. Suma sumarum kilkadziesiąt złotych w plecy.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Jak ktoś ma małą powierzchnie i roślinki tego samego wzrostu, to taka żarówka jest fajną sprawą. ;:108 Spełnia swoją rolę świetnie, jednak przy większej powierzchni, robi się kłopot z kombinacją ich ułożenia.

Co prawda mam to wszystko na kablach podtynkowych, z sporym zapasem i mogę sobie nimi wszystko wymanewrować ale widzę, że jak teraz wejdą większe kubki, to nierównomiernie je oświetlają na szerokości.


A jednak świetlówki liniowe oświetlają nie tylko światłem padającym w dół ale i odbitym od boków i odbłyśnika.


Zapewne więc w sobotę zrobię zamianke, a z tego zestawu może coś jeszcze dodatkowo wykombinuje.
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Od początku stawiałem na świetlówki, porównując choćby koszt zakupu już mają przewagę, jednak na jedno muszę zwrócić uwagę, trzeba stosować do nich dobrej jakości odbicia i zadbać o dopasowanie rozstawu, inaczej mamy miejsca mniej i bardziej naświetlone, widać to po roślinkach :uszy :uszy :uszy
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”