Doświetlanie roślin / rozsad cz.2

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
ogrodnik2
50p
50p
Posty: 65
Od: 24 lis 2019, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Przepraszam za post pod postem, ale nie mam możliwości edycji.

Wyczytałem, że do budowania masy zielonej najlepsze jest światło o barwie 6500K, a czerwone do kwitnienia , sporo osób tu na forum korzysta z takich świetlówek.
Mi właśnie najbardziej zależy na rozwinięciu zielonej masy, czy zatem ledy 6500K , będą lepsze od ledów grow biorąc pod uwagę moje potrzeby i to, że będę naświetlał przez 3 tygodnie w zamkniętym boxie?
Awatar użytkownika
Bala
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 21 kwie 2019, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Lampy, żarówki oznaczono jako grow to właśnie te która mają 6400 temperatury barwowej. Na kwitnienie sprzedawcy proponują 2100.
:wit
...w życiu nigdy nie wiadomo,czy to oaza,czy fatamorgana...
ogrodnik2
50p
50p
Posty: 65
Od: 24 lis 2019, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

To ja już nic z tego nie rozumiem, przeczytałem ten temat cały, potem o doświetlaniu w doniczkach chyba jestem za tępy
Proszę wyjaśnij mi.
Led cob grow full spectrum = światło niebieskie + czerwone

"Czerwony: 600nm ? 700nm; w szczególności: 620-640, 660, 675; PAR: 645-685.
Wspiera pąki i rozkwit. Przyśpiesza kiełkowanie. Pochłaniany przez barwnik fotosyntezy ?Chlorofil A?. Najpopularniejszy odcień czerwieni stosowany w uprawach to ?ciemnoczerwony? czyli "hyper red" o długości fali 660 nm."

"Niebieski: 400nm ? 500nm; w szczególności: 420, 440-450, 470; PAR: 420-500.
Najwydajniej działa na wysokie rośliny liściaste podczas fazy wegetatywnej wzrostu . Pochłaniany przez barwnik fotosyntezy ?Chlorofil B?. Aktywuje fototropizm i fotosynteze, najefektywniej pochłaniany zakres światła słonecznego, przez co barwa ta nie jest wymagana w dużej ilości. W uprawach roślin najbardziej popularny z tego zakresu jest kolor Royal Blue (niebieski królewski) 440-450nm"

Led cob cold white 6500k = niebieskie i ? :oops:

Czyli w moim przypadku zastosował byś Led cob Cold white 6500K, czy Led cob Grow full spectrum ?

Im więcej czytam, tym większa pustka w mojej mózgownicy.
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 791
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie od lutego 2011 roku prowadzi badania nad doświetlaniem roślin. Mam gdzieś w zapiskach artykuł dotyczący systemu doświetlenia, a w nim jak byk napisano, że do doświetlania używają światła niebieskiego, czerwonego i białego o temperaturze barwowej 4500K. Wszystko to w odpowiednich proporcjach. Artykuł pewnie można będzie znaleźć w sieci. Warto poczytać, bo to publikacja naukowa, a nie reklama sprzedawcy źródeł światła dla ogrodnictw.
Awatar użytkownika
Merkor
100p
100p
Posty: 190
Od: 18 kwie 2016, o 17:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chełm

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

ogrodnik2 Zainteresuj się ledami White Full Spectrum.
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 791
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

A to White Full spectrum, to o jakiej temperaturze barwowej sugerujesz?
jeszcze raz proponuję poszukać w sieci i przeczytać ten wątek. Doświetlanie roślin to nie taka prosta sprawa choćby z tego powodu, że różne rośliny różnie reagują na to samo spektrum światła. Dobre lampy doświetlające składają się z różnych żarówek lub modułów dających światło o określonym spektrum. Proszę zauważyć, że w takich lampach stosuje się różne ilości różnych żarówek, by dobrać odpowiednie proporcje. Dodaje się też czasem ultrafiolet.
Znalazłem tytuł publikacji, o której pisałem wcześniej: Inteligentny system doświetlania roślin.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Są ogrodnicy którzy oświetlają rośliny lampami sodowymi z bardzo dobrymi efektami. A cena za gram tego pomidora oscyluje pewnie w okolicach 50 PLN/g
Stąd nie widzę większej potrzeby przykładania aż tak dużego znaczenia do lampek LED do produkcji rozsady która finalnie i tak wyląduje pod chmurką. Jeśli im się udaje to u nas zwykła żarówka się sprawdzi.
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 791
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Oświetlenie LED daje większe możliwości wpływu na spektrum światła emitowanego przez to źródło, a to ma wpływ na energię zużywaną przez doświetlenie. Jeżeli cała moc kierowana jest na emisję konkretnego spektrum, nie ma strat mocy na emisję w paśmie bezużytecznym dla roślin.
ogrodnik2
50p
50p
Posty: 65
Od: 24 lis 2019, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Chyba sam przetestuje oświetlenie...
Wysiałem kilka nasion melonów i będę naświetlał przez 2 tygodnie ledami po 20w, a będzie to led cob Grow full spectrum i cold white 6500k.
W ten sposób uzyskam odpowiedź ktory led lepszy. :wink:
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 791
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Po raz kolejny napiszę:
Temperatura barwowa światła neutralnego wynosi od 4000K do 4500K. Jest ono najbardziej zbliżone do światła dziennego
ands
100p
100p
Posty: 185
Od: 4 kwie 2015, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałcz

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Rośliny syntetyzują szersze widmo światła słonecznego niż to co ludzie widzą poprzez zmysł wzroku i absorbują przede wszystkim niebieskie i czerwone barwy fal emitowanych.

Doświetlanie roślin jest tematyką bardzo rozwiniętą w akwarystyce roślinnej, gdzie dla porównania tam dużą przeszkodą jest woda ograniczająca zasięg promieni świetlnych.
Do doświetlania moim zdaniem najlepiej i najprościej zastosować gotowe panele led (dedykowane do doświetlania), albo wielopasmowe świetlówki led.
Diody imituje światło słoneczne pozwalając na uzyskanie efektów hodowli w warunkach ograniczonego nasłonecznienia lub w okresie jesienno - zimowym.
Pozdrawiam serdecznie, Andrzej
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Czy zwykłe lampki choinkowe można wykorzystać w celu doświetlenia parapetu ? Parapet jest od strony południowej, nie zacieniony. Nowalijki posiane na przełomie styczeń - luty dają radę bez doświetlania ,ale w tym roku chciałabym przyśpieszyć siewy (już teraz).
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Jak najbardziej można.
Nic nie da to roślinom ale będzie wesoło wyglądać ;)
I będzie to oświetlenie parapetu a nie doświetlenie roślin.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”