Doświetlanie roślin / rozsad cz.2

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Te wybrane są OK. Rosjanie łączą Fluorę z rurą 965 ale trudno ją dostać i jest droga. W póżniejszych fazach wzrostu dobrze jest dodać dalszej podczerwieni czyli zwykła zarówka średniej mocy lub niewielki halogen.
Raq111
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 10 kwie 2019, o 09:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Dzięki KaLo ;:180 w grudniu przeprowadzę testy oświetlenia żeby wszystko było na tip top przed wysiewami
Amator który szybko się uczy ;)
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Mozewsz zacząć już teraz, będzie więcej czasu na ew. poprawki. ;:333
Raq111
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 10 kwie 2019, o 09:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Jeszcze troche walki mnie czeka na działce, ale jak tylko się ogarnę to biore się za to! ;:215
Amator który szybko się uczy ;)
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

kaLo pisze:"Led GROW" to pic na wodę , marketing i wprowadzanie ludzi w błąd żeby wyciągnąć kasę .
Ten rok miał być inny miał być Growbox 12m2 ale niestety nie udało się ukończyć dobudówki i pokój w gospodarczym nadal zawalony sprzętem. Wracam do Growboxa 60x60x120 cm i już nie ledgrow a lampa sodowa 150W. Faktycznie to sporo prądu ale mam swój darmowy i te 500kWh to jakaś drobnica. W pranach mamy pomidora MegaGroniastego czerwonego ogłowionego jak tylko przekroczy 120 cm wysokości i sałatę w doniczce dla "pewności". Jako Bozia pozwoli to będzie jeszcze Pepino.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Już zacząłem doświetlanie więc się dopiszę i będę śledził na bieżąco, może jakieś nowości się pojawią.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
rolnik90
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 984
Od: 7 kwie 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wierzbica

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Cześć.
Robię oświetlenie do growboxa w którym będę hodował rozsady pomidorów.
Growbox ma wymiary 100cm na 50cm wysokość 800cm. Posiadam po dwie sztuki led COB 20W grow )full spectrum i dwie sztuki Led cob 10W cold white,
zrobię z nich dwa "moduły" (10W cold white + 20W grow). Możecie mi podpowiedzieć jaką soczewkę kupić by równomiernie były rośliny oświetlone 120 czy 60 stopni ? . Odległość ledów od rośliny będzie regulowana, ale maksymalna to 60cm od doniczki.
Piotr
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Rolniku nie przesadziłeś z wysokością? :lol:
Po co soczewki , które zabiorą nawet do 30% strumienia. Sam COB promieniuje większść energii w kącie 110-130 st.
rolnik90
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 984
Od: 7 kwie 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wierzbica

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Trochę przesadziłęm, zawsze można zmniejszyć :D

Myślałem o soczewkach, bo jak zapale coba to sporo światła ucieka na boki , tak mi się wydaje :D , z resztą sam zobacz...

Obrazek

A dla przyszłych majsterkowiczów taka informacja. Spokojnie na takim radiatorze od CPU + wentylator pociągniecie coba 50W. U mnie na 30W jest radiator jest lekko ciepły.

Obrazek
Piotr
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Napisałeś, że robisz growboxa więc światło nie ucieknie tylko odbije się od jego ścianek. Zawsze też możeś zrobić dodatkowy odbłyśnik przy radiatorze albo wyłożyć growbox odpowiednim materiałem odbijającym światło. Polerowane aluminium odbija ponad 90% światła. Materiały do wyłożenia growboxa . Na ten temat to już chyba wszystko zostało napisane w tym wątku.
Awatar użytkownika
Bala
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 21 kwie 2019, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Nie potrzeba soczewek.
Ja w ubiegłym roku zmajstrowałem na szybko growboxa na papryki, bakłażany a potem pomidory. Najostrzejsze papryki skiełkowały już pod koniec grudnia. Rośliny bardzo dobrze rosły i część z nich dopiero w kwietniu "zobaczyły" słońce. Miałem podwieszone 3x COB 50W 230V FUL Spectrum, oraz 2xCFL 125W WZROST. Nigdy nie pracowały te lampy naraz. W zależności od ilości sadzonek i ich wzrostu włączałem stosowną ilość oświetlenia regulując wysokość położenia lamp. COB-y mam podobnie jak inni na aluminiowych profilach z wentylatorami z PC. Zamontowałem prostą regulację ich obrotów potencjometrem. DO CFL-ów z wewnętrznej części starej zmywarki wykonałem odbłyśniki. Rośliny rosły bardzo dobrze. Całość przykrywałem zakupioną w Li.... osłoną przeciwsłoneczna na szybę samochodową. Szybo nauczyłem się jaką zostawiać przerwę w tej zasłonie aby temperatura była odpowiednia.
W tym roku zrobię to trochę staranniej. :wit
...w życiu nigdy nie wiadomo,czy to oaza,czy fatamorgana...
ogrodnik2
50p
50p
Posty: 65
Od: 24 lis 2019, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Cześć. Przeglądam to forum od tygodnia w celu stworzenia growboxa w którym będę hodował rozsady papryki i pomidora. Chciałbym abyście zweryfikowali czy wszystko dobrze zaplanowałem. Growbox będzie miał wymiary wysokość 40cm, szerokość i długość 50cm. Rośliny będą oswietlane diodą led COB 30W GROW FULL Spectrum. Jako odbłyśnik zastosuję białą farbę matową, dzięki kaLo za artykuł, myślałem tak jak Rolnik90, że sreberko dobrze się nadaje jako odbłyśnik.
Teraz pytania.
1. Wyczytałem, już nie pamiętam czy tu czy na innym forum, że do tych led GROW można dołożyć jakiś biały? Cold white tylko jakiej mocy o ile to prawda?
2. Jeśli temperatura w boxie podczas oświetlania wynosi 24 stopnie, a w nocy 14-16 nie będzie problemu ?
3. To prawda, że nie "prześwietlę" rośliny zbyt mocnym ledem ?(nie wiem jak to nazwać prawidłowo) Wyczytałem, że roślina przyjmie tyle światłą ile jej potrzeba, to prawda?
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Ad1)Możesz dokładać jakie chcesz lampy ja mam 2x 50W COB Grow,do tego 1 zwykłego leda biały ciepły, i 4 x żarówka led gwow generalnie z zestawu byłem zadowolony ale dopiero po dołożeniu starej żarówki G10 o mocy 50W zobaczyłem jaką ona robi robotę.

Ad2) u mnie tak jest i papryki dają radę.

Ad3) Jeśli młode siewki potraktujesz zbyt dużym światłem mogą tego nie wytrzymać, starsze rośliny powinny sobie poradzić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”