Projektant ogrodów- jako zawód.Uprawnienia

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
7koliberek9
200p
200p
Posty: 407
Od: 17 mar 2008, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Uprawnienia do projektowania?

Post »

Dziękuję bardzo za rady i informacje ;:180 Urzędnikom na pewno się nie dam bo bardzo mi zależy na tym co chce robić :) Jeśli tylko będzie szła sprzedaż i będzie zainteresowanie moimi projektami to na pewno pochwale się ;:138 Cieszę się jeszcze na myśl o dostępie do roślin po cenach hurtowych bo wreszcie zacznę robić poważne nasadzenia w swoim ogrodzie :tan Do tej pory na mą studencką kieszeń to były głównie rośliny na skalniak :wink:
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Re: Uprawnienia do projektowania?

Post »

akilegna pisze: Ja mam ukończone kształtowanie terenów zieleni i mam takie uprawnienia tzn. wolno mi projektować i podpisywać swoje projekty. Daje to już ukończenie studiów pierwszego stopnia. W tym przypadku inżynierskie. [...]

Zdziwiona jestem tylko, że osoby po architekturze (tak jak nocny-drwal) nie mają tych uprawnień.
Angelika
Ja również po kształtowaniu terenów zieleni jestem, również 2 stopniowych (mgr inż.) i niestety u nas żadnych uprawnień nie rozdawali :wink:
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
AgnieszkaG.
200p
200p
Posty: 274
Od: 12 wrz 2008, o 13:24

Re: Uprawnienia do projektowania?

Post »

Justyno, ja chyba zrobiłabym jak napisał Tadeusz. Zrobiłabym to chyba jednak łagodniej. Napisałabym wniosek o przydzielenie PKD mówiąc, że żadnych uprawnień nie potrzeba. Odmówiłabym przyniesienia zaświadczenia, że nie potrzeba. Bo niby skąd takie zaświadczenie??? Poprosiłabym nawet ewetualnie o paragraf, w którym jest napisane, że do wniosku potrzebne jest takie zaświadczenie. Łagodnie, bez straszenia powiedziałabym, że to już sa pani urzędniczki kompetencje i ja sie nie będe mieszać. To ona powinna poszukać w przepisach. Nie daj się tej Pani.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Uprawnienia do projektowania?

Post »

7koliberek9 pisze: Obecnie pkd mam 81.30.Z-"Działalność usługowa związana z zagospodarowaniem terenów zieleni" ale to głownie obsadzanie i pielęgnacja zieleni :? Chyba że moje małe projekty dałoby się pod to podciągnąć...
Dokładnie. Masz odpowiednie PKD. Ze strony: PKD


ZAGOSPODAROWANIEM TERENÓW ZIELENI
81.30.Z

Podklasa ta obejmuje:

* dokonywanie zasadzeń, pielęgnację i utrzymanie:
* parków i ogrodów:
* przy domach prywatnych i domach wielomieszkaniowych,
* przy budynkach użyteczności publicznej i częściowo publicznej (szkoły, szpitale, budynki administracyjne, kościoły itp.),
* na terenach miejskich (parki miejskie, strefy zieleni, cmentarze itp.),
* przy budynkach przemysłowych i handlowych,
* zieleni:
* budynków (zieleń fasad, ogrody na dachach i wewnątrz budynków itp.),
* autostrad, ulic, dróg kolejowych i tramwajowych, brzegów dróg wodnych, w portach itp.,
* terenów sportowych, terenów przeznaczonych do gier i zabaw na świeżym powietrzu i innych terenów rekreacyjnych (np. trawniki przeznaczone do zażywania kąpieli słonecznych, pola golfowe),
* wód stojących i płynących (zbiorniki wodne, bagna, stawy, baseny kąpielowe, fosy, strumyki, potoki, rzeki, systemy oczyszczania ścieków),
* zagospodarowanie terenów zieleni i dokonywanie zasadzeń w celu ochrony przed hałasem, wiatrem, erozją, oślepianiem lub dla ułatwienia widoczności.

Podklasa ta nie obejmuje:

* produkcji w celach handlowych i dokonywania zasadzeń w celu sprzedaży roślin, drzew, sklasyfikowanej w odpowiednich podklasach działów 01, 02,
* działalności szkółek, włączając szkółkarstwo leśne, sklasyfikowanej w 01.30.Z, 02.10.Z,
* utrzymania terenów rolniczych w dobrym stanie ekologicznym, sklasyfikowanego w 01.61.Z,
* działalności architektury i projektowania krajobrazu, sklasyfikowanej w 71.11.Z,
* działalności budowlanej w celu zaprojektowania krajobrazu, sklasyfikowanej w odpowiednich podklasach Sekcji F.

Być może mogłabyś dodać PKD 71.11.Z, ale to tylko w takim przypadku jeśli sprzedawałabyś swoje projekty, a nie wykonywała do własnych celów.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
7koliberek9
200p
200p
Posty: 407
Od: 17 mar 2008, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Uprawnienia do projektowania?

Post »

To super, najważniejsze że mam odpowiedni numer pkd, mogę projektować i nie bać się że to nie dozwolone dla mnie :D


Agnieszko, postaram się to zrobić na spokojnie ale nie wiem na ile emocje pozwolą :wink: Przyznam że najbardziej denerwuje mnie brak doinformowania tej pani w gminie (a od zawsze zajmuje się działalnościami) i jej lekceważące podejście do problemu :evil: bo nawet nie starała się tego sprawdzić ;:14
aniaop
200p
200p
Posty: 234
Od: 17 maja 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Uprawnienia do projektowania?

Post »

WITAM
Przerabiałam to, pani w urzędzie jest tylko od wydania decyzji o którą TY występujesz, nie jest od przydzielania PKD. To musisz zrobić sama i sama wiedzieć co chcesz robić , jaką działalność prowadzić. Pamiętaj że jak chcesz sprzedawać rośliny , to masz obowiązek uzyskać na to pozwolenie od Inspekcji ochrony roślin i nasiennictwa , co kosztuje oczywiście, no i będę na kontrole przychodzić, sprawdzać pochodzenie roślin tzw paszporty .Możesz wpisać nr pkd 01.61.z 81.30.z 47.76.z , 71.12.z
To kilka z mojego rejestru, resztę szukaj w wykazie PKD.
Powodzenia w walce z urzędasami...
pozdrawiam ania
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Uprawnienia do projektowania?

Post »

aniaop pisze: Pamiętaj że jak chcesz sprzedawać rośliny , to masz obowiązek uzyskać na to pozwolenie od Inspekcji ochrony roślin i nasiennictwa , co kosztuje oczywiście, no i będą na kontrole przychodzić, sprawdzać pochodzenie roślin tzw paszporty .
Nie jest to prawda. Nie chodzi o uzyskanie pozwolenia, a rejestrację w Inspekcji. Wtedy owszem są kontrole. Sprzedawca nie musi uzyskiwać żadnego pozwolenia od Inspekcji ochrony roślin i nasiennictwa. To producent powinien być w tej inspekcji zarejestrowany.
Paszporty powinnaś mieć od producenta, jeśli dana roślina paszportu wymaga.



O różnych aspektach sprzedaży roślin rozmawiamy tu:
Jak uruchomić sprzedaż roślin ogrodowych
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
AgnieszkaG.
200p
200p
Posty: 274
Od: 12 wrz 2008, o 13:24

Re: Uprawnienia do projektowania?

Post »

aniawoj pisze:
aniaop pisze: Pamiętaj że jak chcesz sprzedawać rośliny , to masz obowiązek uzyskać na to pozwolenie od Inspekcji ochrony roślin i nasiennictwa , co kosztuje oczywiście, no i będą na kontrole przychodzić, sprawdzać pochodzenie roślin tzw paszporty .
Nie jest to prawda. Nie chodzi o uzyskanie pozwolenia, a rejestrację w Inspekcji. Wtedy owszem są kontrole. Sprzedawca nie musi uzyskiwać żadnego pozwolenia od Inspekcji ochrony roślin i nasiennictwa. To producent powinien być w tej inspekcji zarejestrowany.
Paszporty powinnaś mieć od producenta, jeśli dana roślina paszportu wymaga.
Właśnie to samo chciałam napisać, żeby nie wprowadzać ludzi w błąd. To producent powinnien się zarejestrować i to nie każdy.
aniaop
200p
200p
Posty: 234
Od: 17 maja 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Uprawnienia do projektowania?

Post »

No cóż mój błąd :oops: , dzieci mi po głowie latały a chciałam szybko odpowiedzieć. Tak, dotyczy to rejestracji, nie pozwolenia. Niemniej roślin z paszportami jest dosyć sporo, z producentami , możecie mi wierzyć jest różnie i różniaście.... A rejestracja pamiętam w 2005 r kosztowała mnie w Inspekcji chyba 400zł pi razy drzwi- dokładnie nie chce mi się grzebać w papierach . Życzę powodzenia. Ania
Awatar użytkownika
jolka009
50p
50p
Posty: 56
Od: 5 maja 2008, o 10:15

Projektant ogrodów- jako zawód

Post »

Witam wszystkich,

Poważnie myślę o rozpoczęciu działalności projektanta i wykonawcy ogrodów.
Jestem skłonna poświęcić 1-2 lata na naukę zawodu i zainwestować odpowiednią kwotę pieniędzy.

Mam pytanie do osób które uprawiąją ten zawód - czy jest popyt na takie usługi? Da się z tego żyć?
Gdzie się najlepiej uczyć? Od czego zacząć?

w ogóle wszelkie informacje mile widziane :)

pozdrawiam
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: zawód - PROJEKTOWANIE OGRODÓW

Post »

1-2 lata? to powodzenia :)
Wyżyć się z tego nie da, dobrze też wcielać w życie te projekty. Wtedy możemy mówić o "wyżyciu" :wink:
Awatar użytkownika
jolka009
50p
50p
Posty: 56
Od: 5 maja 2008, o 10:15

Re: zawód - PROJEKTOWANIE OGRODÓW

Post »

to właśnie mam na myśli - projektowanie i "wcielanie" w życie.
Awatar użytkownika
krismiszcz
500p
500p
Posty: 578
Od: 20 cze 2011, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Lublin

Re: zawód - PROJEKTOWANIE OGRODÓW

Post »

jolka009 pisze:to właśnie mam na myśli - projektowanie i "wcielanie" w życie.
- projektowanie ogrodów,
- wykonanie ogrodu,
- projektowanie i zakładanie instalacji nawodnienia,
- rekultywacja i rewitalizacja terenów zielonych,
- szkółka drzew ozdobnych,
- produkcja architektury ogrodowej z drewna

Jeśli tym wszystkim się zajmiesz, to gwarantuje Ci pracy na cały rok z około 30 pracownikami na 2 lata do przodu...
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”