Altanka/domek - remont ,rozbudowa

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
A-ta
50p
50p
Posty: 59
Od: 2 wrz 2012, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: remont altanki/domku drewnianego

Post »

Noto :)
Wersja heblowania wchodzi jedynie w grę, jeśli fachowiec będzie miał maszynę u siebie :).
To "gdzie indziej" nie jest takie proste. CO innego budowa drewnianych domków, altanek czy drewutni u siebie na posesji, na której mieszkasz, a co innego jak się mieszka w blokowisku :).
Szukanie miejsca i narzędzi gdzie indziej bywa kłopotliwe i niekiedy mało realne. Dlatego wiele osób właśnie gotowce marketowe kupuje, bo czas i nerwy są niekiedy cenniejsze niż to co się do gotowców dopłaca :).
Sama kończyłam technikum budowlane i na praktykach realizowaliśmy za grosze prywatne zamówienia. A to okna, a to właśnie jakieś deski, a to tralki, a to listwy przypodłogowe pięknie profilowane :).
Niestety obecnie szkoła choć nadal istnieje, pozbawiona jest warsztatów. A maszyny tam były jeszcze piękne, poniemieckie :).
Tartaki liczą sobie jak za zboże niekiedy, to fakt.
A znaleźć stolarza, który zrobi niedrogo, bo ma swój warsztat - raczej trudne :).
jeśli fachowiec ma postawić mi za małą stawkę robocizny, to najprędzej z gotowców, w formie dorabiania sobie do pensji. jeśli ma swój warsztat, to wiadomo,że chłop nie dorabia sobie popołudniami, tylko z tego ma na chleb powszedni, więc się ceni.
No ale warto każdy pomysł rozważyć szczegółowo i pod każdym kątem :).
Awatar użytkownika
LukaszN
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 25 lut 2013, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: remont altanki/domku drewnianego

Post »

A-ta pisze:Sporo wyniósł cię domek Łukasz. Ile w tej kwocie było robocizny stolarza?
Stawiałeś od podstaw, z jakimś fundamentem?
Jakie materiały, jakiego rodzaju dach (dwuspadowy???) jakiego rodzaju pokrycie itd?

Proszę niech każdy pisze o swoich propozycjach i doświadczeniach oraz cenach :).
To bardzo ważne informacje dla mnie :)
Dach 2 spadowy kryty gontem pod gont płyta. Deski obiciowe 20 mm sosna po heblowaniu przez stolarza , belki 12x12 + 2 okna . Całość na bloczkach betonowych . Podłoga z grubszej deski prawdopodobnie 30 lub 25 mm jeszcze nie uzgodniłem. Środek wykończony płytą gipsową zieloną. Drzwi mam drewniane od kolegi , który robił remont , wystarczy je odnowić . No i impregnaty. Stolarz krzyknął 1800 z tym ,że wchodzę już do gotowego domku. Niestety nie liczyłem jeszcze wełny na ocieplenie . Bloczki już są bo zostało mi trochę krawężników więc koszty odchodzą , a i zagęszczarka do utwardzenia terenu też jest za free.Dach pokryć i rynny ma załatwić i zamontować kolega dekarz więc dochodzi koszt alkoholu :)
A-ta
50p
50p
Posty: 59
Od: 2 wrz 2012, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: remont altanki/domku drewnianego

Post »

A to Łukasz inna inszość :D.

Ty chcesz luksusów, a ja tylko schronienia przyzwoitego :).
Docieplenia, płyty g/k w środku - fiu fiu :D

Pod gont płyta osb, tak?
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: remont altanki/domku drewnianego

Post »

Po co ocieplenie ? To proszenie się o problemy.
Przy wełnie konieczna folia i znajomość tematu.
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
karr-km
200p
200p
Posty: 377
Od: 3 paź 2011, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: TBG

Re: remont altanki/domku drewnianego

Post »

A-ta pisze:karr-km - ale to altana otwarta, bez ścian?
Płytę onduline dajesz bezpośrednio na więźbę dachową?
Tak bezpośrednio na więźbę. Boki dookoła zrobię z listew które posiadam na wysokość 70cm od ziemi, a dalej do góry będą pergole w ramkach też robione na wymiar (oczywiście też sam je zrobię :;230 )
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: remont altanki/domku drewnianego

Post »

To torochę istotne czy jest to altana (ażurowe ściany) czy domek - ściany pełne.
Wtedy inaczej stosuje się onduline.
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
A-ta
50p
50p
Posty: 59
Od: 2 wrz 2012, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: remont altanki/domku drewnianego

Post »

Generalnie utartym określeniem domku w ogródku jest altanka :).
Ale zaznaczyłam to w temacie :)
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: remont altanki/domku drewnianego

Post »

Własnie ja też już miałem wątpliwości ... dlatego dopytałem. Stosowanie onduline - tej w potocznej tego słowa znaczeniu (płyta falista) jest trudne na domku. Wymaga szczelnego innego pokrycia dostępu do domu.
Na altanie inaczej ... ale wygląd.... to już kwestia gustu ...

P.S. Chyba że pod słowem onduline kryje się coś innego.
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
karr-km
200p
200p
Posty: 377
Od: 3 paź 2011, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: TBG

Re: remont altanki/domku drewnianego

Post »

Altanki zabudowane jak domki oraz te które mają odkryte ściany z powodzeniem pokrywa się płytami onduline. Wiem to od osób zajmujących się produkcją altanek kierowanych głównie na rynek hiszpański. A na dodatek oglądałem u kolegi altanę z ażurowymi ścianami pokrytą takimi płytami. I przez 3 lata nic im się nie stało.
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: remont altanki/domku drewnianego

Post »

Materiał to jest trwały. Co do tego nie mam wątpliwości ... tylko ich kszatł nie zabardzo mi pasuje. Facet jestem ale ... nie pasuje.
Google też nie znajduje
http://www.google.com/search?hl=pl&biw= ... 5jgNwkJQsQ
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
A-ta
50p
50p
Posty: 59
Od: 2 wrz 2012, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: remont altanki/domku drewnianego

Post »

Dla mnie na wiatę jak najbardziej, na prawdziwą altanę - no jakoś ok, ale na tzw. altankę czyli domek działkowy - no ni huhu mi nie pasuje:).
A-ta
50p
50p
Posty: 59
Od: 2 wrz 2012, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: remont altanki/domku drewnianego

Post »

Witam ponownie :)

Temat powrócił do mnie z nadejsciem ciepłych dni.
Zdjecia staruśkiej altanki w pierwszym poście.

Altankę obejrzał fachowiec i stwierdził, że poza tylną ścianą (deski do wymiany) reszta domku jest solidna.
Jako, że pracuję już na działce, zaczynam widzieć bezsens stawiania nowej "chałupki" tylko po to, by trzymać podręczne rzeczy (narzedzia, krzesla itd) i schronić się tam w czasie deszczu.
Działkę mam 10 minut drogi autem od domu, pracuję, nie planuję na niej weekendów z noclegami.
Opinia fachowca przewazyła.
Zostawiam domek, jak ktoś wczesniej napisał - z duszą.
Jednak stan zewnętrzny to widok opłakany.
Po pokryciu dachu papą i wymianie podłogi (to konieczność), pozostanie mi restauracja wnętrza i zewnętrza :).
W środku surowe deski pociągnę rozcieńczoną farbą akrylową, zeby je pobielić ale z taką niby przecierką uwidaczniającą zszarzały kolor drewna.
Natomiast deski z zewnątrz - stara farba złuszczona w większej częsci. Widać ten opłakany stan wyraźnie na zdjeciach.
Co proponujecie kobiecie, która miałaby to robić sama?
Tylko bez kosztownych szaleństw proszę.
W ostateczności i desperacji rzucę się na olej silnikowy przepalony :D.
ALe czarny domek jakoś tak - no chyba że to jednak może być dobrym pomysłem :)

Poza tym - jak w miarę łatwo zedrzeć resztki łuszczącej się farby z desek?
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: remont altanki/domku drewnianego

Post »

strug albo palnik i szpachelka
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”