Altanka/domek - remont ,rozbudowa

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
ands
100p
100p
Posty: 185
Od: 4 kwie 2015, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałcz

Re: Zaniedbana altanka

Post »

Bardziej trafnego i szczegółowego sposobu renowacji altany jaki podał dziadek22 to chyba nikt nie podsunie.
Nie wiem tylko czy po takiej dezynfekcji połączonej z dezynsekcją również dżdżownice nie będą omijać działki przez cały sezon. :lol:

a propos Vidaronu to naprawdę udany produkt, chociaż jak na całą altanę przy 2-3 warstwach to dość duży wydatek. Poza tym kładzie się na oczyszczone drewno.
Pozdrawiam serdecznie, Andrzej
donald333
50p
50p
Posty: 69
Od: 13 kwie 2013, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zaniedbana altanka

Post »

Oczyścić i zabezpieczyć. A Vidaron jedno malowanie raz na 6 lat. Ja się przekonałem.
prezes8107
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 29 cze 2017, o 11:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

altanka na działce

Post »

Witam Serdecznie.
Jest to mój pierwszy post na forum ponieważ potrzebuję pomocy fachowców.

Otóż stałem się właścicielem ogródka działkowego z drewnianą altanką wymagającą remontu. Ponieważ chodząc po domku nogi się zapadały wiedziałem że podłoga jest do wymiany. Mądry poprzedni właściciel przykrył drewnianą podłogę gumoleum. Zabrałem się za to i moim oczom okazął się taki widok. Pod deskami na betonie (wylewce) stała woda. Oczywiście wszystko spaliłem, posprzątałem i pomyślałem o jakieś izolacji domku, bo te najniższe belki poziome konstrukcyjne na których stoi domek były do połowy mokre i zczarniałe. Zostawiłem wszystko do wyschnięcia przez lato i póki co jest sama wylewka i jest zawsze sucho w środku jak przychodzę na działkę.

Odkopałem też z ciekawości kawałek fundamentów, by zobaczyć co w trawie piszczy.
I teraz pytanie jak to zabezpieczyć i czym (proszę o konkretne nazwy produktów). Proszę o opis krok po kroku.
Myślałem o jakimś zagruntowaniu, potem jakaś masa asfaltowo-kauczukowa, potem jakaś folia izolacyjna, papa
Jak to zrobić by beton nie ciągnął wody? I jak zabezpieczyć tę dolną belkę z zewnątrz. Malowanie olejną odpada :-)

Dziękuję
Pozdrawiam Krzysiek
Obrazek

Obrazek

edit. dodam tylko że na tę chwilę domek jest wyszlifowany papierem, od połowy w dół (zwłaszcza dolne belki o które pytam) jest zabezpieczony gruntem Altaxem Penatrin i pomalowany cały Sadolinem Classic.
donald333
50p
50p
Posty: 69
Od: 13 kwie 2013, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Altanka/domek - remont ,prace naprawcze

Post »

Może Vidaron do drewna konstrukcyjnego. Nie jest to wprawdzie złożona budowla, ale taki impregnaty są zwykle o wiele mocniejsze niż te tzw. Classici.
A-ta
50p
50p
Posty: 59
Od: 2 wrz 2012, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Altanka/domek - remont ,prace naprawcze

Post »

Witam po kilku latach przerwy od dyskusji nad moją starą altaną.
Kochani - jestem już w fazie końcowej jej remontu.
Trochę (kilka lat :D ) to trwa, bo wszystko robię całkowicie sama, nie we wszystkie weekendy mam czas i siły na remonty, no i wiadomo - kasa.
Od zewnątrz ostatecznie położyłam boazerię sosnową z castoramy. Udało mi się nawet sensownie zagospodarować każde 10 cmb każdej deski, tak że praktycznie miałam zero odpadów.
Na blaszany dach położyłam papę. Tu będę miała pytania dot. wykończenia brzegów dachu ale razem z poglądowym zdjęciem. Część podpiwniczoną podłogi musiałam wymienić łącznie z legarami.
Na całość podłogi w ten weekend będzie szła płyta osb i na to wykładzina pcv z demobilu od znajomych. Chciałam OSB pomalować jakimś trwałym środkiem, żeby nie kalać drewnianego domku plastikiem, ale niestety farby, które znalazłam, są mocno kosztowne. Położenie paneli byłoby tańsze niż osb plus farby.

Teraz mam jedno konkretne pytanie dotyczące środka altany, jej scian dokładniej:
Zostawiłam istniejące deski. Chcę je pomalować na biało zwykłą farbą emulsyjną i lekko mokre przetrzeć ścierami wzdłuż słoi, żeby otrzymać "efekt starej deski" na starej desce :D.
Nie mam pojęcia, czym wypełnić szpary między deskami.
W miarę tanio, bo jadę na oparach oszczędności (strasznie finansożerna jest ta moja działka).
Szpary mają szerokość od 2-3 mm do 6-7mm max. Długość (wysokość ścian) max 2 metry. Myślałam o silikonach w tubce, ale przy 4 ścianach 2m wys x 3,5m szer to duży wydatek. Nie chcę upychać pakuł, mchu, sznurka itp materiałów.
Szpar nie jestem w stanie zaakceptować - to drzwi do zagnieżdżania się pająków i innych żyjątek w środku ścian (ściana w środku pusta - pionowe legary i do nich deski z zewnątrz i wewnątrz). Chcę to ograniczyć do minimum.
Czym więc?
donald333
50p
50p
Posty: 69
Od: 13 kwie 2013, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Altanka/domek - remont ,prace naprawcze

Post »

A-ta, musisz przeczytać wątek. Ja napisałem z czego ja korzystam, inni też napisali z czego oni korzystają. I jakoś wybrać sobie to co odpowiada Ci najbardziej. Bo rozumiem jedna z wątpliwości dotyczy tego jaki środek ochronny zastosować? :)
mw116
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 lis 2014, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Altanka/domek - remont ,prace naprawcze

Post »

Jak długo powinno schnąć surowe drewno, które chce przeznaczyć na budowę pergoli? Żeby uniknąć wypaczenia, pękania i skręcania powinno leżeć i czekać, ale jak długo?
Awatar użytkownika
Werka2684
200p
200p
Posty: 267
Od: 1 mar 2012, o 20:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznan

Domek drewniany-rozbudowa

Post »

Witajcie czy ktoś tu posiada domek drewniany i dobudowywał do niego pokój?Może jakieś sugestie,podpowiedzi a najlepiej zdjęcia.Na wiosne planujemy dobudować pokój z lewej strony domku.Mój pomysł do wejście z zewnątrz.Licze na waszą pomoc.Pozdrawiam.P.S zdjęcie stare ale domek nadal ten sam :D :wit ;:7
Obrazek
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Altanka/domek - remont ,prace naprawcze

Post »

mw116 pisze:Jak długo powinno schnąć surowe drewno, które chce przeznaczyć na budowę pergoli? Żeby uniknąć wypaczenia, pękania i skręcania powinno leżeć i czekać, ale jak długo?
http://muratordom.pl/eksperci/pytania/s ... wna/12074/
kubaguzik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 lis 2017, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Przebudowa Altanki ogrodowej

Post »

Witam wszystkich forumowiczów to mój pierwszy post, chciałbym pokazać w jaki sposób przerobiłem starą altankę ogrodową.
Tak było na początku
Obrazek

Obrazek
Prace zacząłem bardzo wczesną wiosną, żeby zdążyć przed majówką
Obrazek

Obrazek

Obrazek
to teren za stara altanką ( jeszcze nie zagospodarowany )
Obrazek
zwożenie najważniejszych materiałów :D
Obrazek
i zaczynamy


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
okno zamiast prawych drzwi
Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
chwast ogRODowy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 12 mar 2013, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Altana ogrodowa, cieknący dach

Post »

Witam
Mam altanę z drewnianym dachem, z pełnym deskowaniem, dach jednospadowy, bardzo mały kąt nachylenia ok 6 stopni, jest pokryty papą,
która jest w dramatycznym stanie

Czy możecie mi coś podpowiedzieć co można z tym zrobić? Myślałem nad płytami onduline ale jest chyba za mały spadek dachu?
Wolałbym tego nie zrywać tylko położyć coś na to.
Z góry dzięki za wszystkie sugestie
dziaukowiec
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 mar 2021, o 15:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Naprawa ścian altany wew i nazewnątrz, rynna czy odpływ w ziemi?

Post »

Cześć, mam parę pytań budowlanych, może mieliście podobne problemy?

Jakim materiałem naprawiać na zewnątrz i wewnątrz? Poszerzyć pęknięcia, zagruntować, zaprawa szklana, tynk? Dać siatkę, taśmę szklaną do tego?

http://imgur.com/a/fyRNABX

Rynnę pod niestandardowy dach dostanę?
marcinsgdz
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 28 kwie 2018, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Odnawianie drewnianej altanki

Post »

Posiadam działkę od 3 lat. Rok wcześniej poprzedni właściciel malował altankę brązowym impregnatem (to było prawdopodobnie pierwsze malowanie).
Nadszedł czas na odnowienie i myślę o pomalowaniu elewacji lakierobejcą w kolorze kasztana (to jaśniejszy kolor niż aktualny). Czy to będzie trwalsze rozwiązanie i trudno będzie usunąć lakierobejcę przed kolejnym malowaniem?
Aktualnie jestem na etapie zeszlifowywania impregnatu - na tyle ile się da (coś pozostaje w sękach i szczelinach).
Jakie środki polecacie do użycia i jakich producentów?
Czy użyć jakiegoś gruntu przed lakierobejcą (ile warstw)?
Czym wyczyścić drewmo po zeszlifowaniu i nałożeniu np. Penetrinu - benzyny ekstrakcyjnej?

Będę wdzięczny za kożdą podpowiedź.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”