Hydrofor na działce

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
arkawroc
200p
200p
Posty: 447
Od: 24 sty 2011, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: wrocław

Re: Hydrofor na działce

Post »

sprawa się wyjaśniła po wizycie w serwisie uszkodzony dyfuzor -wymieniony i super działa ;:138 ;:138 ;:138
arkawroc
200p
200p
Posty: 447
Od: 24 sty 2011, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: wrocław

Re: Hydrofor na działce

Post »

teraz kolejny pomysł: chciałbym zrobić instalację do grzania wody z wykorzystaniem energii słonecznej coś w rodzaju wężownicy na dachu altany chyba że macie jakieś inne pomysły?
krisk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 18 mar 2014, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Podłączenie hydroforu

Post »

Witam
Jestem nowy na forum, mam nadzieję że znajdę tu odpowiedzi na nurtujące mnie pytania :)
Jako pierwsze to chciałbym podłączyć hydrofor na działce, mam ujęcie wody- rura osadzona na głębokość ok 8m. Problem w tym, że ujęcie jest oddalone od domku o ok 20m a hydrofor chciałbym właśnie umieścić w domku. Całość chcę połączyć rurą pvc 1".
Czy tak podłączony hydrofor będzie ciągnął wodę bez problemu?
Hydroforu jeszcze nie kupiłem, chcę kupić mniej więcej taki jak:
usunięto regulamin § 4.8 Administrator

Teraz do podlewania używam pompy, która ma moc 800W, ale podłączam ją bezpośrednio przy ujęciu.
Proszę o pomoc kogoś, kto się na tym zna, lub ma w ten sposób podłączony hydrofor.
niuniek_84
50p
50p
Posty: 89
Od: 2 mar 2014, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Hydrofor

Post »

Rodzice na działce mają podobny układ, tyle że tam mają raptem 2,5m rury poziomej.
Ogólnie zawsze było trochę zabawy by pompa zaciągnęła wodę po zimie, to po dołożeniu rury poziomej właściwie nie odczułem zmiany z zalewaniem.
Na pewno bez problemu działa bieżące użytkowanie, czy nawet uruchomienie po 2 tygodniach.

Nie wiem jak u Ciebie spisze się przy zwiększonej odległości ... na szczęście jest to w poziomie, czyli nie zwiększa wagi słupa wody, a co najwyżej ograniczy delikatnie wydajność.
Jak Masz możliwość pożyczyć jakikolwiek hydrofor to sprawdź ... zawsze warto przekonać się przed niż po ...
mlodzieniec
200p
200p
Posty: 358
Od: 23 maja 2013, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hydrofor

Post »

Przyjmuje się, że dla rury 1" 10 m w poziomie to 1,5 m ssania. Przy czym maksymalna głębokość ssania to 8 m. U mnie działa hydrofor i wygląda to tak, że od studni do pompy jest w poziomie ok. 15 m, a koniec rury ssącej jest na głębokości ok. 4,5 m. Pompa MH 1300 daje radę, do tego zbiornik 80 l. Wielkość zbiornika membranowego trzeba też dobrać do mocy pompy, a im większy tym rzadsze załączenia pompy przy normalnym użytkowaniu przez domowników, np. u mnie po pobraniu ok. 25 litrów wody załącza się pompa i przez ok. minutę dopompowuje zbiornik. Czyli jeśli masz studnię głęboką na 8 m, to może być problem z hydroforem tradycyjnym. Odejmując stratę na odległości w poziomie powinna być rura ssąca na głębokości maks. 4 m. W Twoim przypadku polecałbym raczej pompę typowo głębinową, a nie samozasysającą, bo koszty będą może podobne, a przynajmniej będzie działać. Do tego zbiornik ok. 100 l lub większy i odpowiedni osprzęt i pozostaje tylko cieszyć się z własnej wody.
jaroufo
50p
50p
Posty: 65
Od: 3 kwie 2011, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prusy Wschodnie

Re: Hydrofor

Post »

No to i ja się podłączę pod temat...
Mam już zrobiony odwiert z rurą fi 110mm na głębokość 21 metrów...
Lustro wody znajduje się już na poziomie 16 metrów, ale wierciliśmy głębiej, żeby być pewnym wody...
Na działce nie mam prądu i chciałbym wodę pobierać pompą spalinową i magazynować w zbiorniku 1000 litrów, który posiadam...
Pod zbiornik chcę zrobić podest 50cm.
Jak to wszystko podłącz i podpiąć, żeby działało to sprawnie...

W przyszłości podłączyć będę chciał jakiś prosty system podlewania warzywniaka i foliaka...

Jak to ugryźć, jaką pompę zakupić, żeby mieć własną wodę...
Może pompa głębinowa + agregat ??
arkawroc
200p
200p
Posty: 447
Od: 24 sty 2011, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: wrocław

Re: Hydrofor

Post »

mam na działce hydrofor taki jak w pierwszym poscie, spisuje się rewelacyjnie i do podlewania ogrodu i tunelu jak i do codziennego użytku typu umycie rąk czy w toalecie. W sezonie letnim napełniamy też basen 8000dm3 i w zupełności wydoli
Awatar użytkownika
mamiroma4
500p
500p
Posty: 544
Od: 24 sie 2015, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie K-Koźle

Pomoc w wyborze hydroforu.

Post »

Witajcie :-) Mam zamiar zainstalować hydrofor... w końcu :-) Działka ma 3 ary,woda głównie do podlewania trawy,napełnienia basenu,czy niewielkiego warzywniaczka i skalniaka.
Czy taki hydrofor może być?

HYDROFOR GRIZZLY ZBIORNIK 19L MOCNY 1000W

Znajomy polecał 24 litry ten ma 19 czy to nie za mało?

zmod.pomid.
Pozdrawiam wesoły Romek
Moja oaza :D
Z prądem rzeki...płyną tylko zdechłe ryby.
mlodzieniec
200p
200p
Posty: 358
Od: 23 maja 2013, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomoc w wyborze hydroforu.

Post »

Ja bym go nie kupił, bo za te pieniądze można mieć większy zbiornik i zestaw np. z pompą i zbiornikiem Omnigena a na zbiorniku 24 litry to się kupi za ok. 300 zł z tej firmy z pompą WZ 250, do podlewania wystarczy. Nie reklamuję ani nie sprzedaję, po prostu znam ten sprzęt w działaniu. Grizzly nie znam.

A nic nie wspominasz o studni, jak głęboko woda, czy studnia z kręgów, czy jakaś abisynka, czy wiercona? Bo takie pompy mogą ciągnąć do głębokości maks 7 m i to przy założeniu, że pompa stoi tuż przy studni, jeśli pompa jest oddalona o np. 10 m od studni, to głębokość zasysania zmniejsza się do maks, 6, w praktyce już 5 m może być problematyczne. Czasem taniej wyjdzie podpięcie pod wodociąg, jeśli takowy istnieje w pobliżu. Pompy ogrodowe mogą też działać bez zbiornika, po prostu jedna rura do studni, drugą podlewasz, tylko minus taki, że trzeba samemu wyłączać, ze zbiornikiem jest o tyle wygodnie, że wyłącznik ciśnieniowy pilnuje i po nabiciu zbiornika sam wyłącza pompę, a jak zaczynasz ciągnąć wodę to załącza i tak w kółko.
Awatar użytkownika
mamiroma4
500p
500p
Posty: 544
Od: 24 sie 2015, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie K-Koźle

Re: Pomoc w wyborze hydroforu.

Post »

Zależy Mi na tym, by zbiornik i pompa były z inoxa,a woda będzie ssana z odwiertu, z głębokości 3 max 4 metrów.
Pozdrawiam wesoły Romek
Moja oaza :D
Z prądem rzeki...płyną tylko zdechłe ryby.
mlodzieniec
200p
200p
Posty: 358
Od: 23 maja 2013, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomoc w wyborze hydroforu.

Post »

Jak załapie piasku to żadne inoxy nie pomogą, dlatego muszą byc filtry, na końcu rury ssącej obowiązkowo kosz (smok, różnie nazywany) z zaworem zwrotnym, a przed wejściem do pompy filtr zanieczyszczeń.
kabzik
50p
50p
Posty: 69
Od: 15 sie 2015, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Przeźmierowo

Re: Pomoc w wyborze hydroforu.

Post »

Witam

to i ja swoje 3 grosze dodam. Nie wiem jak u Ciebie, ale u mnie z 6m idzie woda, ale zimna. Nie letnia, nie chłodna, ale zdecydowanie zimna. Dlatego też rozważ np zakup zbiornika 1000l, w którym to przez jakiś czas się nagrzeje. U mnie mam obieg : pompa -> zbiornik -> ogród. Zapobiega to szokowi termicznemu dla nagrzanych roślin.
W przypadku hydroforu dla ogrodu to pojemność nie ma znaczenia. Czy 24 czy 50l a nawet 100l, już lepiej dobrać pompę, która da ciśnienie i z wyłącznikiem automatycznym. Te 50l na 3arach to wystarczy na tyle co nic, więc i tak silnik będzie się co chwilę załączał. Już dla lepszej sprawności silnika niech pracuje cały czas podczas podlewania. Musisz sprawdzić też wydajność studni, co z tego, że dobra pompa wiele wody wyleje, jak do studni będzie schodzić pomału.

Młodzieniec : są pompy ogrodowe z wyłącznikiem automatycznym. Jeżeli ciśnienie wzrośnie do danej wartości np przy zamknięciu zraszacza to odetnie zasilanie.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Hydrofor

Post »

jaroufo....jeśli woda jest głębiej niż 8-10 m to żadna pompa nie pociągnie z wierzchu. ( To wynika po prostu z praw fizyki). Nie masz innego wyjścia niż głębinówka. A jeśli w dodatku nie masz prądu - no to pozostał tylko agregat. Rozejrzyj się. Nie ma w pobliżu jakiejś linii elektrycznej? Masz działkę w środku puszczy czy co?
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”