Hydrofor na działce

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
kabzik
50p
50p
Posty: 69
Od: 15 sie 2015, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Przeźmierowo

Re: Pomoc w wyborze hydroforu.

Post »

Witam

to i ja swoje 3 grosze dodam. Nie wiem jak u Ciebie, ale u mnie z 6m idzie woda, ale zimna. Nie letnia, nie chłodna, ale zdecydowanie zimna. Dlatego też rozważ np zakup zbiornika 1000l, w którym to przez jakiś czas się nagrzeje. U mnie mam obieg : pompa -> zbiornik -> ogród. Zapobiega to szokowi termicznemu dla nagrzanych roślin.
W przypadku hydroforu dla ogrodu to pojemność nie ma znaczenia. Czy 24 czy 50l a nawet 100l, już lepiej dobrać pompę, która da ciśnienie i z wyłącznikiem automatycznym. Te 50l na 3arach to wystarczy na tyle co nic, więc i tak silnik będzie się co chwilę załączał. Już dla lepszej sprawności silnika niech pracuje cały czas podczas podlewania. Musisz sprawdzić też wydajność studni, co z tego, że dobra pompa wiele wody wyleje, jak do studni będzie schodzić pomału.

Młodzieniec : są pompy ogrodowe z wyłącznikiem automatycznym. Jeżeli ciśnienie wzrośnie do danej wartości np przy zamknięciu zraszacza to odetnie zasilanie.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Hydrofor

Post »

jaroufo....jeśli woda jest głębiej niż 8-10 m to żadna pompa nie pociągnie z wierzchu. ( To wynika po prostu z praw fizyki). Nie masz innego wyjścia niż głębinówka. A jeśli w dodatku nie masz prądu - no to pozostał tylko agregat. Rozejrzyj się. Nie ma w pobliżu jakiejś linii elektrycznej? Masz działkę w środku puszczy czy co?
Awatar użytkownika
mamiroma4
500p
500p
Posty: 544
Od: 24 sie 2015, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie K-Koźle

Re: Pomoc w wyborze hydroforu.

Post »

Witajcie :) dawno tu nie zaglądałem ale poprawię się :-) Trzeci sezon korzystam z dobrodziejstw wód ziemnych :-) mam hydrofor AL-KO HW 3500 classic. Polecam do ogrodu czy na działkę rekreacyjną. Woda służy głównie do podlewania bo za żółta do basenu.
Pozdrawiam wesoły Romek
Moja oaza :D
Z prądem rzeki...płyną tylko zdechłe ryby.
Awatar użytkownika
Ketmia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1047
Od: 23 cze 2006, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hydrofor na działce

Post »

Czy możecie mi polecić niewielki zestaw hydroforowy? Coś co będzie działać długo i niezawodnie. Tak jak mój stary włoski zestaw River-Pumps 750, którego zbiornik już ma dosyć. Pewnie poszła membrana.
I teraz mam możliwość wymienić go na nowy plus ewentualnie wymiana zaworów w pompie, co razem może kosztować w serwisie ok. 400 zł. Pan twierdzi, że prawdopodobnie będzie w stanie pociągnąć drugie 16 lat...
Czy też kupić cały nowy zestaw? Nie chciałabym przekroczyć 600 zł. Czy jest coś godnego uwagi za te pieniądze?
Jak czytam, że niektórym pompa popsuła się po pół roku działania, że silnik się przegrzewa po 10 minutach, to podziwiam moją starą pompę, która pracowała bez żadnych napraw z 16 lat, o ile nie dłużej... Przyznam bez bicia, że nawet nie regulowaliśmy ciśnienia w zbiorniku. :? Chciałam kupić taki sam zestaw, ale oczywiście nie jest to możliwe.
pozdrawiam, Ela
Mój zielony zakątek
myszOgrodowa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 20 kwie 2024, o 00:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hydrofor na działce

Post »

Cześć,
mam na działce abisynkę zamontowaną jak na zdjęciu poniżej. Jak do tego podłączyć hydrofor, pozostawiając abisynkę?
Obrazek
trybik
50p
50p
Posty: 64
Od: 5 lis 2019, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hydrofor na działce

Post »

Pod abisynkę dołóż trójnik na nim postaw abisynkę a do wylotu podłącz hydrofor.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5086
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Hydrofor na działce

Post »

Przydałby jeszcze zawór zwrotny między trójnikiem a abisynką, żeby hydrofor nie zasysał powietrza.
myszOgrodowa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 20 kwie 2024, o 00:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hydrofor na działce

Post »

Dzięki za szybkie odpowiedzi. Dwa pytania uzupełniające:
Gdzie kupić trójnik pod takie mocowanie? W sklepie z hydrauliką?
Mam obawę, że po zamontowaniu trójnika całość będzie zbyt wysoka. Czy dałoby się skrócić tę rurkę? Może uciąć i nagwintować?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5086
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Hydrofor na działce

Post »

Możesz nawiercić otwór w rurze i założyć obejmę, coś rodzaju nawiertki https://www.bevo.com/pl-pl/profec-obejm ... HbEALw_wcB
Także Twój sposób jest dobry, jeśli masz taką gwintownicę.
trybik
50p
50p
Posty: 64
Od: 5 lis 2019, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hydrofor na działce

Post »

myszOgrodowa pisze: 20 kwie 2024, o 00:30 Cześć,
mam na działce abisynkę zamontowaną jak na zdjęciu poniżej. Jak do tego podłączyć hydrofor, pozostawiając abisynkę?
Obrazek
nie wiem jak jest montowana mufa /flansza/ pod abisynką ale najpewniej jest gwintowana, rozmiar rury za pewne cos więcej jak 1 cal , wszystkie elementy znajdziesz w sklepie hydraulicznym , tylko proponowałbym do tej pracy zaprosić jakiegoś pana najlepiej hydraulika on zrobi wszystko co potrzebne no pewnie tez trochę zapłacisz ale nic za darmo nie ma , no chyba że potrafisz to ogarnąc sam
myszOgrodowa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 20 kwie 2024, o 00:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hydrofor na działce

Post »

Samo zamontowanie trójnika to jeszcze bym ogarnął, ale obawiam się, że wszystkie te złączenia to jest jedna rdza i trzeba będzie ciąć.
Ja bym chętnie komuś zapłacił, ale z fachowcami jest taki problem, że ciężko ich znaleźć do takich małych i wrednych robót :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”