Altana,pergola - budowa - pomysły, projekty, zdjęcia

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
malgocha
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 17 sty 2008, o 09:34
Lokalizacja: z Warszawy

Post »

A ja mam poważny problem z altanką. Wybudowałam sobie samodzielnie (z pomocą dzieci) altankę, a właściwie "zadaszenie na słupach". Mieszkam w blokach. Tym zadaszeniem obudowałam w końcu ogródka, w miejscu gdzie poprzedni właściciele mieli grila wbudowanego w ziemię za pomocą kamieni polnych, kącik wypoczynkowy z meblami ogrodowymi. Bardzo byłam szczęśliwa przez całe lato. Ale na początku stycznia przysłano mi pisemko ze spółdzielni mieszkaniowej, że w w związku z licznymi skargami mieszkańców, mam ją natychmiast (do końca stycznia ) rozebrać pod groźbą odpłatnej rozbiórki przez fachowców. Mam prośbę: może ktoś wie jakie są ogólne przepisy stawiania czegokolwiek na terenie ogródka przydomowego w blokowiskach. Z góry dziękuję za jakąkolwiek poradę.
Małgosia z Ursynowa
ogrodniczka amatorka
Krakus
100p
100p
Posty: 123
Od: 19 gru 2005, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post »

Krzysztof, wejdź na stronę "Murator" i tam znajdziesz jakieś konstrukcje drewniane.
Albo w księgarni poproś o podręcznik do ZSZ budowlanej - technologia ciesielstwa.
Jest wiele podręczników z tej dziedziny. Reszta to już własna inwencja.
Pozdrawiam
Krakus
100p
100p
Posty: 123
Od: 19 gru 2005, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post »

Małgosiu, co to znaczy? "poprzedni właściciele mieli grila ". Właściciele czego?, ogródka przy bloku?. Nie rozumię. Ale jeżeli to faktycznie ogródek przy bloku mieszkalnym, to niestety ale musisz podporządkować się zarządzającemu, czyli Spółdzielni. My tu na forum piszemy o altankach, ale w ogrodach działkowych, podlegającym innym przepisom.
Pozdrawiam
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

malgocha pisze:... Mam prośbę: może ktoś wie jakie są ogólne przepisy stawiania czegokolwiek na terenie ogródka przydomowego w blokowiskach...
Określają to przepisy wewnętrzne spółdzielni ponieważ teren należy do nich. Przed wybudowaniem trzeba uzyskać zgodę spółdzielni. Musisz to natychmiast rozebrać.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Jeżeli jest to wykupione i stanowi własność mieszkańca, to spółdzielni nic do tego. Obowiązują wtedy przepisy budowlane.
Ale podejrzewam, że lokatorskie, więc niestety trzeba rozebrać albo przekonać (uzasadnić) spółdzielnię, że altanka jest niezbędna.
Jakub . . . . .
marccin198
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 26 lut 2008, o 17:58
Lokalizacja: kielce

Post »

Witam
Chciałbym zbudowac altanke 8-kątna na 12 osób, niestety nie mam pojęcia jakie maja być wymiary i jeśli ktos mógłby mi pomóc w projekcie altany z góry dziekuje.
DRIPOL
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 1 sie 2007, o 19:55
Lokalizacja: Połaniec woj świętokrzyskie

Post »

Obrazek




A o to moja altanka , troche moj ogrod wygląda jak po wojnie a to za sprawą automatycznego nawadniania.
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Do budowy altanki trzeba mieć prócz materiału odrobinę wyobraźni i umiejętności ciesielskich.
Źle połączysz i się przy mocniejszym wietrze rozleci.
Jeśli masz te umiejętności to altankę wybudujesz. Podpatrz w miejscowym sklepie z takimi artykułami, zobacz jak to inni wybudowali w Twojej miejscowości, udaj się do osób, które mają takie altanki.
Nie ma to jak samemu namacalnie zobaczyć na czym polega budowa takiej altanki i to ośmiokątnej.
Taką altankę ma gościu w mojej miejscowości.
Jeśli byłbyś gdzieś blisko, to zapraszam.
Zaznaczam, że korespondencyjnie możesz sobie nie poradzić z połączeniami elementów szkieletu dachu.

ObrazekObrazekObrazekObrazek
Jakub . . . . .
Awatar użytkownika
Mania
500p
500p
Posty: 770
Od: 18 lut 2008, o 22:35
Lokalizacja: Wlkp.

Post »

Tu daję dla przykładu 2 rodzaje altanek. I zaznaczam od razu - grunt, to znajomość stolarki...albo dobrego stolarza.
Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek
Tu przedstawiam wędzarnię dobudowaną do sześciokątnej atlanki oraz jej wnętrze (jest spora). Jakbyś był zainteresowany konstrukcją - napisz na PW to zrobię wiecej fotek.
Pozdrawiam
grabkowy
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 4 mar 2008, o 21:11
Lokalizacja: Wyżyna Śląska

Post »

Mania, fajny motyw podłogi z tych drewnianych obrzynów.
Ile lat to u was funkcjonuje, impregnowaliście te drzewo czymś?


pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mania
500p
500p
Posty: 770
Od: 18 lut 2008, o 22:35
Lokalizacja: Wlkp.

Post »

Tak, wszystko było zaimpregnowane ze 2 do 3 razy jakimś drewnochronem i lakierem (aż tak bardzo się nie znam). To, co widzisz na zdjęciach ma już dobre 4 lata i jakoś nic się nie dzieje poza tym, że niestety sęki w drewnie powodują, że dach czasami przecieka, ale mam w rodzinie budowaną kolejną altanę (ale taka juz "idealną" :D więc jak będzie wykończona, to ją pokażę. Tym razem jednak na dachu jest ozdobny gont, więc ani kropla nie spadnie przy ulewach (już sprawdzone).
A te obrzyny sprawdzają się idealnie na podłodze, między nimi jest drobny żwir.
Pozdrawiam

Aaa, zapomniałam dodać, że ta 6-kątna altana jst z kominkiem z wędzarnią (4 zdjęcie)
remek71
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 30 mar 2008, o 12:41
Lokalizacja: warszawa

Post »

Witam
A jakiej zaprawy użyć na podłogę pod gabaryt 3m x 3m na grubość ok.8 cm ?
Czy może być jakaś samopoziomująca i ile musiałbym jej kupić?
Kładłbym na nią deski egzotyczne
Awatar użytkownika
Pawel91
200p
200p
Posty: 264
Od: 4 sty 2008, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Altanka - koszt budowy ???

Post »

Może ktoś z was sam stawiał od podstaw altankę ...
Chciałbym dowiedzieć się około ile zł wyniosą materiały na budowę takiej altanki (drewno, śrubki itp.)
Chętnie zobaczył bym także zdjęcie tej altanki ...
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”