Altana,pergola - budowa - pomysły, projekty, zdjęcia

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Paweł napisz jaki materiał miałby to być i ile metrów kw no i czy z dobrym fundamentem ?Ile kasy chcesz przeznaczyć?
Awatar użytkownika
iwonaxp
1000p
1000p
Posty: 1467
Od: 18 kwie 2008, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post »

Grzegorz to prawda ,może nie starczyć :) ale... to naprawdę zależy co się chce i z czego.
Ja też przymierzam się do altanki i... jeszcze nie wiem jaką chcę i na jaką właśnie będzie mnie stać .
Podobała mi sie wykonana z drewna ciosanego (grube pale,bele) z drewnianym podestem z ławkami (ala ...góralskimi nie wiem jak to opisać )- z dachem dwuspadowym pokrytym chyba gontem.
Cena jest taka : w stanie sururowym ( niemalowana) - 3,000.00 a lakierowana 3,500.00.
Byłam prawie że zdecydowana na taką ,ale mam znajomego stolarza który powiedział że wykona mi taką za niższą cenę ,lub pomyślimy nad czymś innym - możliwości jest wiele :) Co prawda podobają mi się takie wypasione tz. z 2 ścianami z kamienia łupanego i z kamiennym kominkiem :))) ale to chbya póki co tylko moje marzenie :(
A tak na marginesie :) masz mardzo ładny ogród sporo czasu mu poścwięcasz prawda ?

pozdrawiam cieplutko
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Iwonko za 3,500 zł jaka wielkość tej wymarzonej altanki? Jakie grube bale? :D
Awatar użytkownika
iwonaxp
1000p
1000p
Posty: 1467
Od: 18 kwie 2008, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post »

grigori24 pisze:Iwonko za 3,500 zł jaka wielkość tej wymarzonej altanki? Jakie grube bale? :D
Grześ
ogromna to ona nie jest ok dł 4000mm/3500 mm szer.3000 mm/2500mm coś koło tego
a grubość :) ?
tak na yhmym... moje oko to ok 20 cm średnicy.szukałam fotki w necie ale nie znalazłam takich :(
a ta z moich marzeń :wink: to ta wypasiona :))) z kamiennymi ścianami
a ta która opisałam jest na 4 balach takich ociosanych z zastrzałami również wykonanym z bali, posiada podest i dach dwuspadowy, taka góralska ale naprawdę dosyć fajna.



Ooo... hmmm znalazłam takie kryte strzechą - fajniutkie :)))
http://images.google.pl/imgres?imgurl=h ... D%26sa%3DN
krzbor
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 lip 2008, o 22:37

Altana - budowa - pomysły, projekty, zdjęcia

Post »

Na allegro jest spory wybór altanek. Jedna mi się spodobała - prostokątna 4x3:
Obrazek
Zapytałem dostawcę o wymiary elementów: słupy 9x9 to OK lecz murłata (belka, na której wspierają się krokwie) to 10x5, a krokwie 8x5. Elementy te wydają mi się być za liche, choć sprzedawca twierdzi, że podczas robienia dachu on po nim chodzi. Co sądzicie o tych wartościach? Mogą być?
Altana, którą chcę postawić, będzie wybudowana na trawie. Ze względu na konstrukcję (widoczną na zdjęciu) dach jest wsparty na 12 słupach. Jak powinny być wykonane stopy pod te słupy? Jak kotwić tego typu altankę - czy kotwienie (mam na myśli zabezpieczenie przed wyrwaniem) jest wymagane?
Bardzo proszę o wypowiedzi fachowców :) lub praktyków :D
Awatar użytkownika
karmad
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 264
Od: 3 maja 2008, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa / Grodzisk Mazowiecki

Post »

Jeśli chodzi o parametry więźby dachowej to jest ona jak najbardziej w porządku ( takie belki spokojnie mogą utrzymać ciężar montera :wink: natomiast inną zupełnie kwestią jest to że na pokrycie dachowe użyć możesz co najwyżej blachy ewentualnie gontów bitumicznych, bo niestety nic więcej te belki nie wytrzymają. Ja noszę się z budową takiej altanki grillowej ale pokrytej dachówką i tam odpowiednio słupy mają 12x12 murłata 15x10 a krokwie 10x10 :roll:
ale do tematu.... jeśli chodzi o kotwienie to jak napisałeś/aś że chcesz postawić na trawie to słupy mogą być wsparte na poniższych kotwach :

Obrazek

wbija się je w ziemie a słupy przytwiedza śrubami ( na wylot ) przez widoczne otwory. natomiast jeśli chciałbyś coś wspartego na czymś co nazwać można fundamentem to proponuję w miejscach gdzie mają być słupy wykopać doły ok.30x30x30 i po prostu wypełnić je betonem a na to dla zakotwienia słupów polecam kotwy takie jak na poniższym zdjęciu

Obrazek

tu podobnie jak w przypadku poprzednim słupy mocujemy śrubami a same kotwy również śrubami do podłoża tj betonowego fundamentu.
krzbor
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 lip 2008, o 22:37

Post »

Dzięki KARMAD! Krycie będzie gontem bitumicznym. Wymiary, które podałeś są zasadniczo większe, a liczy się nie tylko ciężar dachu z pokryciem lecz także ciężar śniegu - czasami może go spaść całkiem sporo i to budzi mój niepokój - czy te liche elementy go wytrzymają?
Jeśli chodzi o kotwienie, to kotwy wbijane w ziemię wyglądają całkiem fajnie, leczy czy ciężar konstrukcji nie wbije ich zbytnio?
Awatar użytkownika
karmad
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 264
Od: 3 maja 2008, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa / Grodzisk Mazowiecki

Post »

co do wymiarów użytych belek to są one przewidziane do utrzymania śniegu - dach Twojej przyszłej altanki ma na oko nachylenie 32-35 stopni co jest kątem wystarczającym do swobodnego zsuwania się pokrywy śnieżnej więc o to bym się nie martwił. Zapewniam Cię, że wbicie tych kotw w ziemie wymaga dużego uporu i równie wielkiego młota ;:109
poza tym nie wbijesz ( ani samo się nie wciśnie ) w ziemie dalej niż do końca szpikulca - część prostokątna w której osadzasz słupy na pewno zostanie ponad powierzchnią gruntu.
Działko-wieccc
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 14 lip 2008, o 22:47
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Witam.
Zgodnie z przepisami altana ogrodowa może mieć dach dwuspadowy albo inny kształt dachu. Inny to znaczy jaki ? W przepisach budowlanych mowa jest tylko o płaskim. Więc tylko płaski jest "innym" ?
Czy dach może wystawać poza obrys ścian ? Jeśli może wystawać to ile maksymalnie ? (żeby mi nie padało na ścianę za dużo). I jaki ma być ten skos dachu dwuspadowego ? Jaki kąt ?
Dziękuję
ElizaGa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 25 lip 2008, o 11:24
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Witam, też mieliśmy w planie budowę altanki...ale jeśli kupię całkiem gotową - to w jaki sposób ją umocować :roll: a może lepiej jednak zabrać się do budowy :?:
Awatar użytkownika
karmad
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 264
Od: 3 maja 2008, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa / Grodzisk Mazowiecki

Post »

Działko-wieccc - u

inny kształt dachu poza dwu spadowym i płaskim może być dach cztero spadowy lub okrągły ( lub jak kto woli w kształcie rozety ) co do kąta owego spadu to nie mniej niż 30 st. na a żeby altanka nie wyglądała jak piramida to na pewno nie więcej niż 45 st.

ElizaGa

cała kwestia budować czy kupić gotową polegą tylko na tym czy wśród gotowych znajdziesz to czego oczekujesz. Możesz poprzeglądać srtony biur projektowych np : http://www.archon.pl/projekty_domow/altany/1443
i znajdziesz tam powiedzmy techniczne rysunki danych altanek. Co pozwoli Ci nawet bez kupowania projektu zobaczyć jakich materiałów będzie potrzeba do budowy. Jeśli chodzi o ich posadowienie to w dużej mierze masz swobodę ale część projektów narzuca fundament
Działko-wieccc
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 14 lip 2008, o 22:47
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Dziękuję za odpowiedź.
Czy te 30 st. wynika z jakichś przepisów czy z zaleceń np, żeby śnieg zimą sobie swobodnie spadał ?
A z tym innym kształtem dachu to dlatego mam wątpliwości, że w prawie budowlanym wyraźnie jest napisane o altanie z płaskim dachem przy budynku do 4 m. wysokości a w regulaminie ROD w tym samym miejscu mowa o "innym" dachu. Przepisy budowlane będą w tym przypadku chyba nadrzędne i wygląda na to, że regulamin w tym miejscu jest "niedoskonały". Czy mam rację ?
Awatar użytkownika
karmad
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 264
Od: 3 maja 2008, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa / Grodzisk Mazowiecki

Post »

Z tymi działeczkami w ROD bywa różnie. Tzn każdy inaczej interpretuje sobie regulamin. Wg. mnie najlepsze rozwiązanie to pójście do do zarządu ROD-u czy przewodniczącego i zapytać się co oni rozumieją przez ten "inny" dach - możesz też wyposażyć się w zdjęcia różnych altanek ,które chciałbyś postawić. osobiście widziałem na POD-ach altanki różnego typu nawet bardzo kanciaste ( jakiś dziwny wielokąt ) i chyba to tylko kwestia dogadania się z zarządem działek.
jeśli chodzi o nachylenie dachu to dokladnie tak jak napisałeś chodzi o swobodne zsuwanie się śniegu - bo niestety ale altanka ma konstrukcję raczej drewnianą i w związku z tym mniejszą wytrzymałość na pokład śniegu niż choćby płaski dach bloku. Wpomniałeś też o płaskim dachu altanki - z w/w powodu i tak musiałbyś go całą połacią pochylić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”