Ogrzewanie tunelu foliowego

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Gorbi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 1 maja 2016, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Witam Wszystkich jako ze to moj pierwszy post na forum.
A wiec:
Planuje postawic tunele foliowe z podwojna folia styl gotycki 35x8x5m. Zastanawiam sie nad dogrzewaniem ich od polowy marca gdy spadnie temeratura ponizej 0 st.C. Trafliem na oferte sprzedazy prawie nowych nagrzewnic Sial HELIOS 140 (paliwo to olej opalowy), za powiedzmy mega okazyjna cene. Zdaje sobie sprawe ze ich wielkosc w porownaniu do tak malych tuneli to przerost formy nad trescia ale cena kusi. Doradzcie czy to ma sens taki zakup i system ogrzewania tuneli.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

A czy wziąłeś pod uwagę zużycie paliwa, o ile się nie mylę, to 13 l na godzinę razy jakieś 14 godzin, to wyniesie złotych przez jedną dobę = ?
Gorbi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 1 maja 2016, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

ekopom pisze:A czy wziąłeś pod uwagę zużycie paliwa, o ile się nie mylę, to 13 l na godzinę razy jakieś 14 godzin, to wyniesie złotych przez jedną dobę = ?
Tak,bralem to pod uwage... przy wydajnosci 10tys.m3 na godzine gdzie tunel bedzie o powierzchni max 1200m3 a temperatura "wyrzucanego" powietrza to ponad 40st.C to szacuje ze nagrzewnica bedzie grzac w 3 cyklach po 10 min na godzine. Dogrzewanie tunelu tylko na powstrzymanie przymrozkow... nie hajcowanie zeby temperatura byla ciagle te 25st.C Przeczytalem caly temat i nie znalazlem zlotego srodka.
jjdj ;:63 za czujnosc ale tym razem intuicja Cie zmilila mimo tez Cie serdecznie WITAM.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Jeśli jeszcze zawiesisz jakąś kurtynę termoizolacyjną, obniżając nieco sufit, będzie miało to sens. Bo jednak to paliwo jest około dwa razy droższe od węgla, a od drewna ze trzy razy. Za to jest wygoda, bez popiołu i też tanie koszty, w twoim przypadku, na starcie.
Też weź uwagę na bardzo dużą prędkość wyrzucanego powietrza, mimo, że nie widziałem jej w pracy, to może być huragan dla roślin. Obrazek
Gorbi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 1 maja 2016, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Ceny wegla szaleja a do drzewa będę mial dostep do tzw. "galeziowki" jakies 20-30m3 rocznie praktycznie za darmo... wazne dla wlasciciela by lasu byl po sprzatany z drobnicy po wycince w ekspresowym tempie. Kupie rebak,ktory tnie na dlugosc 20-25cm puszcze przez niego galezie i sprzedam po okolo 70zl m3. Za zysk z drzewa kupie okolo 700l oleju opalowego czyli przy spalaniu rzedu 6.5l oleju na godzine (grzanie 3x10min/h) to bedzie okolo 100 godzin grzania :) .
Cieple powietrze mysle puscic dwoma rekawami foliowymi (szer.tunelu 8m) srednicy okolo 25cm tak aby wytworzone cisnienie cieplego powietrza sieglo konca tunelu. W ten sposob nie powinno byc tornada. jeśli chodzi o kurtyne termoizolacyjna to jest taki plan ale nie bardzo wiem jak podejsc do tego zagadnienia... Na wysokosci okolo 3m będę mial zraszacze jeśli kurtyne dam nizej to nie będę mogl podlewac ;:223 .
Awatar użytkownika
Dozer
100p
100p
Posty: 103
Od: 23 lut 2014, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Czy ogrzewał ktoś mały tunel piecykiem gazowym na butle 11kg? Tunel ma 24m2 i zależy mi na ogrzewaniu w marcu/kwietniu. Nad piecykiem myślałem zrobić kaptur i z niego wbijać ciepłe powietrze do dołu rurą spiro aluminiową fi 100. Piecyk ma możliwość regulacji na 1400W, co daje zużycie 100g/h, teoretycznie jedna butla powinna wystarczyć na 110h grzania. A może są jakieś piecyki z termostatem? Coś się da dorobić?
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

1400W na 24m2 to 58W na 1m2 , stanowczo za mało. Nocą temperatury mogą spaść nawet do -10C' , i wtedy będzie problem. Średnio w tym okresie trzeba liczyć 100W / 1m2. Skuteczniejszy i tańszy w eksploatacji będzie energooszczędny piecyk węglowy np. 4KW :uszy
Awatar użytkownika
Dozer
100p
100p
Posty: 103
Od: 23 lut 2014, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

To jest piecyk od 1,4kW do 4,2kW, więc mocy nie zabraknie, ale koszta wzrosną. Jeżeli chodzi o piec węglowy, to problemem będą spaliny i palenie w nim. Jak wyprowadzić spaliny ze sklepowego tunelu? Trochę to komplikuje sprawę i pozostaje cięcie lub przez zamek + jakieś uszczelnienia. Rozważę ten pomysł. Możesz jakiś konkretny model podać?

Zastawiałem się też nad wypuszczeniem rury z domowego centralnego ogrzewania, ale wtedy bym tunel musiał bliżej przenieść.


Znalazłem takie coś, ale nie mam pojęcie, ile to ma kW? Szamotki powinny trochę temperaturę trzymać. Do tego wydech przez cały tunel, ale pod lekkim kątem, czyli wyjście pewnie na 2metrach.

PIEC KOZA SZAMOTOWY 15 CAŁYCH CEGIEŁ + 2 POŁÓWKI NAJWIĘKSZY W SWOJEJ KLASIE

Waga pieca około 48 kg

Ruszt żeliwny
Średnica fajerki 18 cm
Grubość każdej cegły 3 cm
Grubość blachy od 1,6 do 2 mm
Popielnik wyjmowany
Wylot spalin o średnicy 120 mm regulowany szybrem
2 x przepustnica powietrza na drzwiczkach popielnikowych oraz wsadowych
Wymiary:
Wysokość - 68 cm
Długość - 45 cm
Szerokość - 33 cm
Głębokość paleniska - 45 cm


Wymiary drzwiczek:
20,5 x 13,5 cm
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Słyszałem opinie , że najlepiej sprawdzają się piece zapalane od góry , czyli koksujące . Przy średniej mocy piecyka gazowego (dwa z trzech paneli) butla 11kg wystarczy na trzy dni , więc raczej się nie opłaca. Wyprowadzenie komina nie jest zbyt trudne :

Obrazek

Ogrzewałem tunel dwoma piecami 4KW i jakoś dawały radę , teraz wygląda to już trochę inaczej :

Obrazek

Tunele są trochę większe niż 24m2 :uszy
Stefan57
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 gru 2016, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Witam.
Posiadam dwa tunele foliowe o wymiarach 18x7x3,6 m. Chcę uprawiać w nich kwiaty jednoroczne oraz sadzonki warzyw. Tunele chcę dogrzewać od marca do ok połowy maja, tylko w dni kiedy temp jest na minusie. Jakie rozwiązania możecie mi zaproponować, wymienić się doświadczeniami.
Awatar użytkownika
nagrzewnik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 7 sty 2017, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kościelec / Małopolska
Kontakt:

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Witam

Produkuję od 16lat nagrzewnice na paliwa stałe (eko-groszek)
Środek nagrzewnicy/wymiennik ciepła wykonany jest ze stali nierdzewnej, wszystkie wyprodukowane urządzenia pracują do dnia dzisiejszego. począwszy od urządzeń w małych tunelach 6x16(25KW) skończywszy na obiektach 20x70x8wys(2x150KW) czy 28.8x54x6(2x180KW) (FARMER), wykonujemy też całe instalacje łącznie z rozprowadzeniem powietrza, instalacją układów kominowych.
Nasze nagrzewnice mogą ogrzewać kilka tuneli jednocześnie (np: 3 tunele 7x30x2,2wys, pojedyncza folia, obsługuje jedna nagrzewnica 180KW)

Przy produkcji trzeba brać pod uwagę kilka aspektów, między innymi wysokość na jakiej są rozsady/kwiaty. Przykładowo różnica temperatury na stole o wys 90cm a uprawie "na ziemi" to zazwyczaj 10-12C, co przy ogrzewaniu ma fundamentalne znaczenie

Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, urządzenie można przenieść zwykłym paleciakiem w dowolne miejsce do dowolnego tunelu, nie potrzeba instalacji wodnej, a ogrzewanie gorącym powietrzem należy do najwydajniejszych (efektywność urządzenia na poziomie 94%, nie ma żadnego medium odbierającego ciepło z płomieni jak to jest w przypadku instalacji wodnych, a temperatura wylotu śmiało może osiągać nawet 120C) Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest tempo ogrzewania...dosłownie po 15-20min mamy ciepło w tunelu

Zapraszam do zapoznania się z regulaminem naszego forum /Adm.
Dajemy roślinkom ciepło ;)
Awatar użytkownika
nagrzewnik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 7 sty 2017, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kościelec / Małopolska
Kontakt:

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Stefan57 pisze:Witam.
Posiadam dwa tunele foliowe o wymiarach 18x7x3,6 m. Chcę uprawiać w nich kwiaty jednoroczne oraz sadzonki warzyw. Tunele chcę dogrzewać od marca do ok połowy maja, tylko w dni kiedy temp jest na minusie. Jakie rozwiązania możecie mi zaproponować, wymienić się doświadczeniami.


Do takich tuneli, ogrzewanych w okresie od marca do połowy maja, świetnie spisałoby się urządzenie o mocy 75KW.(jedno urządzenie na dwa tunele)
Skąd taka moc grzewcza? Proste wyliczenie poniżej:

18x7 = 126m2 x2tunele = 252m2 x przelicznik 0,3KW x1m2 daje nam 75,6KW. Biorąc więc pod uwagę okres grzewczy to urządzenie 75KW wystarczy, gdybyśmy jednak mówili o ogrzewaniu od listopada...to wówczas musiało by to być 100KW (dodam tylko że wentylator nadmuchowy w tym przypadku ma wydajność rzędu 5000m3/h,co przy podanej kubaturze 907,2m3 daje nam całkiem przyzwoitą wymianę całego powietrza po około 11 minutach!! pracy)

Pozdrawiam

Gorbi pisze:Witam Wszystkich jako ze to moj pierwszy post na forum.
A wiec:
Planuje postawic tunele foliowe z podwojna folia styl gotycki 35x8x5m. Zastanawiam sie nad dogrzewaniem ich od polowy marca gdy spadnie temeratura ponizej 0 st.C. Trafliem na oferte sprzedazy prawie nowych nagrzewnic Sial HELIOS 140 (paliwo to olej opalowy), za powiedzmy mega okazyjna cene. Zdaje sobie sprawe ze ich wielkosc w porownaniu do tak malych tuneli to przerost formy nad trescia ale cena kusi. Doradzcie czy to ma sens taki zakup i system ogrzewania tuneli.

W takim wypadku moc urządzenia powinna być w przedziale 75-100KW (przy czym 100KW jest baaardzo bezpiecznym rozwiązaniem, natomiast 75KW w przypadku wystąpienia kilkudniowych przymrozków rzędu -10/-15C będzie miał problemy)

35x8=280m2
280m2 x 0,3KW/m2 = 84KW (przelicznik "FARMER" - folia podwójna pompowana)
Dajemy roślinkom ciepło ;)
Awatar użytkownika
nagrzewnik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 7 sty 2017, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kościelec / Małopolska
Kontakt:

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Dajemy roślinkom ciepło ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”