Ogrzewanie tunelu foliowego

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

Stosuję w tunelach foliowych gdzie nie mam ogrzewania co. Ale takie ogrzewanie ma swoje wady, szczególnie trzeba zwrócić uwagę, aby gaz nie zużył całego tlenu. Rozstawiam po tunelu foliowym kilka butli, a na nich podłączone promienniki o mocy 4,5KW.
Anusiak1983
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 17 sie 2014, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

No tak ale gdyby nagrzewnica była wyposażona w termostat to niechodziłaby non stop , mało tego gdyby były okienka lekko,powtarzam lekko uchylone to byłaby cyrkulacja powietrza, wiadomo strata ciepla tez by była no ale cos za cos.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

Do ogrzewania profesjonalnego używa się nagrzewnic gazowych, które mają wymienniki ciepła i spaliny uchodzą na zewnątrz. Chociaż też jest stosowanie nagrzewanie gazem akumulatora ciepła w dzień, a spaliny w postaci dwutlenku węgla dokarmia się rośliny w szklarniach, szczególnie tam gdzie rosną w podłożach wełny mineralnej. Ciepło w ten sposób otrzymane wykorzystuje się w nocy do ogrzewania.
hulku
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 24 sty 2015, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

Witam
Do ogrzewania tuneli foliowych stosuje nagrzewnice na olej opałowy.
Chciałbym rozprowadzić ciepło przewodami . Na jednej z wystaw widziałem jak takie dmuchawy połączone są z przewodem foliowym,
Może ktoś ma jakaś namiar na taka firmę byłbym bardzo wdzięczny.
Nie chodzi mi to o krótki przewód mastera tylko przewód/rurę z foli która się napręża pod wpływem powietrza z dmuchawy.
dziekuje pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

Gdy miałem ogrzewanie powietrzne, to kupowałem z metra rękaw z folii i co jakiś odstęp robiłem dziurki, i w ten sposób ogrzewałem. Zapewne masz nagrzewnicę na olej opałowy, która wydala spaliny na zewnątrz.
hulku
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 24 sty 2015, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

Dokładnie tak, spaliny na zewnątrz, a możesz powiedzieć gdzie takiego rękawa mogę szukać ?


Proszę o poprawną pisownię, pomid.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

NIe wiem ile metrów potrzebujesz, jeśli kilkanaście, czy nieco więcej, to mozesz zeszyć , spiąć samemu z folii. A jeśli więcej to poszukaj na allegro coś podobnego:
rękaw foliowy REG (REGRANULszerokość: 500mm (50cm)GRUBOŚĆ: 0,07my (70mikronów)
kolor: słomka waga: 10kg długość: ok 155m
za jakieś 120zł.
hulku
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 24 sty 2015, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

Mi będzie potrzebne 4 po ok 90 m :)
Dziurki czym robiłeś i jak gęsto?
Nie było problemu z kurczeniem się foli pod wpływem gorącej temperatury?
Dmuchawa dawała rade ?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

Wszystko zależy jak chcesz rozprowadzać ciepło, czy dwa rękawy po bokach , czy jeden po środku. Temperatura nie powinna być za wysoka, możesz ją regulować ilością powietrza. Ja miałem wentylator odśrodkowy o wydajności prawie 2m3 na sekundę, o mocy 2,5kW .Pracował na kilka tuneli. Piec spalał przeszło pół przyczepy trocin przez jedną noc. Dziurki robiłem nożyczkami, w kierunku gdzie miało lecieć ciepłe powietrze. Zaniechałem takiego ogrzewania i przeszedłem na co. Dzisiaj zamówiłem nagrzewnicę ( NAGRZEWNICA WODNA BLOWAIR 29kW S2 regulator obrotu), aby dodatkowo dogrzewać i zbijać ciepło z góry na dół. Mam już taką i ładnie miesza powietrze do kilkanaście metrów.
hulku
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 24 sty 2015, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

ekopom pisze:Wszystko zależy jak chcesz rozprowadzać ciepło, czy dwa rękawy po bokach , czy jeden po środku. Temperatura nie powinna być za wysoka, możesz ją regulować ilością powietrza. Ja miałem wentylator odśrodkowy o wydajności prawie 2m3 na sekundę, o mocy 2,5kW .Pracował na kilka tuneli. Piec spalał przeszło pół przyczepy trocin przez jedną noc. Dziurki robiłem nożyczkami, w kierunku gdzie miało lecieć ciepłe powietrze. Zaniechałem takiego ogrzewania i przeszedłem na co. Dzisiaj zamówiłem nagrzewnicę ( NAGRZEWNICA WODNA BLOWAIR 29kW S2 regulator obrotu), aby dodatkowo dogrzewać i zbijać ciepło z góry na dół. Mam już taką i ładnie miesza powietrze do kilkanaście metrów.
Właśnie kolego mam nagrzewnice ze stała temperatura wydmuchu i jest to 98*C :?
Wydajnosc wiatraka to 1800m^3 na godzinę
Przewód z foli fi 400mm miałby iść środkiem tunelu z dziurkami na boki .
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

Myślę, że powinieneś równolegle ( bądź szeregowo) dołączyć drugi wentylator, aby obniżyć temperaturę tłoczonego powietrza względnie zmniejszyć moc nagrzewnicy, o ile to możliwe, aby powietrze miało niższą temperaturę.
Dziurki nieco w dół, aby dodatkowo zbijały ciepłe powietrze z góry na dół. Jednak największy wylot ciepłego powietrza powinien być na końcu tunelu.
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.1

Post »

Czy ktoś z Was podgrzewał tunel foliowy nocami np: farelką aby utrzymać temperaturę powyżej 12 stopni? ;:3 Ja mam zamiar w tym roku właśnie dogrzewać nocami zwłaszcza na początku, kiedy noce są jeszcze zimne a takie w naszym kraju potrafią być i w czerwcu. Nie jest to taka kosztowna sprawa gdyby ogrzewać np: farelką ( 2 kW) z ustawieniem czasu włączania i wyłączania ( 15 minut grzania i 10 minut niegrzania) podczas taryfy nocnej od godz. 22.00 - 5.00, tak aby utrzymać w nocy temp. minimalną z przedziału 12-15 stopni. Wychodzi to za noc ok 2.65 zł jeden cykl grzewczy, a na 31 dni ogrzewania wychodzi 81.50zł. Gdyby poranki były również zimne można przedłużyć cykl do godz np 7.30, a wtedy koszt nieznacznie wzrośnie. Czytam w wielu wątkach o dogrzewaniu farelkami podczas przymrozków, ale nigdzie nikt nie napisał np. jak ją ustawia tzn. na jakiej wysokości? Czy na poziomie sadzonek a strumień ciepła ustawiony na ścieżkę, czy na jakimś podwyższeniu mp: na skrzynce drewnianej, aby zminimalizować niebezpieczeństwo poparzenia najbliżej rosnących roślin? Chciałabym skosztować moich pomidorów nieco wcześniej a zwłaszcza odmian, które poznałam dzięki temu forum a wiele z nich otrzymałam od wspaniałych darczyńców ;:180 Mój tunel ma wymiar 6/3 m i myślę, że 1 farelka da radę. Co o tym myślicie?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.1

Post »

Najważniejsze jest aby mieć tunel z podwójną folią, najlepiej po bokach folię pęcherzykową , a na górę cienką do podwieszania, bo inaczej ciepło ucieknie. Farelkę najlepiej umieścić pół metra od sufitu , aby dodatkowo ciepłe powietrze z góry, bo ciepło się unosi, z powrotem kierować po przez jej wentylator w dół wraz go podgrzewaniem. Możesz tak skierować strumień powietrza, aby odpowiednio wymusić, żeby była wymiana w całym tunelu. Ja mam nagrzewnice wodne, które dmuchają na 15 metrów w dal i oczywiście także nieco w dół. Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”