Ogrzewanie tunelu foliowego

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
donald333
50p
50p
Posty: 69
Od: 13 kwie 2013, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Jeśli chodzi o styropian to jednak jest to wciąż najtrafniejszy wybór jeśli chodzi o ocieplanie. :)
Gosc81
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 27 mar 2017, o 10:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Ogródek, Pawilon - czym ogrzać

Post »

Witajcie :)

Czy używa ktoś z Was farelki, termowentylatora albo grzejnika tarasowego na zewnątrz?
Mam na ogródku pawilon 3x4m z zasłonami, wiec mogę go teoretycznie dosyć dobrze zasłonić i chciałbym go chociaz troche ogrzać.
Oczywiście tak zeby było czuć powiew ciepłego powietrza, nie oczekuje tutaj 20 kilkustopni w pawilonie w grudniu :)

Czy uzywał ktoś podobnych grzejników jak poniżej? Z gory dziekuje za podpowiedzi :) szukam czegos do 200-300zł

https://images81.fotosik.pl/782/121acae817fc297em.jpg

https://images84.fotosik.pl/782/92807094fa32267cm.jpg

Pozdrawiam
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

edited
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Dane stacji Łódź Lublinek, centralna Polska. Może komuś pomoże zaplanować uprawę w tunelu.

data / średnia temp. dobowa / średnia temp. minimalna

1.04-10.04 7.2C 2.5C
11.04-20.04 8.3C 3.7C
21.04-30.04 10.8C 5.1C
31.04-09.05 10.1C 6.6C
10.05-19.05 12.6C 7.6C

ari_men
50p
50p
Posty: 87
Od: 19 wrz 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Witam wszystkich. Planuje założyć nowe ogrzewanie w tunelu foliowym 6x30x3,5. W tunelu założona druga folia na wysokości około 2m. Boki ocieplone folią bąbelkową, szczyty docieplone. Ogrzewania będę używał najpóźniej od połowy marca. Myślę nad ogrzewaniem przez nagrzewnice volcano vr3. I tutaj pytanie czy wystarczy jedna nagrzewnica? Czy może lepiej dać dwie, po jednej na szczycie? A może dwie zamontowane na środku, jedna będzie dmuchać w jednym kierunku a druga w drugim? Jakie są możliwości takich nagrzewnic? Czy przy -10 stopniach uzyskam w tunelu minimum 15 stopni na plusie ? No i najważniejsze jakie jest zużycie miału przy paleniu przez całą noc ( załóżmy 10h i dwie nagrzewnice) ?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Nagrzewnica daje radę wymieszać powietrze do pół tunelu, więc trzeba dać dodatkowy wentylator, bądź drugą nagrzewnicę. Ilość ciepła jest jeszcze uzależniona od prędkości wiatru, nie tylko od różnicy temperatury. Jakieś 100 kg węgla powinno wystarczyć na jedną dobę przy większych spadkach temperatur.
mkwapisz
100p
100p
Posty: 191
Od: 9 cze 2012, o 08:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Wiem, że ogrzewanie elektryczne jest zupełnie nieopłacalne, ale właśnie zainstalowałem u siebie na domu instalację PV. I chciałbym nadwyżkę wyprodukowanej energii ładować w ogrzewanie tunelu. Tutaj nie chodzi o grzanie w warunkach zimowych, ale tak by wysadzić pomidory np. na początku wiosny i mieć pewność, ze mróz ich nie zetnie. Pogody są dość niepewne ostatnio. Szukam więc rozwiązań typu kabel grzejny ewentualnie nagrzewnica elektryczna (to akurat mniej po komentarzach dotyczących dmuchaw). Kabel grzejny, czyli taka podłogówka, którą można by rozciągnąć na gruncie między roślinami. Widzieliście może coś takiego, co można by bezpiecznie zastosować w tunelu. Prąd i woda to tak słabo trochę współistnieją.
Marcin
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Mam PV już 6 lat i najlepiej wyjdziesz na klimatyzatorze przenośnym takim z rurą, swój dorwałem na olx za 400 PLN. Tylko zwróć uwagę aby była opcja ogrzewania w tym klimatyzatorze. Ustawiasz temperaturę zadaną i zapominasz że masz klimę.
Moja ma 3,5kW na grzaniu i bierze przy tym około 1000W prądu. Na tę chwilę na zimę mam z PV już 2180kWh "odłożonych" więc ogrzeje chałupę i 2 tunele foliowe.

Zwykły grzejnik elektryczny też się sprawdzi ale zjesz tyle prądu że odbije Ci się to czkawką i nie rozprowadzi ciepła po całym tunelu. A ten grzejnik będzie raczej do utrzymywania temperatury powyżej 0*C niż do samego ogrzewania.
Dogodny termin do wysadzenia pomidorów do tunelu moim zdaniem to połowa marca, no chyba że na dachu masz instalację o mocy 10kW wtedy sadził bym w grudniu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”