Ogrzewanie tunelu foliowego

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Sebastian1686
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 7 sty 2013, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

Możecie polecić jakaś pompę obiegową na 3,5bara. Kaliber domowy :) Podnoszenie 3-4m. ??
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

Ostatecznie z braku czasu i mozliwosci na eksperymenty zdecydowalem sie na kabel grzewczy elektryczny ze sterowaniem z termostatem.

Zapotrzebowanie mocy gdzies znalazlem jako 100W/m2 dla obiektow pod folia lub szklem.
Poniewaz moj material pokryciowy ma o polowe mniejsza przenikalnosc cieplna
przyjelem obliczeniowo 50W/m2.

I taka moc zastosowalem, jak bedzie w praktyce - sprawdze juz za miesiac.
Sebastian1686
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 7 sty 2013, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

Odpaliłem ogrzewanie i po 4 dniach testów mogę powiedzieć jak się sprawuje system oparty na nagrzewnicach wodnych.
Temperatura w tunelach 17 - 19 stopni przy wczorajszym 5 stopniowym mrozie. Tunel na podwójnej foli z poduszką powietrzną. o wymiarach 9x16x2,5m.
Szczyty nie ocieplone ( po ociepleniu na pewno straty ciepła będą mniejsze)
Nagrzewnica Blowair S3. Trzyrzędowy wymiennik.
Plusy:
Szybki czas nagrzania tuneli w 5 minut od uruchomienia wentylatorów tunel ciepły.
Bardzo prosta instalacja którą sam wykonałem nie robiąc tego nigdy wcześniej. Trochę wiedzy z instrukcji i schematu od pieca.
Szybki rozruch samego pieca ( mała ilość wody ).
Minusy:
Nagrzewnica bardzo mocno wychładza wodę w moim przypadku piec 18Kw okazuje się za mały,
znajomy hydraulik podał wskazówkę abym zainstalował regulator obrotów wentylatora co
zmniejszy wychładzania wody w obiegu i podobno zwiększy moc nagrzewnicy, niestety zasięg
strumienia gorącego powietrza spadnie, na szczęście ciepło rozchodzi się samoczynnie więc powinno być tylko lepiej,
w praktyce sprawdzę w ciągu 2 dni.
Moje sugestie warto zainstalować zawór trójdrożny na krótkim obiegu na piecu co zaoszczędzi spadek temperatury wody na powrocie wody do pieca i wydłuży jego życie w moim przypadku Laddomat 21 wraz z pompą. Warto zainstalować 2 pompę na zasilaniu nagrzewnic z pieca co spowoduje szybszy obieg wody i mniejsze wychłodzenie.
Co do finalnego werdyktu który sposób ogrzewania lepszy jeszcze się powstrzymam ponieważ muszę moją instalacje dopieścić. Ważnym elementem okazały się rury, najpierw założyłem stabilizowany plastik który po otrzymaniu temperatury 90 stopni stał się wężownicą, jeśli ktoś stoi przed dylematem czy plastik czy stal odpowiadam tylko STAL!!!
W drugim tunelu zakładam nagrzewnice dwu rzędową i sprawdzę co lepsze. Na chwilę obecną mam mieszane uczucia to co najważniejsze to fakt że działa.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

Piec o mocy18kW , to trochę małej mocy, warto mieć rezerwę. Może jeden tunel ochroni przed przymrozkiem . Nie ma potrzeby stosowania dwóch pomp, bo jedna da radę wyrzucić ciepłą wodę z pieca. Jeśli masz tak wysoką temperaturę w tunelu przy -5 oC na zewnątrz. to tunel ma dobrą izolację. Jeśli palisz węglem, to ile opału spalasz w ciągu nocy?
Sebastian1686
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 7 sty 2013, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

Owszem jedna wyrzuca wodę ale daje za małe ciśnienie na nagrzewnice bo jest to obiegówka do utrzymania stałej temperatury na piecu a nie zasilenie nagrzewnic stąd zbyt mocne wychłodzenie nagrzewnicy przynajmniej tak mi się wydaje, pale drzewem i na noc spalam 5 skrzynek drzewa co mam nadzieje ulegnie zmniejszeniu po założeniu 2 pompy i podłączeniu regulatora obrotów.
Jerome
100p
100p
Posty: 199
Od: 30 sie 2012, o 19:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Brandenburgia

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

A mozesz cos napisac o kosztach tej instalacji? Takä samä nagrzewnice znalazlem za 250 ?, to wydaje sie byc niezlä cenä, ale lista zalecanego wyposazenia dodatkowego jest troche szokujäca, bo wychodzi dodatkowo jeszcze 500. jeśli mozesz chociaz schematycznie nakreslic instalacje piec-nagrzewnica, bylbym bardzo wdzieczny.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 15&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

Z czego miałoby wynikać zmniejszenie spalania ? Z tego że będziesz więcej ciepła odbierał/dystrubuował ?
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
Sebastian1686
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 7 sty 2013, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

Szybszy obieg wody między nagrzewnicą a piecem spowoduje mniejszy spadek tem. wody na nagrzewnicy, cieplejsza woda wraca do pieca i mniej energii jest potrzebne do ponownego podgrzania wody, obecnie na zasilaniu z pieca mam 90 stopni a na powrocie 60, a powinno być 90/70.

Koszty:
W moim przypadku tunel mały 16/9/2,5m, nagrzewnica Blowair S3 za 1500zł, odpowietrznik przed nagrzewnicą za 40 zł automatyczny, zawory, rury, kolanka i 20 innych pierdół do podłączenia w sumie około 500zł, kupowałem w najdroższym sklepie w okolicy ponieważ nie wiedziałem że jest najdroższy dowiedziałem się po fakcie, na allegro jest o połowę taniej.

Tunele duże:
Nagrzewnice Volcano 2 za 1800zł na dzień dzisiejszy 1 szt, niestety przy mrozach -17 i jednej foli musiałem odpalić stary piec nadmuchowy aby dogrzać tunel, przy 2 foliach z poduszką powietrzna nie byłoby problemu. Aczkolwiek dokupię jeszcze jedna i podwieszę po drugiej stronie tunelu dla lepszej rotacji powietrza.

Jeśli chodzi o koszty to w sumie nie jest to tania instalacji ponieważ piec do 3 nagrzewnic to minimum 50kw. U mnie na dzień dzisiejszy wszystko pracuje na piecu Atmos DC18S (20 KW) który jest piecem zgazowującym, jakoś daje radę ale dokładam przy mrozach co 40 min i w ciągu 3 tygodni palenia dzień/noc ponieważ mamy zasrana zimę spaliłem około 6-7 m3 drzewa MASAKRA.

Plusem jest 17 stopni w tunelu i nieważne czy na dworze -5 czy -15, napływ gorącego powietrza reguluje regulatorem obrotów za 180zł.

Wcześniej miałem CO i przy takich mrozach w tunelach 5 stopni na plusie i odebiałe rośliny. Więc jest lepiej nie wspominając o oszczędzaniu na miale. :)
Szkoda tylko że w ogóle nie śpię, ale do wiosny już niedaleko.
Jerome
100p
100p
Posty: 199
Od: 30 sie 2012, o 19:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Brandenburgia

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

No niestety, pospac sie nie da. Teraz wlasnie wrzucilem teraz male co nieco do pieca. Na zewnätrz minus 14. Koniec marca, szlag by to. :evil:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 15&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
PASSAT
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 17 kwie 2013, o 14:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

Witam
Co prawda już po sezonie grzewczym jednak trzeba dogrzewać w nocy.
Rewelacyjnym urządzeniem do ogrzewania (dogrzewania) tunelu jest Nagrzewnica Powietrza Pasat.
Jest to urządzenie które wstawiamy do tunelu zasypujemy ekogroszkiem groszkiem miałem a nawet peletem lub ząbkom
Jest to spalane w komorze i wydmuchiwane same ciepłe powietrze.Nagrzewnica pracuje w układzie efektywnej wymiany ciepła.Przez stalowy wymiennik wentylator przetłacza powietrze ogrzewając je. Zaletą tego rozwiązania jest brak pośredniego czynnika jakim jest ciecz (woda) Przez co bardzo oszczędne.
Urządzenie podłączamy do czujnika który steruje nam temperaturą w tunelu i już mamy całą noc przespaną.
Urządzenie jest sprawdzone i pracuje u wielu ogrodników
Jeżeli ktoś jest bliżej zainteresowany mogę spokojnie podać numery telefonów do osób które maja zastosowaną te urządzenie
i Podzielą się swoimi doświadczeniami
Pozdrawiam
fumikko
100p
100p
Posty: 155
Od: 2 cze 2013, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: ogrzewanie w tunelu foliowym

Post »

Pawcio0086, mam pytanie ....stoję przed potrzebą postawienia tunelu ale nie mam pojęcia i nigdzie nie mogę za specjalnie znaleźć informacji jaką ilość węgla czy miału należy założyć na ogrzewanie tunelu przez cały sezon ....gdzieś przeczytałem że jest to ok 200kg na m2 powierzchni czy masz doświadczenie w tej kwestii ?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: ogrzewanie w tunelu foliowym

Post »

Założenia zużycia opału na nic się zdadzą, jak będzie dodatnia temperatura lub bardzo ujemna, to zużycie będzie kilkakrotnie inne. te 200kg/1m2, to pewnie założenie użycia opału przez cały rok. Ale wystarczy założyć kurtynę termiczną i zużycie spadnie np. do 40% dla tej samej temperatury.
Jak rozumiemy ogrzewanie podłogowe, jeśli myślimy o położeniu rur w glebie, to może być dużym błędem przy uprawie pomidorów, bardziej celowe może być przy uprawie ogórków.
moniaiogrod musisz zacząć jaką mocą i ilością opału dysponujesz w kotłowni i od tego uzależnisz termin sadzenia, można zacząć od ogrzewania jednego tunelu i co tydzień dorzucać następny tunel . W ostatnim tunelu pewnie by wystarczyła nagrzewnica zasilana Twoją gorącą wodą.
baktus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 28 sie 2014, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

Witam.Jeśli to możliwe proszę o odpowiedz Sebastian1686 .Czy nagrzewnice blowair i volcano dalej pracują bez zarzutu i która wydaje sie lepszym wyborem?czy nie jest to jakis chinski chłam.Planuje załozyc 4 nagrzewnice w pieczarkarniach w takich tunelach foliowych z foli i 10 styropianu z szczytami murowanymi o rozmiarze 6/12/3,5 i.pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”