Ogrzewanie tunelu foliowego

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
rotez
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 18 sty 2013, o 19:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

Sebastian1686 jeśli tak twierdzi ten znajomy to może sprawdz na miejscu czy ma owe 20 st na plusie dziś jest super pogoda. Moją nagrzewnicę sprawdzę jutro ,jak nie zapomnę ;:14 . A tak na marginesie jak masz auto to rozgrzej je do temperatury 80st, bo tyle uzyskasz i załącz wentylator na chłodnicy .Zobaczysz jak szybko spada temperatura na wskażniku ,nawet latem w upały. Taka nagrzewnica to prawie chłodnica samochodowa .No trochę grubsza i wydajniejsza .A co do mniej spalonego opału to bardzo ciekawe . ps Niechcę się wymądrzać , piszę to co wywnioskowałem z doświadczenia własnego .To co Ty zrobisz to tylko Twoja sprawa . chyba do jutra 8-) pozdrawiam :wit
robert45
200p
200p
Posty: 252
Od: 6 mar 2006, o 12:56
Lokalizacja: małopolskie

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

Sebastian1686 pisze:Też myślę że jak na 1200m2 to dobry wynik, u mnie niecałe 500m2 na 1 tunelu podwójna folia, reszta izolowana bąbelką na 1,5m, znajomy ma piec nadmuchowy który spala wiadro węgla na noc i w tunelu 25stopni nie wiem jak to możliwe :)
Z tym, że wieczorem zasypał pewnie kilka wiader, a przed snem 1wiadro, i piec jest zasypany na full.
25st.nocą, to chyba latem.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

artur1968 pisze:
20kg x 20MJ/kg = 400 MJ
400MJ = 111,11 kW*h
Dziękuję, nie chciało mi się przypominać sobie. Małe sprostowanie, zakupiłem węgiel o 29 MJ/ kg, nawet miał certyfikat i obecnie sprawdzam, jest energetyczny. A gdybym teraz ogrzewał tą powierzchnię, to by pewnie 1 tony na dobę, by było za mało. Mam w tunelu rury półtora calowe w każdym rzędzie i tylko w pobliżu rośliny jest ciepło. W folii jest podwieszona cienka folia i przez to nie ma tak dużych strat. Zaczynam zazwyczaj od drugiej połowy marca i to nie od razu na całej powierzchni.

Obrazek Obrazek
Sebastian1686
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 7 sty 2013, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

robert45 pisze:
Sebastian1686 pisze:Też myślę że jak na 1200m2 to dobry wynik, u mnie niecałe 500m2 na 1 tunelu podwójna folia, reszta izolowana bąbelką na 1,5m, znajomy ma piec nadmuchowy który spala wiadro węgla na noc i w tunelu 25stopni nie wiem jak to możliwe :)
Z tym, że wieczorem zasypał pewnie kilka wiader, a przed snem 1wiadro, i piec jest zasypany na full.
25st.nocą, to chyba latem.
Hehe... Dobre w sumie gdybym nie widział pieca to też bym tak stwierdził ale sam piec widziałem, wprawdzie w lato ale kilka wiader nie wejdzie, myślę że faktycznie przed pójściem spać pali i pilnuje a przed spaniem wiaderko węgla. Piec niema nadmuchu na palenisko i węgiel raczej się rzazy niż pali płomieniem i faktycznie może do rana wystarczyć. Co do 25 stopni przy dwóch foliach jest to możliwe ale na własne oczy nie widziałem, z ciekawości za 1,5 miesiąca podjadę i zobaczę.

Co do nagrzewnic to niestety nie zobaczę na własne oczy ponieważ do znajomego mam bardzo daleko i dzwoniłem do niego w tej sprawie. On ma nagrzewnice Volcano VR2 o mocy max. 60KW przy temp. 90/70. W tunelu ma jedna sztukę. Wszystkich tuneli 9 sztuk z systemu korzysta od 3 lat bezawaryjnie jak sam mówi :). Nagrzewnica na wylocie osiąga 40 stopni powietrze dmuchane na 20 metrów (faktycznie czuć podmuch). Dlatego pytam co tam u ciebie wisiało dla porównania. Ja planuje w tunelu powiesić 2 sztuki o mniejszej sile nadmuchu do 12 metrów max aby uniknąć tornada. Trochę poszperałem i znalazłem system grzania za pomocą wężów grzewczych tak jak rury stalowe z tym że węże wykonane z tworzywa, mniejsza średnica, ma ktoś coś takiego? Może tędy droga?
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

ekopom pisze:Małe sprostowanie, zakupiłem węgiel o 29 MJ/ kg, nawet miał certyfikat i obecnie sprawdzam, jest energetyczny.
To teraz wiem że dla powierzchni szklarniowych potrzeba ok. 100 W/m2 powierzchni.
Więc dla moich 12,5m2 powinienem przewidzieć 1,25kW.
Ale z powodu planów urlopowych w lutym wysieję dopiero pod koniec lutego, ograniczę się więc raczej do ok. 500W w chłodne dni pod koniec kwietnia i 1000W nocami.
W słoneczne dni w moim ,,obiekcie" w kwietniu widziałem +42'C, więc tylko w chłodne, pochmurne dni będę dogrzewać.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

Także w pierwszych tunelach robię podwyższone grządki, aby w dzień jak najgłębiej się nagrzała ziemia, co też ma duży wpływ na początek dla korzeni i pobierania fosforu. Gdy zachodzi słońce,to po włączeniu ogrzewania potrzeba niewiele ciepła, aby utrzymać temperaturę w folii. Gdy miałem ogrzewanie nadmuchowe, to spalałem przyczepę trocin dębowych( bo wtedy były tanie). Teraz, gdy trzeba liczyć się z opałem, to jedynie ogrzewanie wodne jest energooszczędne.
rotez
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 18 sty 2013, o 19:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

Moc cieplna: 30,9 kW
Nominalna prędkość obrotowa: 1350 obr./min.
Strumień objętości powietrza: 3430 m?/h
Temperatura powietrza nawiewanego: 46,5 °C
Przepływ czynnika grzewczego: 2,66 m?/h
Opory hydrauliczne: 14,3 kPa
Pobór mocy: 300 W
Poziom ciśnienia akustycznego: 59 dB(A)
Poziom mocy akustycznej: 75 dB(A)
Waga: 38 kg
Przyłącze: 1 "

A to adres firmy Kampmann.de ;:173 pozdrawiam
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

ekopom pisze:Także w pierwszych tunelach robię podwyższone grządki, aby w dzień jak najgłębiej się nagrzała ziemia, co też ma duży wpływ na początek dla korzeni i pobierania fosforu. Gdy zachodzi słońce,to po włączeniu ogrzewania potrzeba niewiele ciepła, aby utrzymać temperaturę w folii.
Ja i tak najwcześniej zacznę zabawę na pocz. kwietnia, w tym roku chyba wyściółkuję białą włókniną - co o tym sądzisz? Chcę zmniejszyć parowanie i rosę na ściankach wewnętrznych, ale przede wszystkim liczę bardzo na zwiększenie oświetlenia światłem odbitym.

Co do ogrzewania - myślę jeszcze o gazyfikacji, ale eksperymenty zacznę jak zrobi się cieplej. Mam już wytwornicę gazu. Chcę przetestować gazyfikację plastiku, a dokładnie PE, PP i PS.
One mają aż 46MJ/kg a są za darmo :lol: Wystarczy pozbierać po rodzinie.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

Ja wyścielam czarną agrowłókniną, aby nie rosły chwasty, przez co także ziemia bardziej się ogrzewa, a gdy już w maju jest większe słońce, to liście zasłaniają przed nadmiernym przegrzaniu ziemi. Przy dobrym systemie ogrzewania wysłanie białym materiałem (folia, włóknina) znacznie polepszy rozwój roślin, ale koniec marca i w kwietniu u nas już światła jest prawie wystarczająco w jasnych obiektach. O tej gazyfikacji mało wiem,ale to dobry pomysł, bo gazują już nawet opony większe kombinaty. Tylko trzeba mieć odpowiednie piece itp.
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

ekopom pisze:Tylko trzeba mieć odpowiednie piece itp.
Skądże - po prostu gazowe, ale z odpowiednim sterowaniem.
Trzeba będzie dobrać wartość strumienia powietrza do kaloryczności gazu,
a gaz będzie powtarzalny jeśli plastik będzie powtarzalny.
Najlepiej byłoby skupić się na jednym rodzaju plastiku, np. butelki po napojach, wodach itp.

Zaś samo wytwarzanie gazu - nie jest trudniejsze niż pędzenie bimbru, o ile ma ktoś doświadczenie (ja nie mam :wink: ).
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

artur1968 pisze:Co do ogrzewania - myślę jeszcze o gazyfikacji, ale eksperymenty zacznę jak zrobi się cieplej. Mam już wytwornicę gazu. Chcę przetestować gazyfikację plastiku, a dokładnie PE, PP i PS.
One mają aż 46MJ/kg a są za darmo :lol: Wystarczy pozbierać po rodzinie.
Wow ,,,, studnie powyżej 30m lepiej zgłosić a .... spalać można butelki PET ? Nie uda Ci się uzyskać tak wysokiej temperatury aby rozbić toksyczne związki ... (tak mi się wydaje).
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

NOTO pisze:Wow ,,,, studnie powyżej 30m lepiej zgłosić a .... spalać można butelki PET ?
A co ma wspólnego jedno z drugim?
Ja ich nie mam zamiaru spalać, tylko rozbijać na węglowodory proste, frakcja gazowa.
Potem dopiero spalać gaz. Papier, barwniki - to pozostaje, nie przechodzi do gazu.

Trochę tak, jakby porównywać cukier z alkoholem.

Koreańska firma opatentowała spalanie plastiku wprost. Oglądałem nawet certyfikaty, wyniki badania spalin.
Trociny, miał i inne znane paliwa są bez szans przy palniku na plastik, w zakresie czystości spalin.
Ważne by nie było w mieszance tworzyw zawierających chlor, np. PVC.

Polecam obejrzeć film.
http://www.youtube.com/watch?v=qQIiVbAfq70
Sebastian1686
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 7 sty 2013, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!

Post »

Ciekawy pomysł z plastikiem :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”