Ogrzewanie tunelu foliowego

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogrzewanie tunelu filiowego

Post »

Opłaci się tylko przed spodziewanymi przymrozkami, stosowanie przez krótki czas.
A tak, to warto najpierw poszukać w wyszukiwarce na ten temat, chociażby http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 6&start=84
Anusiak1983
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 17 sie 2014, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu filiowego

Post »

A jak najlepiej ogrzac tunel foliowy, jest jakakolwiek metoda???Dostep do opału głównie drewna i wegla mam bo mąż prowadzi handel drewnem kominkowym oraz mały skład węgla.
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Ogrzewanie tunelu obornikiem

Post »

Witam,
Taki pomysł mi przyszedł do głowy - mam do dyspozycji koński obornik. Jest on wyśmienitym źródłem ciepła. Zastanawiam się czy mogę jakoś przyśpieszyć wiosnę w tunelu foliowym 6x3m używając właśnie takiego obornika i jak by to miało wyglądać od strony technicznej. Myślę, że wstawienie beczek z wodą do środka także mogło by pomóc. Temperatura w tunelu ma to do siebie, że gdy słońce świeci to jest gorąco, natomiast niestety w nocy zabezpiecza tunel nieznacznie tylko przed niewielkimi przymrozkami. Jednak z obserwacji danych klimatycznych ostatnich 10 lat wyszukałem, że w zasadzie największe ocieplenie następuje w kwietniu, dzień jest także wystarczająco długi. Problem pozostaje noc. W tym roku uprawiałem pomidory w tunelu od 23 kwietnia, w okolicy maja nastąpił przymrozek -3 i jakoś przetrwały. Po analizie danych z ostatnich lat zaobserwowałem, że większy przymrozek niż -3C po 10 kwietnia zdarzył się tylko raz! Natomiast w ciągu 9 z 10 lat przymrozek od początku kwietnia przekroczył tych -4 za wyjątkiem jednego roku, gdzie w okolicach 9 kwietnia było aż -8. Pozostałe lata były ok tzn nie było więcej niż -4 w najgorszym momencie całego miesiąca. Gdyby tak wrzucić obornik i beczki z wodą, które zaakumulują ciepło na noc może by się taka uprawa udała. Co myślicie? Jaką dawkę obornika bym potrzebował i czy wystarczy usypać go w jednym miejscu w formie pryzmy, czy potrzeba aby był w ziemi. Dodam, że chodzi o uprawę głównie pomidorów - mógłbym usypać obornik w miejscu przeznaczonym na rząd na zbiór jesienny i wtedy bym go usunął w maju i zasadził pomidory na późny zbiór, jednak już ponad miesiąc wcześniej miałbym zasadzone pomidory, które owocowały by w ten sposób zapewne już od początku czerwca czyli w najdłuższe dni roku - na pewno byłyby smaczne :)
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogrzewanie tunelu filiowego

Post »

Zastanów się, jeśli ma się wydzielać ciepło, to musi być jakaś reakcja, oraz coś się wydzielać. I czy przypadkiem wydzielaniem się amoniaku z obornika nie załatwisz pomidorów. W uprawie używa się obornika, bądź słomy,ale do podniesienia temperatury ziemi, co nieco też podnosi temperaturę powietrza. Są duże ilości masy organicznej, która ciągle powoli wydzielają ciepło i taka uprawa jest najbardziej celowa w uprawie ogórków wczesnych nawet przed 15 marca.
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu filiowego

Post »

Generalnie w tym roku -3 wytrzymały. Od 10 lat nie było więcej niż -4 przez cały kwiecień, za wyjątkiem jednego roku. Zatem nie potrzeba tak wiele tego obornika, troche beczek z wodą i powinno być ok. Jak bym miał tam prąd to bym po prostu wstawił coś do podgrzania na wypadek takiego mrozu bo to byłaby lepsza metoda.
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu filiowego

Post »

Gdyby nakopać rów o szerokości 50cm na środku tunelu, wypełnić częściowo obornikiem i zasypać ziemią. Wiem, że kiedyś się wykorzystywało podobne metody do uprawy ogórka. Czy taki sposób byłby dobry do wczesnej uprawy pomidora i papryki w tunelu? Co w momencie jak korzenie dojdą do nazotowanego obornika - nie powypala ich?
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego.

Post »

Pierwsze szklarnie,były ogrzewane przy pomocy kóz,takich prawdziwych,co dają mleko.
Przy ścianach stały dwa rzędy kóz,a w środku dojrzewały cytrusy.Dokładny opis można znaleźć
w starych numerach dwumiesięcznika Kwiaty.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego.

Post »

Lunarii, kozy stały po bokach, tędy najbardziej wchodzi zimno i inny sposób ogrzewania też powinno być uwzględnione ogrzewaniem boków. Wydzielanie ciepła z masy organicznej pobierane jest z azotu, to go za dużo w późniejszym czasie nie będzie.
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego.

Post »

Jak by dać na środku rów ok 50-60 cm 30cm głęboki na to dać 20cm obornika końskiego 10 cm słomy i 10 cm ziemi (zakładając, że te 10 cm to siądzie). Następnie na to w pierścieniach zakopanych te kilka cm uprawiać wczesne odmiany pomidora i papryki na zbiór najwcześniejszy - to czy coś takiego może się udać? Wiem, że przy papryce większe szanse bo ma płytki system korzeniowy w porównaniu do pomidora.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego.

Post »


Lunarii
,nie wymyślaj tego co się nie sprawdzi, już tylko to, że korzenie będą miały cieplej niż liście , a przez to będzie uprawa wegetatywna, potem szara pleśń i niskie plonowanie. Dlatego wspomniałem o uprawie ogórka, co może prowadzić do sukcesu, wczesnością i plennością. Jeszcze też, aby to grzało musi być dostęp powietrza, odpowiednia wilgotność i oczywiście azot w słomie. Tą słomę najlepiej wymieszać z obornikiem. Powinieneś, jako tako zrozumieć. ;:223
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego.

Post »

Myślisz, że na pewno taki system nic pomoże? Obornika mam u teścia pod dostatkiem - końskiego. Nie jest on popularny, bo kto ma w Polsce jeszcze konie? a te są skarmiane na eksport do włoch więc walą obornika na potęgę. Widzę dwie zalety zastosowania takiego podkładu. Pierwszy to oczywiście temperatura gleby, która będzie bardzo wysoka. Drugi to produkcja dwutlenku węglą. W akwarystyce jest to najważniejszy makro-element dający wzrost roślin. Przypuszczam, że nawożone dwutlenkiem węgla pomidory będą rosły zdrowiej i szybciej. Takie rozwiązanie może być bardzo korzystne również na zbiór jesienny. Oczywiście temperatura powietrza w tunelu nie wzrośnie spektakularnie, ale korzenie będą miały ciepło no i ten dwutlenek.
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Sposoby na podniesienie temperatury pod osłonami

Post »

Najpopularniejsze w uprawie pod osłonami rośliny pochodzą z klimatu ciepłego i często nie tolerują chłodów i przymrozków. Jakie znacie sposoby na poprawienie warunków uprawy w terminach wczesnych np. od kwietnia w tunelach i szklarniach. Pomijając oczywiście piece i ogrzewanie elektryczne do znanych mi należą:

1. Uprawa w pierścieniach lub na podwyższonych grządkach, która zwiększa temperaturę w obrębie systemu korzeniowego.
2. Wyścielanie gleby w namiocie agrotkaniną - zmniejsza odpływ ciepła i wilgoci.
3. Ustawianie w wyjątkowo zimne noce dodatkowych osłon i okryć, w których umieszcza się świeczki.
4. Uprawa na podkładzie grzejnym ze słomy lub obornika końskiego.
5. Wstawianie do namiotu beczek lub innych pojemników z wodą, które akumulują ciepło w dzień i oddają je w nocy, łagodząc klimat.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego.

Post »

Lunari- ten obornik koński nasunął mi myśl, że najsensowniej to zrobić- założyć na nim inspekt.
I mieć w lutym, marcu nowalijki.

Bo obornik, wiadomo że będzie wydzielał ciepło, ale inspekt jest niski i to ciepło będzie efektywnie działać na rośliny.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”