Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
krismiszcz
500p
500p
Posty: 578
Od: 20 cze 2011, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Lublin

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Dla ciekawych nowym rozwiązań technicznych w uprawach polecam serie z Youtube : "uprawiamy biznes"
A tu: http://www.youtube.com/watch?v=hNKmtqZI6wA o podobnym systemie ogrzewania oraz uprawa pomidora
Awatar użytkownika
Slawgos
500p
500p
Posty: 892
Od: 14 kwie 2010, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

krismiszcz pisze:Dla ciekawych nowym rozwiązań technicznych w uprawach polecam serie z Youtube : "uprawiamy biznes"
A tu: http://www.youtube.com/watch?v=hNKmtqZI6wA o podobnym systemie ogrzewania oraz uprawa pomidora
krismiszcz - a odpowiedz Ty mi szczerze, jaki związek ma Twój wpis z tytułem założonego przeze mnie wątku "Budowa tunelu foliowego od A do Z." Jest tyle innych wątków, które z racji swojego tytułu, zdecydowanie bardziej zasługują na umieszczenie w nich Twojego wpisu.
Ludziska... Na prawdę bardzo proszę o trzymanie się tematu wątku. Jeszcze ze dwa miesiące do rozpoczęcia przeze mnie prac przy budowie tunelu, a tu więcej wpisów o wszystkim, tylko nie o budowie tunelu. Już jesteśmy na drugiej stronie, a ja nie wstawiłem nawet jednego zdjęcia. :wink:
Myślałem, że z kolejnym swoim wpisem dotrwam do rozpoczęcia budowy, czyli gdzieś tak do początku marca, ale skoro widzę , że wpisy mocno zbaczają od tematu, to zmuszony jestem do małej interwencji. A przy okazji już teraz poodnoszę się do paru wpisów, które zwróciły moją uwagę. :wink:
No to zaczynam:
krismiszcz - no i widzisz. Pomijając fakt, że jak pisałem tunel ma być z drewna, a nie z jakiegoś innego materiału oraz faktu, że spawarki nie mam i mieć nie będę, a poza tym osobiście nie mam prądu na działce, a korzystam z niego tylko dzięki dobrym relacjom z sąsiadem. No i najważniejsze, przyznasz, że 520PLN(Twój kosztorys tunelu z metalu), to jednak nie jest, że zacytuję Ciebie
Stawiam że wyjdzie połowa Twoich kosztów.
, czyli połowa moich 750PLN.
Jacku -
...jedni uprawiają pod byle czym aby zaniżyć koszty tego kilograma warzyw, a inni muszą taki tunelik dopieścić.
W sumie dokładnie o takie podejście mi się rozchodzi. :wink: Doradziłeś, bym się zastanowił nad wysokością tunelu i faktycznie, po zrobieniu pomiarów :) , zobaczenia kąta nachylenia dachu szklarni u sąsiada, rozrysowania wszystkiego na kartce raz jeszcze, doszedłem do wniosku, że absolutnie masz rację i w zupełności wystarczy mi wyskość 2,4m. Kąt nachylenia wyniesie 30 stopni, więc i liczyć wszystkie wymiary łatwiej. Widzisz, po Twoim zdaniu, że zacytuję:
Sam się zastanawiam czy nie postawić tuneliku 4x15 ale typowo oszczędnie trochę stempli budowlanych i kilkanaście desek.
zauważam, że nadajemy na różnych falach. :wink: Dla mnie takie wymiary, to nie jest tunelik, to jest hangar, który zająłby mi prawie całą powierzchnię, którą mam przeznaczoną na warzywka. :wink: Policzyłem jeszcze raz i wyszło mi, że ja nie mam tyle miejsca pod warzywka, nawet jak bym policzył maliny, winorośla i truskawniki. :)
Artur - obiecuję, że zdjęcia powklejam, niech tylko ta zima się skończy. :) Uśmieszek na końcu, bo u nas we Wrocku pogoda taka, że gdyby nie choróbsko, które się przypałętało w grudniu, to już od 1,5 tygodnia bym na działce siedział i coś robił, robił, pił piwo, robił, pił piwo... :wink:
Trzeciego dnia przyszłą wichura i wszystko mi zniszczyła. Byłem załamany, ale po 3 dniach się pozbierałem i zrobiłem od nowa.
Oups, to musiało zaboleć. :( Ważne, że się pozbierałeś i dałeś prztyczka naturze doprowadzając budowę do końca. A napisz jeszcze jakie kantówki dałeś na słupki, a jakie na dach. Ja zamierzam słupki zrobić z kantówki 7x7cm , a dach z kantówek 4x5cm. Kantówki na dach pójdą dłuższym wymiarem w pionie, żeby konstrukcja była sztywniejsza.
Jarek -
Polecam składy budowlane, tam drewno jest zwykle tańsze niż w Castoramie,
czasami można wytargować niewymiarowe łaty czy inne kawałki za grosze.
Też tak myślałem i objeździłem parę składów drewnianych w mojej okolicy. Za ten materiał, który potrzebuję, czyli praktycznie same kantówki, zapłaciłbym o jakieś 20 procent więcej, niż to co zakupiłem w Castoramie. Gdybym kupował deski albo kloce, które bym sobie sam pociął wzdłuż do odpowiedniego wymiaru, to by wyszło nieco taniej. Dla porównania podam Ci cenę szpili metalowej, w które będę wsadzał słupki. W składzie kosztuje 19PLN, a w C. 12PLN. Generalnie zauważyłem, że faktycznie bardziej się opłaca kupować drewno w Składzie Drewnianym gdy chcemy kupować większe ilości. Ze dwa lata temu sąsiadowi spaliła się częściowo altanka i pomagałem mu troszkę przy odbudowie. Miedzy innymi robiłem mu rozeznanie w cenach drewna. Wszystko kupił w tym Składzie. Aha - łatę 4x5cm w Castoramie kupiłem po 2,7PLN za metr w kawałkach 4metrowych. W Składzie nie miał łat, ale z kantówek można było pociąć kantówki, ale cena za metr wychodziła około 3,1PLN. Razy ilość metrów, różnica wyszła zacna.
Ranczowiczka - no to konkretny tunelik Ci wyjdzie. 5x9,5m fiu, fiu. :) Toż to TUNEL, co się zowie. :wink: Ja w swoim tunelu o wymiarach 2,5x5m, czyli prawie o połowę mniejszym postanowiłem zastosować 10 szpil, czyli po 5 słupków z każdej strony. U mnie odległości między słupkami będą wynosiły 1,2m. U ciebie przy zastosowaniu 12 szpil (czy kotw, jak pisałaś) wyjdzie prawie 2m między słupkami. Nie wiem, czy to nie będzie troszkę za duża odległość. Nie wiem też z jakich kantówek będziesz budować tunel (choć domyślam się, że słupki będziesz miała grubsze niż7x7cm, bo moje szpile 7x7 kosztują około 12PLN). A tak w ogóle to powodzenia przy budowie i niech zima Tobie też się skończy jak najszybciej. :wink:
Ludwik - ja to miastowy jestem, a przez to skazany jestem na Składy Drewniane, Hurtownie, czy też inne hipersupermarkety. :) Z narzędzi, to niestety nie posiadam piły stołowej, więc skazany jestem na piłkę ręczną, dłuto i ręczną pilarkę pożyczaną od sąsiada... podobnie jak i prąd. No posiadam jeszcze wkrętarkę akumulatorową, którą zamierzam wszystko poskręcać.
Wojtek -
Poczekajmy na foto relację, a póki co zróbmy zrzutkę na piwko dla Sławka żeby mu się czas do wiosny nie dłużył
jestem bezapelacyjnie na tak i jakby co, to mogę podać numer konta na ten jakże szczytny cel. :)
Darek -
I mus drzwi na przestrzał. Ja z drugiej strony dałem duże okno, ale to nie to.
drzwi na mus będą z dwóch stron, już w tym małym tak miałem. To zrób abra-cadabra i okienko w drzwi zamień. :)
No... to na razie tyle. :wit :wit :wit
Awatar użytkownika
Ranczowiczka
200p
200p
Posty: 221
Od: 2 gru 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: między Legnicą Bolesławcem a Złotoryją

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Dzięki :D u mnie słupki będą 9na 9 cm i takie kupiłam kotwy,myślę ze wytrzymają i ta odległość między nimi [niecałe 2m] nie osłabi konstrukcji.|Przed laty w tym miejscu tez stał namiot tylko szerszy i dał rade przy podobnej konstrukcji. Masz rację czekam na wiosnę ;:3
Awatar użytkownika
gosiakmala
500p
500p
Posty: 687
Od: 9 sty 2011, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dziki "wschut"

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Sławek czekamy na fotorelację :). Co prawda mam w ubiegłym roku postawiony tunel foliowy (fot. u mnie w wątku) z drewna, ale chętnie poobserwuje twoje dzieło, bo muszę swój przenieść w przyszłym roku w inne miejsce i może coś nowego podpatrzę u Ciebie ( a potem pokażę mężowi - sprawcy tunelu ;) ).
Moja Milowa
Pozdrawiam Gosia
Małżeństwo jest to związek, w którym jedna osoba ma zawsze rację, a druga to mąż ;)
qwert
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 8 kwie 2009, o 00:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: góry

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Sławek a myślałeś coś nad jętkami ? bardzo dobrze usztywniają konstrukcję i przy twojej wysokości boku , myślę, że nie będzie problemu z umieszczeniem tak żeby głową nie bić :)
Awatar użytkownika
Slawgos
500p
500p
Posty: 892
Od: 14 kwie 2010, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

:) Będzie 10 słupków, będzie i 5 jętek. :wink: Według moich wyliczeń znajdą się one na wysokości około 2 metrów, więc z pewnością nie będą mi przeszkadzać. Żeby usztywnić konstrukcję planuję również, oprócz jętek, 7 łat, które pójdą na długości. Jedna na szczycie, dwie w połowie dachu, po dwie na słupkach bocznych i po dwie w połowie wysokości słupków. Wszystkie te łaty mają mieć porobione zaciosy, by wchodziły jedna w drugą i nie wystawały, a przez to rwały folię.
Swoją drogą, to ja w myślach nazywałem te jętki zastrzałami, ale widzę, że jętka będzie bardziej fachowo. :wink:
Pozdrawiam. :wit
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Czy do tych przekrojów dachu uwzględniałeś napór wiatru i ewentualne opady śniegu. Nie obawiasz się że dachu będzie zalegało sporo śniegu ?
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
Awatar użytkownika
Slawgos
500p
500p
Posty: 892
Od: 14 kwie 2010, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Nie, nie uwzględniłem, bo nie znam wzoru, który skorelowałby wymiar kantówki z siłą wiatru i opadami śniegu. Uważasz, że krokwie 4x5 nie dadzą rady?

Obawiam się, nawet nie wiesz jak bardzo się obawiam, ale o tym cichosza, bo wolę, żeby śnieg o tym moim strachu się nie dowiedział, bo mi foliaka zawali.
A tak na poważnie, to zamierzam odśnieżać na bieżąco dach... Tak jak wszyscy moi znajomi posiadający szklarnie, foliaki na swoich działkach ROD. Myślę, że się da.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Gdy budowałem tunele foliowe z drewna, to konstrukcja drewniana musiała wytrzymać chodzenie po niej, a technicznie, to są jakieś normy, około 70kg naporu śniegu na 1m2 musi wytrzymać, a i o napór wiatru też jest brany pod uwagę. Dobrze jest, gdy są jakiś drzewa i zabudowy od strony wiatru, najbardziej od zachodu.
Awatar użytkownika
Slawgos
500p
500p
Posty: 892
Od: 14 kwie 2010, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

No wreszcie. :D
Na działce sezon się zaczyna, więc zaczynamy Budowę tunelu foliowego:
Na początek szpile wbijane, nie powiem, że lekko było, ale efekty sami oceńcie. :wink:
No wreszcie pogoda dopisała i zacząłem pracę/ Na razie powbijałem szpile i zrobiłem delikatną przymiarkę do słupków bocznych, pionowych.
Na zdjęciach widać w jaki sposób wbijałem szpile i w jakiej kolejności. To białe, to sznurek,
który wyznaczał przestrzeń, gdzie mogłem wbijać szpile... A poza tym, to wszystko widać na
zdjęciach przecież, więc... miłego oglądania. :wink: Ufff... sezon 2013 uważam za otwarty, przynajmniej u mnie na działce we Wrocławiu.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
_fox_

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Sławku czy na tym miejscu stał poprzedni tunel ? czy to inna lokalizacja.
Awatar użytkownika
sosi1975
50p
50p
Posty: 51
Od: 22 lut 2010, o 23:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wąbrzeźno kuj-pom

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Ja mam troszkę inną myśl.Mam trochę starych okien i chcę z nich postawić boki,przód i tył,a góra z folii :heja .Tylko jak na razi mam problem z pogodą,wiadomo jeszcze zima,ale myślę że do połowy marca zdążę bo mam chęć na nowalijki ;:138
Awatar użytkownika
Slawgos
500p
500p
Posty: 892
Od: 14 kwie 2010, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Jacku - nowy tunel foliowy stawiam w miejscu, gdzie wcześniej miałem foliaka mniejszego. Jego pozostałości zresztą widać na zdjęciach, bo nie mam jak wyciągnąć z ziemi folii, Czekam aż warunki na działce pozwolą pokopać i dostać się do końca folii, która przysypana jest gruzem. Na razie te resztki starego foliaka w niczym mi nie przeszkadzają, więc sobie jeszcze troszkę poczekają. :wink:
Nie wiem, czy uprzedzając Twoje kolejne pytania, czy też nie, spróbuję tak:
1. W tym miejscu tunel foliowy stał przez ostatnie 3 lata (wcześnie rosły sobie w tym miejscu pod chmurką kwiatuszki Właścicielki Działki). W tak zwanym międzyczasie (czyli w ciągu 3 lat)dosypałem tam około 10cm ziemi nowej, bo akurat w tym miejscu na działce występowało zagłębienie i zawsze zbierała mi się tam woda.
2. Pomidory w foliaku uprawiałem w cylindrach i zawsze po sezonie na jesień przekopywałem ziemię z obornikiem, dodając kompost z własnego kompostownika.
Odnośnie postępów z budową tunelu, to melduję, że niestety zima nie odpuszcza we Wrocławiu. :(
Na razie udało mi się powbijać szpile w grunt, wypoziomowałem szpile, by słupki mające tę samą wysokość, kończyły się na tym samym poziomie, mniej więcej wypionowałem szpile, by słupki również trzymały pion. Dokładnym wypionowaniem słupków będę się zajmował przy mocowaniu ich na stałe ze szpilami. Poza tym wycinam górę słupków, by elegancko łączyły się z poprzecznymi kantówkami i krokwiami. Oczywiście zdjęcia wrzucę, gdy efekty moich prac staną się bardziej widoczne. :wink:
Pozdrawiam. :wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”