Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Space99
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 27 mar 2009, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Alwernia - małopolska
Kontakt:

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

ida74 pisze:;:oj ;:215
Wszystkie ostre krawędzie na wszelakich łączeniach zabezpiecz starą wykładziną czy gumowymi wycieraczkami .Folia nie będzię się przecierać .
Wszystko fajnie tylko te materiały najczęściej są ciemne a to błąd przy kontakcie z folią i słońcem.
U siebie oszlifowałem i pomalowałem na biało miejsce styku z folią i na razie folia (UV4) wygląda dobrze po drugiej zimie.
Pozdrawiam Marcin
Moje winorośla
Awatar użytkownika
darbo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1389
Od: 20 mar 2011, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Nooooo widzę że kolega Sławek ostro ruszył. Pewnie do końca kwietnia będzie gotowiec. ;:108
Pozdrawiam
Dariusz
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

darbo pisze:... do końca kwietnia będzie gotowiec. ;:108
Synowa ma jeszcze drzewo w lesie, ale za dwa tygodnie tunel o wymiarach 11,50mx30m będzie gotowy do sadzenia, takie powinno być tempo, a jeszcze do tego opieka nad niemowlakiem.
jerry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 682
Od: 4 mar 2010, o 00:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Sławek nie musi się tak uwijać, nie ma niemowlaka pod opieką ...chyba :D :;230
Byle do sadzenia sie wyrobił :;230, dobra fachowa robota ;:136
Pozdrawiam
Jerry
Awatar użytkownika
Slawgos
500p
500p
Posty: 892
Od: 14 kwie 2010, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

No to teraz wersja opisowa :wink: :
Zaimpregnowałem słupki 7x7 Xylomalem kolor TIK i o ile nie musiałem ich szlifować, bo zakupiłem już oszlifowane, to wszystkie inne elementy drewniane musiałem przed pomalowaniem oszlifować. Operację tę wykonałem za pomocą wiertarki z nasadką do której na rzep przyczepia się krążki papieru ściernego. Ważne jest, by szlifować nie tylko powierzchnie boczne, ale przede wszystkich krawędzie. Chodzi o to, by krawędzie nie były za ostre, bo mogłyby pokaleczeczyć nałożoną na wierzch folię. Oprócz tego środka zapobiegawczego, zamierzam też owinąć taka cienką folią pakunkową wszelkie miejsca łączeń, a przede wszystkim dół słupków, gdzie wystają metalowe szpile wraz ze śrubami.
Najpiew wkładałem słupki do szpil wbitych w ziemię, następnie za pomocą pionów starałem się, by słupki były jak najbardziej w pozycji pionowej. Ołówkiem zaznaczyłem miejsca, w których musiałem przewiercić otwory w słupkach, by można było wsadzić śruby fi10mm i skręcić całość. Zdjęcia 5, 6, 9. Mogłem kupić 20 śrub fi10mm o długości 10cm, ale wybrałem inną opcję tańszą- zakupu pręta gwintowanego fi10mm, pocięcia go za pomocą gumówki na kawałki 10cm, przeszliwowania końcówek gumówką, by dało się wkręcić nakrętki. Pod nakrętkę dałem duże podkładki. Zdjęcie 9. I już. :wink:
Wcześniej górną część słupków poprzycinałem do odpowiednich kształtów. 4 narożne słupki mają taki kształt, bo muszą się tam zmieścić dwie kantówki wzdłużne, które idą poziomo. Zdjęcia 2, 4, 16, 17.
Sześć środkowych słupków ma inny kaształt, bo oprócz kantówek wzdłużnych poziomych, odchodzic będą krokwie w górę pod kątem 30 stopni. Zdjęcia 3, 10, 15, 18.
Wykonałem krótszą wersję krokwi z odpowiednio wyciętą końcówką, która jest widoczna na zdjęciach 13, 14. Całą operację przycinania wykonałem za pomocą wyrzynarki, do której zamontowałem ostrze do drewna (rzadkie zęby). :wink:
Gdy słupki znalazły się już w szpilach i całość była skręcona ze sobą, zacząłem mocować poziome kantówki. Za pomocą ścisków i poziomicy wszystko poustawiałem, by było równo. Najpierw pomocowałem kantówki po jednej stronie tunelu, czyli dwie kantówki wzdłuż przymocowane ściskami do skrajnych słupków i trzecim ściskiem przymocowane do środkowego słupka, w miejscu gdzie się ze sobą stykały. Zdjęcia 4, 8.
Następny krok, to połączenie na stałe ze sobą kantówek i słupków. W tym celu za pomocą wiertarki akumulatorowej i wiertła ponawiercałem otwory pod wkręty. Gdy wykonałem wszystkie otwory, zmieniłem wiertło na nasadkę do wkręcania wkrętów i elegancko powwiercałem wkręty.
Całą operację powtórzyłem z drugim bokiem tuneli. Na koniec pozostało mi zamontowanie kantówek na dwóch krótszych bokach. Wcześniej musiałem poprzycinać końcówki, by dało się zamontować w nich krokwie. Widać te zacięcia na zdjęciach: 12, 13, 14, 16, 17.
I to chyba wszystko. Na razie, bo pogoda raczej nie pozwoli mi wejść na działkę w tygodniu. Inna sprawa, że teraz to mnie czeka robota pod tytułem szlifowanie kantówek, porobienie zaciosów w odpowiednich miejscach, by krokwie elegancko sie zeszły z poziomymi kantówkami, no i na koniec zaimpregnowanie wszystkiego.
_fox_

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Sławku dodam tylko że pomyśl o strugu elektrycznym, część robocza ma 8 cm, i zamiast szlifowania świetnie zdaje egzamin.
Awatar użytkownika
Slawgos
500p
500p
Posty: 892
Od: 14 kwie 2010, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Ewa pisze:Weszłam tutaj zwabiona tytułem, też przymierzam się do foliaka w przyszłym roku .
Jednak To co pokazuje Sławek to już wyższa jazda jak dla mnie - sama tego raczej nie zrobię.
Ewa - Nie jest to taka ciężka sprawa, na jaką wygląda. :wink: Faktem jest, że jest troszkę czasochłonna, bo jednak trochę zabawy ze szlifowaniem i impregnowaniem jest, ale nie jest to niewykonalne, a nawet wskazane jest przy tym sie zbytnio nie spieszyć. Najwięcej zmęczyłem się przy przetransportowaniu wszystkich elementów z balkonu na działkę. :) A itak jeszcze 8 kantówek 250cm zalega mi na balkonie. Na pewno, gdy masz dostęp do rur winidurowych, to łatwiej jest zrobić wg. wzorca MORANGO. :wink: Sam miałem coś podobnego u siebie, ale moja wersja, to była namiastka tego, co zaproponowała MORONGO. :wink:
ida74 pisze:Wszystkie ostre krawędzie na wszelakich łączeniach zabezpiecz starą wykładziną czy gumowymi wycieraczkami .Folia nie będzię się przecierać .
Wymyśliłem owinięcie łączeń folią, taką która służy do owijania palet na przykład. A przede wszystkim skupię się na łączeniach pionowych słupków ze szpialmi, bo to tam wystają śruby.
Jerome pisze:Mozesz napisac czym wycinales poziome czesci w kantöwce? Dokladnie chodzi mi o te wyciecia ze zdjec 15 i 18 z pierwszej relacji.
Najpierw wytrasowałem ołówkiem wycięcie. Następnie wyrzynarką naciąłem pionowo i potem również wyrzynarką na parę razy wycinałem środek. Ostrze prowadziłem pod kątem (po skosie) i wycinałem po małym kawałku, aż doszedłem do samego końca i ostrze szło prawie równolegle do narysowanej linii. Resztę tego, co nie chwyciła wyrzynarka wyrównałem tarnikiem. Jeden słupek zajmował mi jakieś 5 minut, wliczając końcową zabawę z tarnikiem. :wink:
Darek - ja Ci dam koniec kwietnia. ;:14 Planuję maksymalnie do końca marca zakończyc moją zabawę z budową tunelu. No chyba, że Rybka dalej będzie tach dmuchać w naszym kierunku i śniegowo się zrobi. :wink:
Jarek - :) Nie, nie... nie mam niemowlaka. Ale mam za to sąsiada, który już chyba trzeci miesiąc przepala piec po remoncie. :lol: :lol: Nie powiem, że ta czynność przepalania połączona z konspumpcją nie tylko soczków, przyspiesza moje prace, odważę się nawet napisać, że w godzinach popołudniowych nawet kompletnie spowalnia moje prace. :wink: Pocieszam się, że sąsiad tylko w weekendy bywa na działce i w tygodniu udaje mi się nadgonić to, co tracę w sobotę. :) A właściwie, to co tracę po południu w sobotę.
;:136 ;:136 ;:136
Awatar użytkownika
Slawgos
500p
500p
Posty: 892
Od: 14 kwie 2010, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

TeBe pisze:Sławku, piękna ciesielska robota. A jak zamierzasz to stężyć? Będziesz robił skośne stężenia ścian krawędziakami?
Bo ja bym zrobił iXsa linką ocynk na śrubach rzymskich :-), przynajmniej w 2 zewnętrznyvh polach na każdej dłuższej ścianie i oczywiście na ścianie tylnej...
No i tu przyznam się zabiłeś mi ćwieka i widzę, że mam dylemata :wink: .
Jakoś w moich planach pominąłem temat wzmocnienia ukośnego ścian bocznych. :? Myślałem nad przymocowaniem kantówek wzdłuż ścian bocznych w połowie wysokości słupków, ale to nie załatwi mi sprawy stężeń. Hmmm... No to będę musiał coś wymyślić. :wink: Mam czas do końca tygodnia, bo pogodę zapowiadają ewidentnie do myślenia, a nie do działania na działce. :)
Jacek pisze:Sławku dodam tylko że pomyśl o strugu elektrycznym, część robocza ma 8 cm, i zamiast szlifowania świetnie zdaje egzamin.
Jacku - Teraz widzę swój błąd, bo sezon temu zamiast struga, zakupiłem szlifierkę oscylacyjną. Obecnie szlifierka leży sobie w fabrycznym pudełku i jakoś nie przekonała mnie, by z niej korzystać. Zamiast niej wybieram wiertarkę z nasadką do szlifowania. Na pewno strug znajduje się u mnie wysoko na liście następnych zakupów narzędzi elektr. :wink:
Ale i tak nie jest źle, bo przed rozpoczęciem budowy tunelu zamierzałem zakupić piłę stołową. Jak na razie widzę, że wykorzystałbym ją ze dwa/trzy razy. Na działce nie mam możłiwości przechowywania narzędzi i już siebie wyobrażam, co bym mamrotał pod nosem, gdybym musiał pudło ponad dwudziestokilowe targać za każdym razem na działkę i z działki do domu. :wink:
A poza tym mieszkając w bloku i posiadając tylko jedna piwnicę, zauważam, że piwnica też ma swoje ograniczenia co do pojemności.
Awatar użytkownika
wosiek67
500p
500p
Posty: 829
Od: 26 lut 2012, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Czapki z głów Mistrzu! ;:215
Historia magistra vitae
Pozdrawiam Wojtek
_fox_

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Do szlifowania równie dobra jest mała szlifierka taśmowa, zarżnąłem już trochę tego sprzętu, ale tak to jest jak się dużo robi a za jakiś czas nie można kupić tej samej marki / były by części zamienne/ ale hebelek jest spoko ma 2 ostrza i to ostrzone na dwie strony, z wymianą nie ma problemu, a i gładź jest zadowalająca. Oscylacyjną to ja szlifowałem ściany po gipsowaniu, oj się działo jak tego pyłu nawchodziło wszędzie ;:306

Piszesz o pile stołowej, jeśli masz zamiar kupić to tylko z silnikiem indykcyjnym ;:108 te oparte na szczotkach są dobre do przecięcia deski i to w poprzek ;:108 zresztą piszą w instrukcji 5 min pracy, 15 min odpoczynku ;:306 już dwaie takie zajeździłem na śmierć ;:222 i nikt tych silników nie przewija ;:131
aniaop
200p
200p
Posty: 234
Od: 17 maja 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

Witaj na budowie! Wpiszę się i ja. A doświadczenia w tym zakresie swoje mam ;:oj
Jakieś 4 lata temu postanowiłam postawić tunel, ale jak to ze mna bywa , zawsze zaczyna się od " no wiesz tylko szczotka przejadę, nic robić nie będę , tanio ma wyjść i malutkie..." No i plan był ,że nie dam więcej na niego jak 200zł. Bez folii oczywista. Miał byc malutki, no na parę krzaczków... miał być, ale Ania zawsze ma zapędy spokojne a robi inaczej. Plan był na 2m/2m max. Zrobił się 4m/3m. Drewno kupiłam w tartaku w wiosce obok, wydałam na niego (drewno) chyba 300zl ale trzeba wliczyć w to paliki do pomidorów (50 szt)oraz listwy z których potem zrobiłam 5 dużych pergoli...
Plan był, że to jest wersja testowa , czytaj mało trwała. Konstrukcja z listew 4/4 wzmocniona na dachu cieńszymi. Szpilek do ziemi nie kupowałam, miałam kątownik stary , małżonek zatrudniony( jego jedyna praca przy całym foliaku hihihi) przeciął je na odcinki 1m, wyszło ich szt 6. Więc poszły na rogi budowli, oraz po środku dużych śćian. W wywiercone w nich dziury poszły zwykłe drewnowkręty , trzyma jak kropelka! Drewna niestety nie zaimpregnowałam, ale nie ma szału, 4 lata wytrzymało i w sumie dalej by było , gdyby nie moje eksperymenty chemiczne , czyli wysypanie na ziemię w foliaku ogromnej ilości popioły drzewnego co dało efekt Hiroszimy... :;230
Wysokość ściany bocznej -2m, wysokość w szczycie 2,40m. Drzwi szt 1 , na drugie żal mi było miejsca straconego dla warzywnika z tyłu foliaka, przez co zamiast drzwi wyszło okno na wysokości ok 1m.
Najśmieszniejszym momentem wyliczeń i budowy była rozmowa z szwagierką o dachu, bo mówię o wymiarach listew tworzących go ,a ona- nauczycielka matematyki w liceum pyta skąd wiem ile to bedzie, mówię jak z kąd?? z twierdzenia Pitagorasa! Dziewczyna się zaszokowała i stwierdziła ,że to dobre zadanie domowe dla dzieciaków. (drugim było ustawienie warzyw na grządkach z założeniem które sie lubia a które nie... ;:306 )
Na zimę folię ściągam, niestety konstrukcja jest stosunkowo delikatna w tej sprawie. Jeżeli chodzi o wiatr- nie rusza jej nic.
No cóż jeszcze? skręcałam sama tymi ręcami , wkrętarką aku, cięłam tymi ręcami płatnicą ... Męska część populacji sąsiedzkiej wisiała na płocie i kibicowała cmokając z zachwytem... ;:170
Jak chcesz fotki to podaj e-mail - wyślę , ale ostrzegam o ryzyku porażenia brakiem profesjonalizmu ;:306
Awatar użytkownika
Slawgos
500p
500p
Posty: 892
Od: 14 kwie 2010, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

aniaop pisze:Jak chcesz fotki to podaj e-mail - wyślę , ale ostrzegam o ryzyku porażenia brakiem profesjonalizmu
Ale w sensie, że te zdjęcia będą pokazywać Ciebie przy budowie? Czy tylko samą budowę, a Ciebie obok? :wink:
Co się zaś tyczy mojego maila, to nie jest trudne znalezienie go w moim profilu na przykład. :)
Awatar użytkownika
Slawgos
500p
500p
Posty: 892
Od: 14 kwie 2010, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Budowa tunelu foliowego od A do Z.

Post »

W tak zwanym międzyczasie popełniłem małe wędzonko.
Oto fotorelacja:

Obrazkowa instrukcja wędzenia sera białego. Wyszedł przepyszny, jak zwykle :lol: , nie chwaląc się dodam:
Takie serki wybrałem do wędzenia:
Obrazek

Obrazek

Teraz serki obciekają na kratce po 14 godzinnej kąpieli w 8,5% solance:
Obrazek

Obrazek

Teraz serki zapakowane w siatkę obsychają przez całą noc elegancko wisząc na drągu na balkonie:
Obrazek

Obrazek

Teraz serki trafiają do takiej oto wędzarni:
Obrazek

Obrazek

No i efekt końcowy:


Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”