Jak zagospodarowąć stromą skapę?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4550
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Jak zagospodarowąć stromą skapę?

Post »

Ładne :) Ale dolne nasadzenia to już na działce sąsiadów. Niezadługo stanie płot w miejscu gdzie "pomysłowi" sąsiedzi wykopali rów (pod skarpą).
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Jak zagospodarowąć stromą skapę?

Post »

Ahaaa to kupuj płyty ażurowe i obłóż to bo i tak kosić tutaj nie będziesz, a nawet nie będziesz na to patrzeć. W wolne miejsca między płytami daj jakieś rośliny.
Nawet nie wiem czy nie warto o zwykłych sosnach pomyśleć bo wbiją się w głąb gleby korzeniami albo świerki - tyle, że troszkę czasu zejdzie zanim urosną.
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4550
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Jak zagospodarowąć stromą skapę?

Post »

A czy kosodrzewina i róża pomarszczona to dobry pomysł?
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
mysieuszko
50p
50p
Posty: 66
Od: 22 paź 2012, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak zagospodarowąć stromą skapę?

Post »

Wydaje mi się, że w zagospodarowaniu takiej skarpy trzeba rozwiązać kilka problemów.
Nasadzenia nie powinny wymagać wiele pracy (problem z dostępem do koszenia, plewienia itp)
Pytanie, czy właściciele chca się osłonić od wiatru/słońca/sąsiadów wyższymi roślinami, czy wolą coś w rodzaju skalniaka?
Trzeba zrobić odpływ wody, bo po pierwszym ulewnym deszczu woda zrobi sobie wyżłobienia i gliniaste zbocze spłynie do odwadniającego rowu. Widziałam, jak woda wypłukiwała glinę spod betonowych kratek, które miały chronić zbocze.
Jeśli działka ma spad w stronę skarpy to woda będzie tam spływać w czasie deszczu, a w czasie suszy będzie podwójnie sucho, bo na dole jest rów odwadniający.
Zrobiłabym na górze wał mały ziemny, w najniższym mejscu zrobiłabym odpływ po skarpie do rowu.
Jakie by rośliny tam nie rosły, trzeba będzie czasem zejść, coś przyciąć, dosadzić, naprawić, wykopać itp.
Na dole ma być ogrodzenie, więc dostęp od sąsiada niewygodny.
Przydałoby się wyprofilować jeden-dwa stopnie, położyć czarną agrowłókninę (ochroni przed silnym deszczem z góry, zapobiegnie parowaniu) Srodkowy wysypać żwirem, drobniejszymi kamieniami, to byłaby ścieżka do chodzenia, resztę obsadzić roślinami zadarniającymi według uznania.
Miejsce odpływu wody nieco zdrenować, (piasek, kamienie), wyprofilować stopnie do schodzenia.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Jak zagospodarowąć stromą skapę?

Post »

Nie wiem kto dał Ci pozwolenie na podniesienie aż tak wysoko terenu , chyba że masz wyrozumiałych sąsiadów. Ja bym wypionował skarpę i obmurował pustakiem (pozwolenie).
piotrkalisz
200p
200p
Posty: 236
Od: 8 paź 2012, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: JURA - Sieraków k. Złotego Potoku

Re: Jak zagospodarowąć stromą skapę?

Post »

Witam ... dołożę swoje dwa grosze do dyskusji, do umacniania skarpy polecam włókniny np. kortex (tak to się chyba nazywa) czyli specjalistyczne "tkaniny" do wzmacniania skarp ... i po kłopocie ... materiał używany do zabezpieczania skarp np. w budownictwie drogowym ... na to humus i roślinki ... skarpa na pewno "nie pojedzie "
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4550
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Jak zagospodarowąć stromą skapę?

Post »

Dziękuję wszystkim za wypowiedzi ;:180 przekażę. Sporo już znalazłam na ten temat i widzę że jest kilka możliwości do wyboru.
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak zagospodarowąć stromą skapę?

Post »

Nie sadzi się trawy na skarpach o nachyleniu większym niż 30".
Niedobór wody i problemy z koszeniem uniemożliwią charakter ozdobny skarpy.
Nawet zastosowanie Kostrzewy owczej tu nie pomoże.
Ode mnie rada tak, by nawet nie próbować z trawami na spadku 40".

W takich warunkach, buduje się balustrady, "balkony" w tych dopiero sadzi się rośliny już dowolnej maści.
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4550
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Jak zagospodarowąć stromą skapę?

Post »

Parę przykładów skarp wzniesionych ( lub/i przeobrażonych) ręką człowieka.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak zagospodarowąć stromą skapę?

Post »

No, sam wstawiłeś foty z balkonami na skarpie to jedna z metod zabezpieczenia. Inna to dreny jak
w podobnym wątku, na jaki już odpowiadałem http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=7&t=60469
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4550
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Jak zagospodarowąć stromą skapę?

Post »

Co prawda na zdjęciach nie widać przekrojów skarp, :D ale należy się domyślać, że są wzmacnianie zbrojeniem, kompozytami, geotkaninami, głazami.. no i widać jednak że trawa może rosnąć, ale taka nakładana z rolki lub dzika :wink:

Dzięki.
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak zagospodarowąć stromą skapę?

Post »

Trawa z rolki na skarpie rosnąć nie będzie. Na tego typu inwestycje przeznaczone są specjalnie przygotowane mieszanki traw, opartych na kostrzewie owczej i inny nie koniecznie trawach. Na pewno nie jest to ozdobne, ale wyglądać będzie lepiej niż goła ziemia albo chwasty przypadkowo rozsiane. Można stosować trawę na bio włóknienie, choć ta nie zawsze ma odpowiedni skład, ale przez jakiś czas będzie dobrze;)
Awatar użytkownika
Forest321
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 11 lis 2012, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Jak zagospodarowąć stromą skapę?

Post »

Patrząc na zdjęcia przychodzi mi jeden pomysł.
Wyrównać nierówności skarpy ręcznie bądź koparką ( skarpówka ) w górnej części skarpy usypać niewielki wał (podwyższenie) , mający na celu nie dopuszczenie płynącej wody do robienia wyżłobień w skarpie. Pościelenie agro-tkaniny polecam kolor zielony. Posadzenie roślin szybko zadarniających, mających dobry system korzeniowy np. Irga szwedzka "Coral Beauty" lub Irga Dammera 'Eichholz' rozstawa co 40- 50 cm sadzona w tzw. trójkąt.
Ewentualnie zamiast irgi : Tawulec pogięty Cripsa.
Plusy :
mało pracochłonne przyszłościowo , praktycznie bezobsługowe, szybkie zazielenienie , wydaje mi się ze irga lub tawulec powinny zabezpieczyć skarpę przed osuwaniem patrząc na zdjęcie.
minusy:
może zdarzyć się ze irga przymarznie lub wymarznie w zależności od zimy.

Oczywiście przy sadzeniu wymiana gleby pod roślinami. Bądź nawóz długo działający wiosną.

Ogólnie to nie jestem zwolennikiem zakładania trawników na stromych skarpach. Problem z wykoszeniem + czas i paliwo o eksploatacji kosiarki nie wspomnę. To taniej przyszłościowo wyjdzie gdy się ją zaścieli i zasadzi.

pozdrawiam
Ja tu tylko sprzątam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”