Zraszacze ogrodowe-

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
dziarno
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 20 lip 2014, o 13:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Problem ze zraszaczem, proszę o pomoc.

Post »

Nie mam pojęcia jak mam odpowietrzyć ten elktrozawór. Przepraszam za iście laickie pytanie ale to chodzi o ten zawór, który jest przy pompie?
Slaw
50p
50p
Posty: 99
Od: 28 lis 2013, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Problem ze zraszaczem, proszę o pomoc.

Post »

Trochę już siedzę w nawadnianiu i pierwsze słyszę o odpowietrzaniu zaworów . Pracuje od 7 lat na RB i Bermad i nigdy nie słyszałem o zapowietrzaniu elektrozaworu, a pokrętło służy do regulacji przepływu. Niezamykające się zawory to na 90 % zabrudzenie membrany, najczęściej kamyczek ( zwłaszcza gdy woda ze studni) który blokuje membranę. Druga sprawa to sprężyna która ulega pod ciśnieniem wody a trzecia to ciśnienie w instalacji powyżej 10 bar , ale to chyba rzadki przypadek chyba że ktoś mieszka przy przepompowni
Dla ogrodnika nie ma złej pogody, jest tylko zły ubiór
KamilT
100p
100p
Posty: 177
Od: 1 mar 2011, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa / mazowieckie
Kontakt:

Re: Problem ze zraszaczem, proszę o pomoc.

Post »

zapewniam Cię, że wiele elektrozaworów posiada odpowietrznik. Jeśli mamy dyskutować - ja pracuje od 10 lat na RB, K-rain, Hunter itp i odpowietrznik się przydaje. Każda z wymienionych firm posiada przynajmniej 2 modele elektrozaworów 1" z taką opcją.

Ale tak jak napisaliśmy wcześniej - prawdopodobnie jest to zabrudzenie membrany.
marlowe27
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 maja 2012, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zraszacz rotacyjny RainBird 3500/5000

Post »

Kilka lat temu kupiłem działkę z zapuszczonym ogrodem i systemem nawadniającym. Do ogrodu przez ostatnie 3 lata nie miałem głowy się brać, musiałem remontować dom znajdujący się na tej działce, to był priorytet. Teraz mam chwilkę i chcę ogarnąć system nawadniający. System jest z tyłu domu i przodu. Ogarnia około 500m2 na razie trawnika. Na razie zajmuję się tyłem domu a tam jest 5 sztuk zraszaczy RainBird 3500 oraz 1 sztuka RainBird 5000. Kiepsko, działają, ale działają, podejrzewam że trzeba wymienić jakieś dysze czy coś, albo w ogóle te dysze powylatywały bo woda dziwnie pryska. Z góry przepraszam, w ogóle się nie znam na tych tematach, dopiero jak mam czas przyswajam wiedzę n/t temat.


Proszę o informację, od czego tu zacząć, co w tych zraszaczach się wymienia? A może zamiast nich wstawić inne? ale muszą pasować do tych samych przyłączy. I jeszcze pytanie, poniżej zdjęcie mojego zraszacza, udało mi się dziś podłubać śrubokrętem i wiem że:
1 - to siła, natężenie wody, zmniejszamy lub zwiększamy
2 - nie wiem
3- nie wiem
4 - zwężam lub rozwijam promień podlewania

https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/001ef3c5a3e21a8d
jaro710j
200p
200p
Posty: 216
Od: 29 mar 2015, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Zraszacz rotacyjny RainBird 3500/5000

Post »

Instrukcja: http://pl.lmgtfy.com/?q=rainbird+5000+instrukcja pierwszy link

Dysze to takie niebieskie wkładki plastikowe przy wylocie. Raczej rozpoznasz. Jeśli zraszacze słabo działają to wyjmij, odkręć przyłącze i powinien być tam filtr wody, może jest zapchany :wink:
Co rozumiesz poprzez woda dziwnie pryska ?
marlowe27
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 maja 2012, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zraszacz rotacyjny RainBird 3500/5000

Post »

Dzięki za link, googluje ze 20 lat a tego nie znalazłem, wstyd ;)
Znalazłem dysze, była pół metra przed zraszaczem, po jej założeniu jest lepiej. Na razie skupiam się nad ustawieniem jednego zraszacza....
Żeby wyjąć zraszacz i sprawdzić czy ten filtr nie jest brudny, trzeba odkręcić żabką tą dużą plastikową nakrętkę przy samej ziemi?? Pytam bo trzyma mocno i boję się żeby czegoś na siłę nie robić i uszkodzić


Mam jeszcze inne pytanie, z innej beczki, mam długą, ze 20 metrową skarpę porośniętą krzewami liściastymi, jest ona wąska bo tylko 1,5 metra, a dalej działka sąsiada, zastanawiam się czym ją nawadniać, myślałem o linii kroplującej, ale podobno zapycha się często, co myślicie o linii pocącej się? Oddaje wodę całą swoja powierzchnią, do tego wąż z gumy bardzo elastyczny
jaro710j
200p
200p
Posty: 216
Od: 29 mar 2015, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Zraszacz rotacyjny RainBird 3500/5000

Post »

Zraszacz musisz wykopać i odkręcić przyłącze do węża. Jest pewnie na gwincie 1/2". Tej dużej plastikowej bym nie ruszał.
szogun
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 10 mar 2015, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

wydajność zraszaczy ogrodowych

Post »

Może posiadacze zraszaczy ogrodowych odpowiedzą na kilka pytań.
1. Ile wody pobierają takie dysze?
2. Czy pracują głośno?
3. Czy często się psują oraz od czego najczęściej?
4. Czy jesteście z nich zadowoleni?
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Zraszacze ogrodowe-

Post »

1 - pytanie z serii ile pali samochód (wielkość zraszacza ciśnienie wody itd)
2 - szum wody zależy od wielkości zraszacza
3 - przez 20 lat przy 60 zraszaczach były 4 awarie ( 4 zraszacze do wymiany)
4 - tak
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
szogun
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 10 mar 2015, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zraszacze ogrodowe-

Post »

A jak to jest z tym zakresem podlewania? Producenci podają, że np. regulacja promienia zasięgu podlewania to 2,5-4,0m. Mam wątpliwość czy np. po ustawieniu 2,5m zraszacz rotacyjny będzie podlewać tylko obszar 2,5m od zraszacza czy również obszar bliższy zraszaczowi. Wszędzie pokazują stał strumień ze zraszaczy, z czego wnioskuję, że podlewałby tylko na łuku o promieniu 2,5m, a nie bliżej. Mylę się?
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Zraszacze ogrodowe-

Post »

podlewa od zraszacza do ustawionej odległości
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”