Zraszacze ogrodowe-

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
lewar1309
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 25 sie 2012, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zraszacze ogrodowe-

Post »

Witam
Mam do nawodnienia działkę poza domem 32m x 24m.
Chciałbym ją podzielić na 4 kwadraty i w każdy dać zraszacz T380 przy rurze doprowadzającej wode 25mm gardeny.
Czy zrobić jedną sekcję na te wszystkie zraszacze , tzn czy ciśnienie wody 4bar zasili je na tyle aby dały okręgi 8m czy lepiej zrobić dwie sekcje po 2 zraszacze T380.
Aha czy jest możliwość wyłączenia zraszacza np aby chodziły tylko 2?
proszę o pomoc jak to się ma w praktyce.
Pozdr.
Awatar użytkownika
greenplace
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 24 sie 2012, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Miejska Górka / Wlkp.
Kontakt:

Re: połączenie zraszaczy T380

Post »

Napisz, ile m rury będziesz miał do najdalej położonego zraszacza i jaką masz wydajność (l/min) źródła.

Chciałbyś konkretne 2 zraszacze wyłączać, czy mieć możliwość kombinowania (raz wyłączysz zraszacze A i B, innym razem B i D itd)? W normalnych zraszaczach możesz "zakręcić" dyszę, nie pamiętam natomiast, jak to wygląda w Gardenie...
lewar1309
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 25 sie 2012, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: połączenie zraszaczy T380

Post »

dzięki za zainteresowanei się moją prośbą.
do najdalej odległego zraszacza będzie ok 40m.
ciśnienie jest ok 4bar i jak mierzyłem wyszło 15l/minute przy węrzu 3/4 cala z kranu.
jestem na etapie kopania studni więc pompa jaką dam będzie głębinowa bo woda na 18 metrach plus hydrofor więc wyniki polepszą się ;)
Awatar użytkownika
greenplace
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 24 sie 2012, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Miejska Górka / Wlkp.
Kontakt:

Re: połączenie zraszaczy T380

Post »

Te 15 l/min to strasznie słabo. Na tych zraszaczach to max 2 Ci pociągną.

Zakładając z rezerwą, to przydałoby Ci się 28-55 l/min w zależności od użytej dyszy. Na rurze 25 są duże straty ciśnienia, ale przy przepływie ok. 30 l/min i ciśnieniu dynamicznym ~4 bar powinno w zupełności wystarczyć i do tego najdalszego.

Przy wyborze hydroforu zapytaj o charakterystykę - będzie to wykres zależności ciśnienia od przepływu. Dobierz taki, który przy tych 30 l/min będzie miał właśnie ok. 4 bar. Wtedy po zamontowaniu zraszaczy ustaw dyszę nr 4 i będzie ok.

Przy montażu pamiętaj, żeby zrobić sobie teżwejście do kompresora - przyda Ci się do przedmuchania rur na zimę.
lewar1309
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 25 sie 2012, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: połączenie zraszaczy T380

Post »

aha dzięki za info.
czyli nic nei stoi na przeszkodzie jakbym zrobił jedną sekcję i przydławiał 2 zraszacze i leciał tylko na dwa a później zamianka?
czy lepiej zrobić 2 sekcje na dwóch rurach montażowych?
co byś poradził aby dobrze to zrobić ?
pompe głębinową chce SIGME ma wydajność 54l/min. więc jest ok ;)
Awatar użytkownika
greenplace
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 24 sie 2012, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Miejska Górka / Wlkp.
Kontakt:

Re: połączenie zraszaczy T380

Post »

W klasycznych zraszaczach dyszę zakładasz, mocując ją śrubką - i po dokręceniu tej śrubki do końca woda się prawie nie wylewa. Zraszacze gardeny mają wbudowanych kilka dysz na stałe, więc wydaje mi się, że nie można ich zakręcić całkowicie - ale mogę się mylić, może tu pomoże ktoś inny, kto miał z tym sprzętem przyjemność.

Jeżeli nie ma możliwości odcięcia wody w zraszaczu, to wtedy pozostaje Ci podział na sekcje - tutaj dodatkowe koszty ograniczą się do większego metrażu rury, ale na trójniku oszczędzisz;)

Co do hydroforu to nie patrz na parametry maksymalne, tylko tak jak pisałem poproś o charakterystykę, bo inne ciśnienie będziesz miał przy tych 54 l/min, a inne przy np. 40.
lewar1309
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 25 sie 2012, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: połączenie zraszaczy T380

Post »

przy sekcji dochodzą koszty jeszcze elekrozaworów ;)))
teraz tylko jak te sekcje zrobić bo różnie piszą. czy puścić na lini 3 zraszacze czy zrobić coś w kształcie litery T
Awatar użytkownika
greenplace
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 24 sie 2012, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Miejska Górka / Wlkp.
Kontakt:

Re: połączenie zraszaczy T380

Post »

Hmm pewnie chodzi o montaż "na miękko"/"na twardo" - to już zależy od rozmieszczenia zraszaczy.

A co do elektrozaworów to nie zakładałem nawet obecności elektryki, skoro to poza domem - przy takim systemie to będzie to większość kosztów, a ukraść to to nietrudno.
dzima
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 cze 2013, o 23:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

problem ze zraszaczami hunter

Post »

Witam,

mam taki problem-ostatnio poleciało mi trochę brudu do instalacji. postanowiłem wyczyścić instalację- wszystko mam na podzespołach huntera. po odkręceniu i wyczyszczeniu filtra siatkowego w zraszaczach hunter jpb i wkręceniu ich z powrotem w korpus kilka z nich przestało się obracać tylko sikają w jedna miejsce. Proszę o poradę- nie wiem może za mocno dokręciłem je do korpusu czy co????

pozdrawiam i czekam na jakąś pomoc
KamilT
100p
100p
Posty: 177
Od: 1 mar 2011, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa / mazowieckie
Kontakt:

Re: problem ze zraszaczami hunter

Post »

jakie to dysze?

napisałeś, że oczyściłeś zraszacze model 'jpb" - niestety nikt z wiodących producentów nie ma takiego modelu w ofercie.
dysz o podobnym oznaczeniu również nie ma. Podejrzewam, że może chodzić o dysze MP Rotator. Jeśli chodzi o ich naprawę to proponuję wykręcić ponownie, spróbować jakby wepchnąć sitko do środka dyszy tak aby obrotowa głowica z dyszy się wysunęła [tak samo jak w trybie pracy/podlewania] i w takiej pozycji należy je przepłukać pod ciśnieniem.

Jeśli to nie pomoże - pozostaje wymiana. Praktycznie nie możliwe jest ich rozebranie i złożenie ponownie bez uszkodzenia.
dziarno
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 20 lip 2014, o 13:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Problem ze zraszaczem, proszę o pomoc.

Post »

Witam,

mam taki problem ze zraszaczami, a mianowicie na okres zimowy wyłączony zawór dopływu wody. Teraz chciałem znów na lato wszystko włączyć i tutaj pojawił się problem: zraszacze po włączeniu zaworu wody cały czas działają pomimo ustawień jakie zrobiłem na domowym sterowniku nawadniania. Ten sterownik to Hunter XC.

Moje pytanie: czy można zrobić coś z tym samemu?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Problem ze zraszaczem, proszę o pomoc.

Post »

Pierwsze pytanie:
czy nawadnia się ,gdy mimo wyłączenia sterownika, bo wtedy elektrozawory nie zamykają się. Jeśli eletrozawór zamyka się, to może jeszcze raz od nowa zaprogramować sterownik na początek na jeden cykl.
dziarno
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 20 lip 2014, o 13:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Problem ze zraszaczem, proszę o pomoc.

Post »

Zraszacze cały czas działają, jedynym wyjściem na przestanie jest wyłączenie zaworu wody. Jak w sterowniku ustawie na System OFF to nic się nie zmienia i zraszacze nadal działaja. Próbowałem tez zrestartować cały system ale nawet to nic nie daje, po prostu zraszacze w kółko nawadniają.

Mógłby Pan powiedzieć coś więcej z tymi elektrozaworami? Nie jestem znawcą tematu ale początkowo uznałem, że ten problem spowodowany jest albo problemem ze sterownikiem (np brak połączenia sterownika z zraszaczami, jednak po czasie nie wiem czy takie coś jest w ogóle możliwe) albo coś z tymi zaworami przy pompie.

Dodam jeszcze, że jak ustawiłem na sterowniku wszystko związane ze zraszaniem (godzina startu, dni tygodnia, czas zraszania) to wg tego, co jest na wyświetlaczu to wszystko jest w porządku tj. odlicza czas zraszania etc.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”