Domek narzędziowy,działkowy

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
tadziop
50p
50p
Posty: 88
Od: 30 maja 2012, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Budowa domku narzędziowego z drewutnią

Post »

Na tym zdjęciu widać je lepiej.

http://www.mediafire.com/convkey/b7ab/l ... 03obfg.jpg

I jeszcze ważna uwaga montażowa. Siedem par krokwi z "kładeczkami" zmontowałem na dole w kształcie litery A pozostawiając ich szczyty niczym niepołączone. Później umocowałem je wszystkie na konstrukcji, a na końcu w pozostawione szpary wsunąłem deskę kalenicową i dopiero wtedy połączyłem krokwie z tą deską. Natomiast krokwie narożne i pozostałe, krótkie to już żmudne, artystyczne docinanie w dwóch płaszczyznach naraz.
yukisan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 mar 2014, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Budowa domku narzędziowego z drewutnią

Post »

Dziękuję ponownie - bardzo mi pomogłeś. Na tym zdjęciu widać szczegóły o które pytałem i masę gwoździ w narożnych krokwiach ;:173 .
Taka uwaga - fachowcy zalecają dać kalenicę o podwójnej grubości krokwi. Rozważałeś to ?

Pozdrawiam
tadziop
50p
50p
Posty: 88
Od: 30 maja 2012, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Budowa domku narzędziowego z drewutnią

Post »

Może to miałoby sens przy ciężkim pokryciu (dachówka, gąsiory). Moja konstrukcja (deskowanie pełne + gont) w ogóle nie wymaga stosowania deski kalenicowej, bo tam obciążenia są znikome, a deskowanie połaci wystarczająco stabilizuje krokwie. Wstawiłem ją głównie dla urody konstrukcji.

Pozdrawiam
Jezyk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 kwie 2014, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Budowa domku narzędziowego z drewutnią

Post »

Planuję zbudować we własnym zakresie domek narzędziowy. Potrzebuję kilku porad i informacji. Przedstawię swój plan wraz z projektem. Liczę na sugestie i uwagi.

Gabaryty domku: ok. 2,5 x 2 m

Domek postawiony będzie na bloczkach betonowych 38x24x12 cm. W pierwszej wersji myślałem o ułożeniu bloczków na całej długości podstawy. Ostatecznie planuję wykorzystać 10 bloczków - 4 w narożnikach, dodatkowe 2 (po 1 na bok) na środku, 4 - (po 2 na dłuższe krawędzie). Jako izolację planuję położyć papę lub taśmę bitumiczną.

Stelaż wykonany będzie z kantówek 6x6 lub 7x7 - rozstawionych w pionie w odległości ok. 55 cm od siebie. Konstrukcja dachu z kantówek 10x5.

Konstrukcja obita będzie deskami lub boazerią. Jeszcze nie zdecydowałem. Dach obity deskami i położona papa lub gont bitumiczny.

Mam kilka pytań dot. budowy.

1. Jak przymocować kantówki do bloczków? Proszę o dokładne wytłumaczenie lub pokazanie na zdjęciach.
2. Złożyłem zapytanie do tartaku o kantówki - wycenili mi mokre strugane i suszone. Różnica w cenie dość znacząca. Czy mokre strugane będą się nadawać? Nie będą pękać?
3. Jakie będzie najlepsze rozwiązanie na podłogę? Myślałem o płycie OSB.
4. Czym najlepiej zaimpregnować kantówki i deski?

Proszę o sugestie i odpowiedzi na pytania.

Poniżej link do projektu.

http://pl.tinypic.com/view.php?pic=169r ... z0xnaIue-c
cimias
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 23 mar 2014, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Domek narzędziowy z płyty OSB (2,5 x 2,5 m ) budowa pomocy !

Post »

Przepraszam, że odkopuję temat, ale mam w planie dokładnie taki sam domek.

Ściany domku będą obite płytą OSB, która zostanie "goła" proszę o wskazówki czym zabezpieczyć ściany a szczególnie krawędzie płyt OSB przed warunkami atmosferycznymi?

dzięki.
szpotak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 maja 2007, o 20:10
Lokalizacja: śląsk

Re: Domek narzędziowy z płyty OSB (2,5 x 2,5 m ) budowa pomocy !

Post »

Witam, ja budowałem taki domek i ściany zabezpieczyłem z zewnątrz folią wiatroszczelną, na to przybiłem najtańsze plastikowe panele zewnętrzne, w Castoramie paczka 26 zł. Ładnie z zewnątrz wygląda, sprawdza się już 4 rok.
cimias
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 23 mar 2014, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Domek narzędziowy z płyty OSB (2,5 x 2,5 m ) budowa pomocy !

Post »

Dzięki za odpowiedź.
Szukam po internecie i nie bardzo mogę znaleźć czym zabezpieczyć i zostawić gołe OSB przynajmniej na 1 rok a widzę czasami na ROD akurat nie na moich, że stoją niczym nie pokryte domki z OSB, jeżeli nic nie znajdę to będę musiał kupić te panele albo styropian 2cm i tynk, ale może jednak ktoś coś doradzi jak zostawić niczym nie pokryte OSB?

kol. szpotak, możesz napisać jaki domek budowałeś, wymiary i jak to wyszło cenowo, mam tam jakieś swoje obliczenia ale wiem, że zawsze dochodzą jakieś nieprzewidziane wydatki.
Awatar użytkownika
Caparzo
50p
50p
Posty: 94
Od: 28 kwie 2013, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kamienna Góra

Re: Domek narzędziowy z płyty OSB (2,5 x 2,5 m ) budowa pomocy !

Post »

Uparłeś się na to osb, deski są tańsze i da się to pomalować czymś do drewna i będzie wyglądać, a osb to jak wygląda ??
cimias
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 23 mar 2014, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Domek narzędziowy z płyty OSB (2,5 x 2,5 m ) budowa pomocy !

Post »

Oczywiście, że mogą być deski wydawało mi się po prostu, że OSB będzie najtańsze z tego co patrzyłem po cenach.
Awatar użytkownika
Caparzo
50p
50p
Posty: 94
Od: 28 kwie 2013, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kamienna Góra

Re: Domek narzędziowy z płyty OSB (2,5 x 2,5 m ) budowa pomocy !

Post »

Przecież nie dasz osb grubości 10-12mm bo to jest tanie, a te grubsze są droższe, deski w tartaku wyhaczysz taniej, więcej roboty ale wygląda to jakoś ;)
Awatar użytkownika
radekcezar
100p
100p
Posty: 125
Od: 28 mar 2014, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Leżajska

Re: Budowa domku narzędziowego z drewutnią

Post »

Witam
Ja bym podszedł to tematu z tej strony.
Zamiast bloczków ,wywiercił bym cztery otwory w ziemi na rogach o średnicy co min 22 cm taki mam świder i głębokości min 80 cm i zalać betonem , a jak nie masz świdra , to wykopać , przy takiej wielkości domku ,śmiało wystarczy. Dlaczego tak , bo bloczki położone na ziemi , nawet lekko zakopane , na pewno będą pracować w zimie (zamarzanie ,odmarzanie ziemi) a wylane poniżej strefy przymarzania są nie do ruszenia .W wylane otwory umieszczam po kawałku jakiegoś metalu , płaskownik , kontownik itp. ,później do nich przykręcam cztery kantówki pionowe po rogach .
Podłoga tylko z betonu (płyta betonowa) na podsypce z piasku , między piach ,a beton folia izolacyjna (czarna ) ,dylatacja między wylanymi peckami a podłogą .
Drewno tylko przesuszone , co najmniej rok.Jak zastosujesz mokre , to będą dziać się cuda ( pękanie ,skręcanie , paczenie ) co tylko możesz sobie wyobrazić .
Do tych czterech kantówek po rogach , na podłodze przykręcam do koła następne kantówki ( poziome ), a do nich pionowe co 55 cm .
Projekt jest ok , tylko wylać pencki i płyta betonowa
Jak ktoś trafi szóstkę w Totka, to niech mi kupi Hondę CBF 1000, lub w ostateczności CBF 600 S :)
Ten sprzęt śni mi się po nocach.
Awatar użytkownika
Ogi83
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 8 kwie 2014, o 10:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Plewiska, pod Poznaniem

Re: Budowa domku narzędziowego z drewutnią

Post »

Też niedawno skoczyłem podobny domek. Wymiarów 3x1,5 w rzucie i wysokość po jednospadowym dachu 1,8-2,4m.
I wygląda to w miarę podobnie do Twojego projektu z tym, że masz kantówki o solidnym przekroju (ja miałem 60x40mm) i spokojnie możesz zrezygnować z jednej kantówki na każdej ścianie i dachu.
Te kantówki wykorzystałbym na zastrzały skośne u dołu ścian i na dachu. Generalnie im więcej takich skosów to chata mniej lata. Bez skośnych cała chata będzie Ci się rylać nawet jak już dechami obijesz.
1. Kantówki do bloczków? Wiesz jakie to całe ciężkie będzie? Do tego narzędzia wiszące na ścianach. Ale jak chcesz koniecznie to może na zwykłe kątowniczki montażowe? Kątownik jedną ścianą do kantówki na wkręty, a drugą ścianą-podstawą do bloczku na kołek. Tylko nie wiem czy Ci bloczek nie pęknie jak będziesz w nim dziurę na kołek wiercił bo te bloczki to to takie "g" jest, taki pseudobeton. Ja bym obsmarował bloczki abizolem czy innym asfaltowym smarkiem, na to papa i kładziesz kantówki i niech stoi luzem i dzieci po dzieciach. Chyba że jesteś w rejonie jakichś trąb powietrznych.
2. Suche. Najlepiej impregnowane.
3. Odradzam drewno w postaci płyt desek czy czegokolwiek. Zmartwień potem masz czy to nie gnije czy co. Kostka brukowa na podsypce z piasku jest idealna. A teraz masz promke w liroju za 19,90 za m2 :wink:
4. Sugestia - kupić impregnowane kantówki, jak nie to zaimpregnować jakimś niedrogim impregnatem. Deski nie impregnować a pomalować 2x lazurą do drewna i raz na 3-4 lata odmalować ponownie. A na dach położyć papę.
Wyszperam przy chwili jakieś foty jak robiłem i wrzucę. Pozdrawiam.
cimias
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 23 mar 2014, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Domek narzędziowy z płyty OSB (2,5 x 2,5 m ) budowa pomocy !

Post »

Domek chciałem tanim kosztem z OSB, który w późniejszym czasie otynkuję, generalnie ma to być przybudówka do istniejącego już domku.
Domek chcę postawić na kostce brukowej, proszę o poradę czym odizolować płytę OSB od kostki brukowej? Obiję konstrukcję płytą OSB ale przy podłożu tak jak zaznaczyłem na obrazku będzie się stykać z kostką brukową czy mam tak mocować OSB przy podłożu do kantówki żeby płyta była np. 2cm nad kostką? Tylko czym zabezpieczyć dolną krawędź płyty? Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”