Słup wysokiego napięcia w ogrodzie

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
x-p-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 176
Od: 20 lis 2011, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: usunięcie/przesunięcie słupa energetycznego z działki

Post »

Znalazłam coś takiego:

Jeżeli na Twojej działce znajdują się słupy linii energetycznych, transformatory energetyczne, wodociągi, gazociągi lub inne urzadzenia, z których korzysta przedsiębiorstwo przesyłowe (na przykład zakład energetyczny lub elektrociepłownia) - należy Ci się odszkodowanie!

Odszkodowanie za słupy energetyczne i inne urządzenia przesyłowe należą się wszystkim właścicielom gruntów za bezumowne korzystanie z ich mienia, czyli zajęcie terenu przez firmy przesyłowe i powodujące obniżenie jakości, funkcjonalności i wartości działek budowlanych, działek rolnych i innych gruntów.


Ale to pewnie trzeba do sądu się udać.A to już inna bajka bo ja nie wynajmę adwokata a Tauron pewnie ma kliku.

O służebności przesyłu czyli czymś w rodzaju dzierżawy słyszałam parokrotnie tylko nie w "energetyce".W tej firmie mówią , że to jakieś marne grosze ale jakie konkretnie nie chcą powiedzieć.

Ja złożyłam mapkę i dokumenty potwierdzające własność.Byli eksperci pokiwali głowami , że faktycznie mam problem po czym dostałam odpowiedź na piśmie , że nie widzą powodu do zrobienia czegokolwiek.Jak chcę to na własny koszt po wyrażeniu przez Tauron zgody.
Kopanie się z koniem.
Zbieram siły i będę się kopać dalej.

-- 30 maja 2012, o 21:33 --
W mojej okolicy było spotkanie z doradcą który proponował za 30% odszkodowania pozałatwiać wszystko.
Hochsztapler jakiś czy co ?
Jeśli to jakiś oficjalny doradca pewnie podzieliłabym się.Ale tak naprawdę to pieniądze wchodzą w gre , w moim przypadku, jeśli pozwolą pokryć koszta likwidacji słupa.
Awatar użytkownika
nirali
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 930
Od: 16 lis 2011, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z forum ogrodniczego.info

Re: usunięcie/przesunięcie słupa energetycznego z działki

Post »

30% od sumy wygranej z odszkodowania o które występuje w naszym imieniu i wszystkim się zajmuje...ew.sprawy w sądzi itp.
Myślę że elektrownie same zaczną usuwać słupy a w zamian będą kłaść kable ziemne bo przerośnie ich ilość pism odszkodowawczych.
Pozdrawiam Kasia.

niralowy ogród
Awatar użytkownika
zywik
100p
100p
Posty: 101
Od: 21 kwie 2011, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mrozy
Kontakt:

Re: usunięcie/przesunięcie słupa energetycznego z działki

Post »

Ministerstwo Gospodarki pracuje teraz nad regulacją odszkodowań. Każdy będzie mógł wtedy złożyć wniosek o odszkodowanie bez pozywania zakładu energ. do sądu. Co życie pokaże, zobaczymy...

Ps.: Przez moją działkę też idzie linia SN (średnie napięcie), występowałem do zakładu u usunięcie. Odpowiedź była taka, że sam mam ponieść koszta.. :;230 (10-20 tysięcy)

link do artykułu:

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/6 ... ld_zl.html
Ministerstwo Książki
Advokat
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 cze 2012, o 09:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: usunięcie/przesunięcie słupa energetycznego z działki

Post »

Na nową regulację za bardzo bym nie liczył. Ona generalnie ma zmierzać do zatwierdzenia obecnego stanu - z ewentualnym przyznaniem wynagrodzenia/odszkodowania dla właścicieli. A z racji tego, że tego typu sprawy miałyby już nie trafiać do sądu to kwoty wynagrodzenia byłyby satysfakcjonujące pewnie tylko dla ZE a nie dla właścicieli nieruchomości.

Co do samego problemu.
Aby analizować czy są podstawy do usunięcia słupów trzeba ustalić dwie zasadnicze rzeczy:
- czy minęło 30 lat od dnia ustawienia słupów na działce
- a jeśli tak to czy grunt ten cały czas był prywatny czy też własnością skarbu państwa/przedsiębiorstwa państwa/agencji rolnej/pgrów itp.

Jeśli nie minęło 30 lat (co oczywiście wiązałoby się z ryzykiem podniesienia przez ZE kwestii zasiedzenia prawa do korzystania z gruntu) lub grunt ten do 1989r. był własnością państwową to roszczenie do usunięcia słupów jest otwarte choć trudne. Trzeba będzie bowiem przekonać sąd, że owa infrastruktura przesyłowa jest wyjątkowo uciążliwa.
Wzór takiego pozwu znajdziecie tutaj: http://prawne.org/files/file/35-pozew-o ... ie-slupow/
Natomiast gdyby ktoś zdecydował się pozostawić słup w zamian za wynagrodzenie (służebność przesyłu) to proszę zerknąć tutaj: http://prawne.org/files/file/16-wniosek ... -przesylu/

I trzeba pamiętać o jednym - ZE mają taką praktykę, że w zasadzie na żadne ugody nie idą. W zakresie wezwań przedsądowych wszyscy powinni przyjąć jedną zgodną praktykę - wysyłacie wezwanie, zakreślacie 30 dni na odpowiedź. Po upływie tego terminu nie wysyła się kolejnych pism czy też nie oczekuje na odpowiedź dłużej tylko kieruje powództwo do sądu.
x-p-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 176
Od: 20 lis 2011, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: usunięcie/przesunięcie słupa energetycznego z działki

Post »

Advokacie drogi !
Bardzo dziękuje za klarowny wykład.Powoli wszystkie aspekty sprawy układają mi się w całość.

Zajrzałam do wniosku (w sprawie usunięcia słupa) na polecanej stronie i w treści znalazłam zdanie mówiące o wyrażeniu zgody na postawienie słupa.Ja jestem właścicielem słupa z działką od paru miesięcy a stoi on wiele lat i nie wiem jak było ze zgodami wcześniej.Czy to jest ważące w tej sprawie , że zgoda była ? a jak była tylko ustna ? A jak nie dowiem się nic na ten temat? Bo nie mam kontaktu z poprzednim właścicielem. W akcie notarialnym rzeczonego nie ma.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4206
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: usunięcie/przesunięcie słupa energetycznego z działki

Post »

Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
x-p-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 176
Od: 20 lis 2011, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: usunięcie/przesunięcie słupa energetycznego z działki

Post »

Wnoszę z artykułu o służebności przesyłu (link w powyżej) , że przepisy sobie a firmy energetyczne sobie.Jakby w innych światach.Pismo jakie otrzymałam parę dni temu w sprawie słupa ani słowem nie wspomina o takich możliwościach.
Krzychoo
100p
100p
Posty: 151
Od: 30 mar 2008, o 19:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: usunięcie/przesunięcie słupa energetycznego z działki

Post »

Ja miałem słup na środku bramy wyjazdowej. Poprzedni właściciel zęby zjadł na próbie przesunięcia go, bo słup był nie na jego działce, tylko na ulicy. Któregoś razu zobaczyłem ekipę, która wymieniała uszkodzony słup kilka domów dalej. Podszedłem, zapytałem grzecznie czy nie mogliby przesunąć "mojego" słupa. Od grupy odłączył się elokwentny pan i powiedział, że za 1000 zł da się. Wziąłem od niego telefon, poczekałem 1,5 miesiąca, słup przesunięty. Dziękuję :)
x-p-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 176
Od: 20 lis 2011, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: usunięcie/przesunięcie słupa energetycznego z działki

Post »

Zazdroszczę ! Proszę o ten telefon .Gdziekolwiek by to było dołożę na taksówkę dla tego życzliwego fachowca.

A tak na poważnie to myślę sobie , że gdyby mój słup był " zasiedzony" ( co jak mówią przepisy niestety jest możliwe) i gdyby była na niego zgoda wyrażona przez poprzedniego właściciela to w piśmie w którym napisano , żebym po prostu spadała sobie na drzewo, teoretycznie powinno być o tym napisane .
marek62
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 gru 2012, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

paskudny słup w ogrodzie

Post »

Witam,
marzy mi się piękny ogród. mam już wstępny projekt w głowie ale jest jeden problem i to duży.
na środku stoi słup średniego napięcia, ma ktoś jakieś doświadczenia w walce z energetyką? pozdrawiam serdecznie ;:304
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: paskudny słup w ogrodzie

Post »

Wystawiaj im co miesiąc f-rę za dzierżawę miejsca zajmowanego przez słup.
x-p-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 176
Od: 20 lis 2011, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: paskudny słup w ogrodzie

Post »

Mam doświadczenia roczne.Niestety złe.
Nie wiem czy uda mi się wkleić informacje o wątku w tej sprawie.Jest tam trochę wiadomości.Może je wykorzystasz.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=5&t=55815

Ja znowu zbieram siły po ostatniej , kolejnej , idiotycznej odpowiedzi Tauronu (właściciela słupa).
Ja proszę o usunięcie słupa stojącego na mojej ziemi a uniemożliwiającego poszerzenie wąskiej bramy wjazdowej a właściciel mi trzeci raz odpowiada , że słup jest w dobrym stanie.. I to tyle w skrócie.

Chętnie nadstawiam ucho na wszelkie informacje o podobnych sprawach.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: paskudny słup w ogrodzie

Post »

Rozmawiałem z prawnikiem i on sam wygrał walkę o słup... tyle że panie urzędniczki nie były zbyt inteligentne i pogroził im paragrafami i się przestraszyli. Słup zlikwidowali na własny koszt :;230
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”