Deszczówka

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
kooba73
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 5 lip 2016, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Deszczówka

Post »

jak duży ten zbiornik kupiłeś, jeśli można wiedzieć? Plastik solidny czy taki sobie?[/quote]

Ja mam 265 litrów, kupiony na znanym portalu aukcyjnym. Plastik jak plastik, wygląda ok. Mam imitacje beczki, więc jest dość estetyczny. Pierwsze dwa podlewania zaliczone :-)
kooba73
trysil
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 paź 2019, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Deszczówka

Post »

Tomek_Os pisze:
pEtr pisze:Polecam ten artykuł. Według badań autora deszczówka z dachu pokrytego papą zawiera kadm i ołów.
Oba silnie toksyczne i absorbowane przez rośliny.

http://olbiol.ug.edu.pl/prace/2008/AN_BU.pdf
Rzeczywiście ciekawe. Posłucham głosu nauki i nie będę pobierał deszczówki z dachu pokrytego papą.
Zbadałem deszczówkę z dachu pokrytego w 2009 roku papą (czyli 10 lat temu). Oto wyniki:
- ołów: <0,002 mg/l
- kadm: <0,0003 mg/l

Wyniki nie są nawet blisko norm dla ołowiu (0,01 mg/l) i kadmu (0,005 mg/l).
Może są papy mniej lub bardziej nafaszerowane metalami - ale z powyższego wynika, że spokojnie można używać deszczówki z dachu pokrytego papą.
Daniel_M
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 kwie 2020, o 15:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Deszczówka

Post »

Hej,

wracam do tematu papy i deszczówki.

Dla mnie kwestia zbierania deszczówki pokrytej papą na zew jest jasna, lepiej nie ryzykować. A myślicie, że coś się zmienia jeśli papa jest pod warstwą drewnianych dachówek? Czy ten sam shit? Zobaczycie frag dachu na zdjęciu.

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.



Obrazek
Awatar użytkownika
drozd
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4181
Od: 13 lut 2009, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Deszczówka

Post »

Witam.
Mam pytanie. Czy ktoś budował "wieżę ciśnień" z beczką 1000l, Jaką konstrukcję trzeba zrobić, by wytrzymała obciążenie. Czy kątownik 50 x 50 mm na 4 słupki wytrzyma to obciążenie przy wysokości 2 m?
Pozdrawiamy. Krystyna i Janusz
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Deszczówka

Post »

Wytrzyma, jeśli zrobisz jeszcze przekątne, a słupy z kątownika, np. o grubości 5 mm. Podejrzyj jak wygląda słup wysokiego napięcia, gdzie działają także duże siły przegięcia i wytrzymuje działanie wiatru.
Kalinosiu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 lut 2010, o 21:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Deszczówka

Post »

A może zamiast zbiornika 1000l cztery beczki po 250l. Jest praktyczniej. ponieważ w zbiorniku powstają glony i trudno go oczyścić. Ja nam konstrukcję: podpory z kantówki 100 x 100, na górze dwie kantówki 100 x 50 i na to deski. Konstrukcja stoi kilka lat.
labeo
100p
100p
Posty: 131
Od: 15 sie 2015, o 14:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Deszczówka

Post »

Inżynieria budownictwa - zastosuj kratownicę to dobra konstrukcja i można policzyć wytrzymałość ze wzorów :). Możesz też zrobić po prostu "na oko" (nie polecam, tutaj zdajesz się na test wytrzymałości na żywo) albo poprosić jakiegoś studenta o obliczenia ;)
Awatar użytkownika
drozd
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4181
Od: 13 lut 2009, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Deszczówka

Post »

Dziękuje za odpowiedzi.
Ludwiku. Właśnie o tym myślałem. Wysokość nie jest duża plus zastosowanie kratownicy powinno zdać egzamin.

Kalinosiu. Kantówka 100x100 to bez obliczeń na 2 m 1tona nie zegnie, :wink:

Labeo. "Wiśta wio" łatwo powiedzieć. Oblicz ze wzorów Ha,ha Przerabiałem metodę Rittera i cremony ale to było tyle lat temu. że tylko nazwy mi pozostały w głowie. :(
Pozdrawiamy. Krystyna i Janusz
trybik
50p
50p
Posty: 62
Od: 5 lis 2019, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Deszczówka

Post »

może zamiast ogromnej budowy spróbować wykonać konstrukcję i zastosować kilka drewnianych palet poukładanych jedna na drugiej ,koszt nie wielki a w razie niepowodzenia palety można wykorzystać do czego innego , mam tak u siebie i w tym sezonie zdało egzamin , ale każdy robi jak uważa
pozdrawiam
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Deszczówka

Post »

Ułożenie palet do 2 metrów wysokości i tona ciężaru może być niebezpiecznie.
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 605
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Deszczówka

Post »

Mam od kilkunastu lat wkopany w ziemię zbiornik 1000 l, do którego zbieram wodę z dachu i jeszcze 200 litrową beczkę pod garażem. Garaż ma dach z blachy, ale na domu jest coś a"la papa (bitgum, o ile dobrze pamietam).
Zbiorniki zostały zakopane pod ziemią głównie ze wzgledu na brak miejsca (ale też brak urody :wink: ). Dodatkową zaletą jest to, że nie zamarza i nie widzę tam żadnych glonów (nie mogą rosnąć, bo nie mają światła).
Beczka owszem, zamarza, ale nic jej to nie szkodzi, bo ma pokrywę z siatki (żeby się nie topiły zwierzaki), więc lód ma się gdzie wypiętrzyć.
Oprócz tych wkopanych, mam jeszcze dwie amfory po 400 litrów. Te są ładne i stoją pod domem. Wykorzystuję je w sezonie, na zimę staram się opróżnić je (przynajmniej w większości) z wody. Do jednej zbieram wodę wprost z rynny, a do drugiej (po drugiej stronie dachu/domu) przepompowuję wodę z tego zakopanego zbiornika, co pozwala korzystać z nagrzanej na powietrzu wody, a do dużego zbiornika nadal mogę zbierać nową porcję deszczówki.
Woda z ganku, pokrytego gontem ścieka do kaskady zasilającej oczko wodne. Poza tą wodą żadnej innej nie dolewam, samo się uzupełnia. :wink: Ryby i rośliny mają się dobrze...
Pozdrawiam,Vivien333
labeo
100p
100p
Posty: 131
Od: 15 sie 2015, o 14:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Deszczówka

Post »

Zaciekawiły mnie zbiorniki wkopane w ziemię: czy to są zbiorniki specjalnie przystosowane? Bo takie zwykłe to chyba ziemia by zgniotła gdyby nie było w nich wody. Właśnie dlatego ja swojego nie wkopałem ale to zwykły zbiornik taki po jakimś koncentracie.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1406
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Deszczówka

Post »

Ja uważam, że większość teorii o wplywie papy na spływająca wodę nie mają podłoża naukowego a tylko stereotypowe. Teorie, jak to kropla ropy skaża 1000 litrów wody jest mocno naciągana chociażby ze względu na problem z mieszaniem się. Nieraz widzieliśmy jak to plama ropy na morzu czy oceanie była przedstawiana jako katastrofa ekologiczna. Ale nie ze względu na rozpuszczenie się w wodzie tylko dryfując na powierzchni oblepia chociażby ptaki, blokuje światło dla roślin poniżej, itd. i zapamiętujemy zależność - ropa i woda równa się katastrofa.
Często taka substancja zanim się rozpuści musi przejść przemianę chemiczną i to nawet kilka procesów.
Gdyby stopień erozji materiałów jak papa był na tyle znaczący, że mógłby mieć wpływ na spływającą po niej wodę to papa rozlazłaby się w miesiąc.
Pozdrawiam,
Tomek
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”