Deszczówka

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
Caparzo
50p
50p
Posty: 94
Od: 28 kwie 2013, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kamienna Góra

Re: Deszczówka

Post »

a no widzisz, nie wiedziałem :)
Awatar użytkownika
lutti
50p
50p
Posty: 61
Od: 30 sie 2011, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Hanna

Re: Deszczówka

Post »

rafcio76 pisze: ..... Mam kilka zdjęć - w razie zainteresowania mogę załączyć. .....

rafcio76
Czekam na zdjęcia.
Wkopać trzeba umieć :lol:
Widziałem zakopany zbiornik jak powyginały się ścianki od ciężaru ziemi.
rafcio76 zabezpieczyłeś jakoś ścianki ?
... jutro - jest najbardziej zajętym dniem w roku ...
rafcio76

Re: Deszczówka

Post »

Zbiornik wkopałem latem 2002 roku, zbiornik miał stalowe obicie i rurki aluminiowe w około. Dodatkowo zabezpieczyłem deskami boki które pewnie już zgniły ale podejrzewam, że ziemia w międzyczasie na tyle siadła, że nie powinno to wpłynąć na zgniatanie ścianek zbiornika. Na zdjęciu pokazany jest sposób podłączenia i przelew do kanalizacji dzeszczowej. Rurkę DN50 którą widać poprowadzony jest wąż ogrodowy oraz kabel zasilający - włącznik i kranik mam wyprowadzony na ścianie. Przykrywka pomarańczowa na rurze DN150 jest przysypana ziemią (warstwa ok. 20cm) na której rośnie trawa i w razie konieczności np. awaria pompy, można ją wyciągnąć.

Obrazek

Obrazek
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Deszczówka

Post »

Mam takie pytanie. Mówicie że z dachu pokrytego papą nie można pozyskiwać wody do podlewania roślin. Co jednak jeśli chciałbym nią podlewać li tylko i wyłącznie rośliny ozdobne? W pobliżu miejsc gdzie rury odprowadzają wodę kłębi się u mnie życie roślinne (rośliny niepożądane - t.zw chwasty) i nie wygląda żeby im to przeszkadzało. Pytam ponieważ mam możliwość pozyskiwania dużych ilości takiej wody a skoro spływa ona do gleby (nie ma u mnie kanalizacji deszczowej) to chyba gdyby była tak trująca, papa bitumiczna byłaby zakazana do stosowania na dachach.
źródło na które powołujecie się na początku tematu mówi wg mnie o wodzie wykorzystywanej w pełnym zakresie - t.zn do ogrodu ale i do mycia, picia itd.
AlicjaP
100p
100p
Posty: 137
Od: 30 lip 2013, o 08:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Deszczówka

Post »

Ja też zbieram wodę z dachu pokrytego papą i podlewam nią rośliny ozdobne. Bez przesady, że jakieś trujące związki, przecież ona spływa z dachu do pojemników.
Alicja
pEtr
500p
500p
Posty: 573
Od: 18 cze 2008, o 01:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zach. Małopolska

Re: Deszczówka

Post »

Polecam ten artykuł. Według badań autora deszczówka z dachu pokrytego papą zawiera kadm i ołów.
Oba silnie toksyczne i absorbowane przez rośliny.

http://olbiol.ug.edu.pl/prace/2008/AN_BU.pdf
hepik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 4 sty 2009, o 14:41

Re: Deszczówka

Post »

Ze 15 lat z budynku gospodarczego(ok.50 m kw) de zbszczówka zbiera mi sie do wykopanego zbiornika a la oczko.W zeszłym roku pokrytego nowa papą.Z przerybionego oczka wlasciwego rok temu przepowradziłem tam kilkadziesiat karasi ozdobnych,które żyją i rozmnażaja się nadal.Żadnych negatywów nie zaobserwowałem.
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Deszczówka

Post »

To niczego nie dowodzi. Gdybyś miał drugi dach, mógłbyś zauważyć że rośliny pod drugim dachem rosną np. większe i dają więcej kwiatów/owoców. Gdy brak bezpośredniego punktu odniesienia nie raz nie zauważymy szkodliwego oddziaływania a różnice np. w wielkości czy wybarwieniu kładziemy na karb wielu innych czynników (które oczywiście mają prawo również występować).
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Deszczówka

Post »

pEtr pisze:Polecam ten artykuł. Według badań autora deszczówka z dachu pokrytego papą zawiera kadm i ołów.
Oba silnie toksyczne i absorbowane przez rośliny.

http://olbiol.ug.edu.pl/prace/2008/AN_BU.pdf
Rzeczywiście ciekawe. Posłucham głosu nauki i nie będę pobierał deszczówki z dachu pokrytego papą.
Awatar użytkownika
lucas070707
100p
100p
Posty: 187
Od: 10 wrz 2012, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie

Re: Deszczówka

Post »

Bardzo rzetelna publikacja :wink: Od razu rzuca się w oczy, że w przypadku miedzi i kadmu ilość tych pierwiastków w próbkach "spływowych" jest niższa niż w próbce kontrolnej (deszczówka zebrana bezpośrednio). Wygląda to jakby niektóre materiały (w szczególności wychwalana w artykule blachodachówka) pochłaniały szkodliwe substancje. Albo badanie zostało wykonane byle jak, albo ktoś zamieszał próbki, wdał się jakiś błąd pomiarowy, albo znaczący wpływ na badanie miały inne czynniki jak choćby sąsiedztwo komina z którego wydobywają się spaliny po węglu i wiele wiele innych...
kooba73
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 5 lip 2016, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Deszczówka

Post »

Witam, odświeżam temat, zamontowałem wczoraj zbornik plastikowy do rynny. Dach mam pokryty dachówką firmy braas z tego co się orientuje jest to dachówka betonowa. I tu pytanie czy zebrana woda z takiej dachówki jest bezpieczna dla roślin przeznaczonych do spożycia?
kooba73
Michalkos75
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 2 sie 2016, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Kontakt:

Re: Deszczówka

Post »

Według mojej wiedzy - tak. Osobiście, mam dachówkę betonową i z deszczówki korzystam.

Pozdrawiam
Polecam moją stronę tabex
mario_79
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 26 lip 2016, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Deszczówka

Post »

Ok a czy poza oczywistymi ekonomicznymi plusami, są jakieś za podczas hodowli roślin?
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”