Podpory,pergole,drabinki i inne podpórki do roślin

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Geniodekt
500p
500p
Posty: 519
Od: 27 kwie 2014, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Reda, pomorskie

Podpory pod rośliny z gałęzi orzecha?

Post »

Hej, na sąsiedniej, "porzuconej" działce pod liniami wysokiego napięcia rośnie spory orzech włoski, muszę go regularnie przycinać, aby nie dopuścić do jakiegoś spięcia. W tym roku wytworzył sporo prościutkich, długich wilków. Nie za bardzo mam co z nimi zrobić, więc może w przyszłym roku wykorzystam je jako podpory pod kiwano lub paliki do pomidorów ? Myślę, że gałęzie przez zimę stracą te substancje hamujące rozwój innych roślin i nie będą wpływały na wegetacje moich warzyw. Jak wy sądzicie ? ;:162
Awatar użytkownika
mati1999
1000p
1000p
Posty: 4200
Od: 3 maja 2013, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Podpory pod rośliny z gałęzi orzecha?

Post »

Moim zdaniem się nadadzą ja mam 3 i po zimie sam ich podobnie używam , nic się nie dzieje ;:108
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Podpory pod rośliny z gałęzi orzecha?

Post »

Mam orzecha zarośniętego przez bluszcza i nie widzę szkodliwego oddziaływania.
Awatar użytkownika
Rennni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1185
Od: 22 lip 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Czechy środkowe

Re: Podpory pod rośliny z gałęzi orzecha?

Post »

Geniodekt, nie ma strachu ;:306
W kompoście, gdzie z trzech dużych drzew orzechowych liści, mi pięknie rosną ziemniaki ;:108
I jako tyczki bambusowe pod rośliny mam Miskant olbrzymi ;:215
Przepraszam za błędy w tekście, ale ja nie jestem z Polski, czytam i rozumiem ale nie mogę napisać tekst ... piszę tylko przez online tłumacza ;-)
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podpory pod rośliny z gałęzi orzecha?

Post »

Owy juglon znajduje się w orzechu czarnym. Także patyk w miarę prosty zawsze się przyda.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
gosia79z
200p
200p
Posty: 428
Od: 19 sty 2011, o 18:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wyspa Wolin

Re: Na czym opierają się Wasze powojniki?

Post »

Witam
Powojniki to jedne z moich ulubionych roślin.Mam ich kilkanaście, a pną się po iglakach- sosna, po róży, razem z różą na stalowej podporze, na starych pniach drzew-pięknie to wygląda, na siatce ogrodzeniowej, na pergoli przy altanie.Wszędzie gdzie mogą :D
Awatar użytkownika
Ketmia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1045
Od: 23 cze 2006, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Na czym opierają się Wasze powojniki?

Post »

Kupiłam taką kratkę w lidu.
Obrazek

Ma ona 120 cm długości. Pytanie tylko, czy ona mi się przyda do clematisów? Nie będzie za niska? Zastanawiam się, bo może ją zwrócić? :roll:
A może przyda się do jakiejś niższej odmiany? Ja dopiero zaczynam moją przygodę z clemkami, a raczej daję im u siebie drugą szansę. Mam w ogrodzie niekłopotliwego Blue Bird oraz The President, który jednak nie przetrwał u mnie. Teraz planuję dosadzić jeszcze parę okazów.
pozdrawiam, Ela
Mój zielony zakątek
bolekso
200p
200p
Posty: 442
Od: 11 mar 2012, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Na czym opierają się Wasze powojniki?

Post »

Najlepszym rozwiązaniem są kratki wykonane z ok.4 mm prętów wewnątrz konstrukcji a sama rama z prętów ( u mnie kwadratowych ) 14 mm. Odległość między pionowymi prętami 10 cm i co 20 cm poprzeczne pręty.U mnie te odległości są większe ale to był błąd. Dlaczego twierdzę że to najlepsze rozwiązanie ? Używam je już 30 lat i dwa razy konserwowałem .Pomalowane np. na czarno są praktycznie niewidoczne. Używałem też innych konstrukcji drewnianych do wszystkich pnączy, okazało się to niewypałem. Z powojnikami pół biedy bo można ściąć i wstawić nową konstrukcję ale inne pnącza jak się rozrosły to konstrukcja drewniana padła.
Pozdrawiam ! Bolek
Awatar użytkownika
Ketmia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1045
Od: 23 cze 2006, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Na czym opierają się Wasze powojniki?

Post »

Ale czy jakieś niższe powojniki mogą się na tym piąć?
pozdrawiam, Ela
Mój zielony zakątek
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2075
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Na czym opierają się Wasze powojniki?

Post »

Poproś, żeby ktoś Ci dospawał 1m odcinki drutu, których część wejdzie w ziemię i wydłuży całą konstrukcję o te 0,5 metra.
GodfatherPL
200p
200p
Posty: 318
Od: 20 kwie 2014, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Paliki i podpórki dla drzew i krzewów

Post »

Witam
Niedawno przeglądając trochę zdjęć natrafiłem na wiele os. które w swoich ogrodach dają podpórki lub paliki przy niektórych drzewkach i krzewach. Ja co prawda nie planowałem nic takiego dawać a i wszystko już wsadzone ale jak się tak nad tym zastanowić to chyba jednak będę musiał i ja dać takie podpory.
Tu rodzi się moje pytanie co warto "wspierać", co trzeba, a czego nie ma sensu?
Oto moje przypuszczenia:
Trzeba dać paliki przy:
agreście i porzeczce piennej
Można:
Grusze: konferencja i faworytka, jabłoń: kosztela i james grieve (odmiany niskopienne)
Nie ma potrzeby:
czreśnia: Van i buttnera, leszczyny, śliwa królowa wiktoria, krzaczaste odmiany porzeczek i agrestu, morwa, jeżyny, maliny
Prosił bym to aby ktoś mi napisał co muszę podeprzeć lub dać paliki.
Awatar użytkownika
Dorja
500p
500p
Posty: 679
Od: 23 wrz 2014, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ełku, Mazury,5b.

Re: Paliki i podpórki

Post »

Wiesz forumku, ja np, planuję stelaż dla jeżyn. Po to, aby rozpiąć na nim pędy. Może będzie trochę wygodniejsza do prowadzenia jako "płaski" krzew? ;:224 Wszystkie nowo wsadzone drzewka mam zapalikowane, Śliwy Althana, Ulena, czereśnie, jabłonie, jarząby...U mnie działka na wygwizdowie, mam wrażenie, że bez tego albo wiatr by je połamał, albo wyrosłyby na takie koślawce :/
W zasadzie to mam pewność, że by tak było ;:333
GodfatherPL
200p
200p
Posty: 318
Od: 20 kwie 2014, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Paliki i podpórki

Post »

U mnie jest z 2 stron działka osłonięta ale i tak się zastanawiam czy dawać te podpory czy nie. Trochę się boję, że gdy mi się rozrosną to pod wpływem ciężaru i wiatru mogą się połamać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”