Podpory,pergole,drabinki i inne podpórki do roślin

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
bolekso
200p
200p
Posty: 442
Od: 11 mar 2012, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Na czym opierają się Wasze powojniki?

Post »

Wysokość zależy od odmian jakie mamy. Moim zdaniem min. to 1,5m a najlepiej ok. 2 m. U mnie na 1,8 metra jest jeszcze pozioma 30 cm poprzeczka bo często się zdarzało że rosły pionowo wyżej niż podpora i potem się załamywały łamiąc pędy.
Pozdrawiam ! Bolek
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Na czym opierają się Wasze powojniki?

Post »

Podoba mi się Twój pomysł JURKU,bo z tą doniczka można połazić po ogrodzie :wink: Musze męzowi podpowiedzieć;spawa płoty w metaloplastyce to niech pokombinuje z podporami :)
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Na czym opierają się Wasze powojniki?

Post »

to mój powojnik i krata z bambusa Obrazek
Awatar użytkownika
7koliberek9
200p
200p
Posty: 407
Od: 17 mar 2008, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Drabinki bambusowe

Post »

Chciałabym kupić sobie drabinki bambusowe 150-240cm do powojników wielkokwiatowych i wiciokrzewu ale nie wiem czy takie podpory są wytrzymałe i nadają się do tych pnączy? Może ktoś z was używa takich i może mi doradzić? :roll:
Awatar użytkownika
pingu
1000p
1000p
Posty: 1096
Od: 23 maja 2009, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: aktualnie łódzkie

Re: Na czym opierają się Wasze powojniki?

Post »

:wit
Mam pytanie. Czy powojnik jest ciężka rośliną? Chciałabym puścić kilka odmian (konkretnie to Polish Spirit, Kard.Wyszyński i Popiełuszko) na ogrodzeniu, no i byłoby niefajnie jakby coś się z siatką porobiło. ;) Na zdjęciach rozrośnięte powojniki sprawiają wrażenie roślin trochę ważących, chociaż widziałam je puszczone na siatce. Ale siatka nie jest jakaś super nowa, choć wygląda raczej solidnie. Takie nieduże ogrodzenie. Muszę się upewnić, żeby później nie mieć awanturki o siatkę :lol:
Patrycja Moje doniczkowce
"I have spread my dreams under your feet; Tread softly because you tread on my dreams."
"Rzuciłem rozpostarte sny pod twoje stopy; Stąpaj ostrożnie - depczesz moje sny." W.B.Yeats
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Na czym opierają się Wasze powojniki?

Post »

Wydaje mi się, że powojniki to chyba najlżejsze pnącza w stosunku do powierzchni jaką są w stanie zakryć - a juz na pewno z tych pnaczy wieloletnich.

Mają też kilka innych zalet :
* nie niszczą podpór zginajac ich mocno - jak np. glicynia,
* nie wciskają się w szczeliny rozpychając elementy montażowe jak wiciokrzewy,
* nie niszczą powłoki malarskiej jak te z przylgami - milin, bluszcz.
* stare pędy usuwa się łatwiej niż np. od winorośli
* poprawne cięcie zapewniajace obfite kwitnienie/owocowanie nie jest zbytnio trudne (w przeciwnieństwie do np. glicynii/winrośli)
* łatwo zapanować nad ich wzrostem i już po 2-3 latach mają dość powtarzalny rozmiar
* sadzone w gruncie nie przemarzają tak łatwo i nie wymagają zabezpieczenia na zimę (jak np. róże pnące)
* dostępne są w dużej gamie kolorów i rozmiarów
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Awatar użytkownika
pingu
1000p
1000p
Posty: 1096
Od: 23 maja 2009, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: aktualnie łódzkie

Re: Na czym opierają się Wasze powojniki?

Post »

lesioc dziękuję pięknie za odpowiedź ;:196
Patrycja Moje doniczkowce
"I have spread my dreams under your feet; Tread softly because you tread on my dreams."
"Rzuciłem rozpostarte sny pod twoje stopy; Stąpaj ostrożnie - depczesz moje sny." W.B.Yeats
Awatar użytkownika
MalaRybka
1000p
1000p
Posty: 1352
Od: 22 mar 2007, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 3 km od Bydgoszczy

Re: Na czym opierają się Wasze powojniki?

Post »

Chciałabym zapytać czy mogę posadzić clematisa przy piennym migdałku? Będą ze sobą dobrze żyć? Wymyśliłam sobie, że ładnie by to wyglądało, bo po przekwitnęciu migdałek jest taki smutny i można by go ożywić cudzymi kwiatkami.
Pozdrawiam serdecznie. MałaRybka.
Ogród Rybki
Awatar użytkownika
Firletka
500p
500p
Posty: 766
Od: 16 mar 2009, o 16:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Na czym opierają się Wasze powojniki?

Post »

Ja mam posadzonego botanicznego powojnika przy piennym migdałku .
Jest to odmiana "Princess Diana" z grupy Texensis.
Chodziło mi o dopasowanie takiej odmiany ,która wzrostem i sposobem cięcia nie będzie kolidowała z cyklem rozwojowym migdałka.

Po kwitnieniu migdałka gdy trzeba go "ogolić " powojnik dopiero wspina się po pniu i dochodzi do ogolonej koronki gdy drzewko zaczyna wypuszczać młode gałęzie , na których zawiąże pąki kwiatowe na przyszły rok. W ten sposób mało atrakcyjne po kwitnieniu drzewko dostaje ozdobę w postaci jaskraworóżowych kwiatów przypominających tulipany liliokształtne. A w końcu lutego następnego roku , gdy drzewo jeszcze śpi, zdejmuję ten sychy kołtunek z gałęzi i wycinam powojnika przy samej ziemi, po czym cykl się powtarza. Trwa to u mnie już 4-ty rok.

Wstyd się przyznać :oops: , ale nie umiem wklejać zdjęć ... buuu.
tęsknimy do ogrodów, może dlatego ,żeśmy wypędzeni z raju...
Firletka -Wizytówka
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Na czym opierają się Wasze powojniki?

Post »

Firletko - tu znajdziesz opis jak wstawiać zdjęcia na forum: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=53&t=29322

Generalnie chodzi o to, aby na końcu mieć w tekście odpowiedzi adres zdjecia w takiej postaci :

[img]http:\\www.nazwa_serwera.com/nazwa_uzytkownia/nazwa_zdjęcia.img[/img]

Koniecznie spróbuj wstawić zdjecie, bo chyba wszyscy chętnie zobaczymy jak wygląda powojnik na migdałku :D.
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
x_o-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1060
Od: 30 mar 2010, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drabinki bambusowe

Post »

Mam wiciokrzew na bambusie, opartym na murku o wysokości około 1/2 metra już 3-4 rok. Do tej pory było ok. Chociaż teraz mam ogromny gąszcz i sama się zastanawiam, czy to wytrzyma ;:24 . Mam nadzieję, że poplątane pnącze usztywniło się samo :wink:


http://yfrog.com/7ecrim0001j
Taka plątanina po 4 latach :D , chyba na wolnostojącej drabince nie utrzymało by się...
Awatar użytkownika
7koliberek9
200p
200p
Posty: 407
Od: 17 mar 2008, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Drabinki bambusowe

Post »

Twoje pnącze wygląda naprawdę okazale ;:138

Drabinki chciałam opierać na ścianie domu czy przy ogrodzeniu ale chciałabym żeby posłużyły parę lat a nie jeden sezon, i żeby nie zawaliły się pod ciężarem roślinki. Powojniki są dość lekkie ale wiciokrzew czy milin to inny kaliber.
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Drabinki bambusowe

Post »

Moje powojniki rosną właśnie na takich drabinkach i powiem szczerze ,ze pięknie to wyglada.Z drabinkami nic się nie dzieje oprócz tego ,ze bambus zmienia kolor na szary z biegiem lat.
Powojniki powinno się podcinać więc taka drabinka na pewno je utrzyma.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”