Szkodniki w ogrodzie: krety, dziki, sarny,zające

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
nikotynek
50p
50p
Posty: 62
Od: 6 maja 2017, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szkodniki w ogrodzie: krety, dziki, sarny,zające

Post »

@Foxowa / ale o szkodnikach w ogrodzie to tu raczej mało.../
A co tu pisać im bardziej z nimi walczymy tym co roku jest gorzej.
Mam takiego na ogródkach znajomka wali dziesiątki preparatów w to co się tylko rusza i podgryza,czekam jak sięgnie po DDT i herbicydy tęczowe. ;:124
Jelizawieta
200p
200p
Posty: 205
Od: 23 sty 2021, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wyspa Uznam

Re: Kuna (Martes martes) w ogrodzie,domu... jak się pozbyć?

Post »

Może ktoś wie, jak zniechęcić dziki od wizyt i rycia w trawie?
Pozdrawiam, Jelizawieta
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szkodniki w ogrodzie: krety, dziki, sarny,zające

Post »

Sprawdzony przeze mnie i w miarę działający sposób to posypywanie trawy chilli. Powiedzmy, że jedna garść to około 2 łyżki stołowe. Taką ilością sypię kilka metrów kw. Wiat rozwiewa bo chilli jest wyjątkowo sypkie. Trzeba bardzo uważać na oczy. No i na nos w przeciwnym razie kichanie / łzawienie zapewnione. Najlepiej potem umyć dokładnie ręce i twarz. Chilli produkcji chińskiej kupuję w opakowaniach kilogramowych na Alle.Ten patent doradził mi łowczy a ja mogę potwierdzić.
Od ub. roku dziki naprawdę zauważalnie odpuściły. Ryją w pobliżu ale tu gdzie posypię niechętnie się zapuszczają Trzeba niestety ponawiać to po każdym deszczu. Gdy raz sobie lekko poparzą ryj to zapamiętują na jakiś czas no ale na pewno niezbyt długi :|
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
Jelizawieta
200p
200p
Posty: 205
Od: 23 sty 2021, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wyspa Uznam

Re: Szkodniki w ogrodzie: krety, dziki, sarny,zające

Post »

Dziękuję za radę, Dzisiaj posypałam pieprzem, ale on pewnie jest za słaby. Od jutra przestawię się na Twój sposób.
Pozdrawiam, Jelizawieta
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szkodniki w ogrodzie: krety, dziki, sarny,zające

Post »

Biały pieprz próbowałem wcześniej aż do 2019. Jednak po przejściu w ub. roku na chilli zauważyłem wzrost skuteczności. Choć jak zaznaczam, wszystko zależy od pogody, prędkości wietrzenia wysypanego chillli, jego jakości, tego czy nie sypnie się za mało itp. Jak się cholery uprą to wiadomo, nic ich nie zatrzyma :evil:
Jednak do tej pory, a mamy już październik, były u mnie zaledwie kilka razy a ubytki trawy były minimalne. Takie sporadyczne uszkodzenia. W poprzednich latach zaczynały ryć od końca lipca a o tej porze roku trawnika praktycznie już nie było tylko czarny ugór. Więc naprawdę widzę światełko w tunelu.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Szkodniki w ogrodzie: krety, dziki, sarny,zające

Post »

Ja psikałam wokoło trawnika Ffuukiem. Trzeba było ponawiać co kilka dni oprysk ale był skuteczny. Ja miałam słupki ogrodzeniowe i na nie co kilka metrów psikałam jednak można co kilka metrów wbić patyk, zawiesić na nim jakiś gałganek i też popsikać. Na zmianę używałam FFuuka zielonego i brązowego.
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szkodniki w ogrodzie: krety, dziki, sarny,zające

Post »

Odstraszające środki zapachowe tym są skuteczniejsze im bliżej prawdziwej natury. Dziki żyjące na terytorium człowieka np. w miastach lub na ich obrzeżach są od pokoleń oswojone z zapachem człowieka, psa, spalin, benzyny, olejów, chemikaliów itp. Egzystują na poboczu ulic kilka metrów od pędzących sznurów samochodów. Nie wiem jaki zapach byłby w stanie odstraszyć takie dziki ;:oj
Obserwuję małe liski bawiące się na trawie na poboczu ruchliwej ulicy. Na poboczu tej samej ulicy przechadza się dorodny samiec bażanta. Pędzący koło niego samochód nie robi na nim wrażenia. Natura zmienia się na naszych oczach.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
Jelizawieta
200p
200p
Posty: 205
Od: 23 sty 2021, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wyspa Uznam

Re: Szkodniki w ogrodzie: krety, dziki, sarny,zające

Post »

Posypuję trawę chilli i pieprzem, ale u mnie bardzo często pada deszcz. Czy często sypane przyprawy kuchenne nie zaszkodzą trawie?
Pozdrawiam, Jelizawieta
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szkodniki w ogrodzie: krety, dziki, sarny,zające

Post »

Jelizawieta pisze: Czy często sypane przyprawy kuchenne nie zaszkodzą trawie?
Ja zauważyłem, że jakby wręcz przeciwnie :) Kapsaicyna odpowiedzialna za ostry smak chilli działa na receptory bólu ale to nie dotyczy trawy. U mnie ta posypywana regularnie trawa rośnie nadspodziewanie ładnie, tak jakby ta odrobina przypraw stanowiła dodatkową formę bio-nawozu.
Fakt, deszcze niweczą efekt odstraszający. Ale ja sobie tłumaczę to tak: jeśli dzik raz powącha czy posmakuje trawy z chilli to zapamięta nieprzyjemne wrażenie na jakiś czas nawet jeśli w międzyczasie deszcze zmyje wszystko. Oczywiście dziki za jakiś czas przyjdą i spróbują ponownie bo uporu odmówić im niestety nie sposób :|
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
Jelizawieta
200p
200p
Posty: 205
Od: 23 sty 2021, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wyspa Uznam

Re: Szkodniki w ogrodzie: krety, dziki, sarny,zające

Post »

Z tego co czytałam na forum, to mógłbyś napisać ciekawą książkę o przygodach z dzikami, niektóre pewnie wkurzające, ale i znalazłyby się pewnie zabawne historyjki. A wracając do moich złośliwców, to po ostatnim ciągle padającym deszczu, z doprawiania trawy na ostro pewnie już nic nie pozostało.
Pozdrawiam, Jelizawieta
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szkodniki w ogrodzie: krety, dziki, sarny,zające

Post »

Jelizawieta pisze:ale i znalazłyby się pewnie zabawne historyjki
2-3 lata temu w środku nocy wyjrzałem przypadkowo przez okno. Wydało mi się wtedy, że wszystko się rusza. I w zasadzie to była prawda :shock: Po drodze biegały młodziutkie pasiaste warchlaczki w liczbie.....mnóstwo. Stare sztuki ostrzegawczo zabuczały w krzakach. Zdałem sobie wtedy sprawę z jakim zjawiskiem mam do czynienia i chyba wtedy się poddałem 8-) Staram się je odstraszać na tyle aby widok z okna nie przypominał ornego pola.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
Jelizawieta
200p
200p
Posty: 205
Od: 23 sty 2021, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wyspa Uznam

Re: Szkodniki w ogrodzie: krety, dziki, sarny,zające

Post »

Zimą przez parę nocy próbowałam przyfilować grasującego szkodnika w ogródku, który wygrzebywał posadzone cebulki wiosennych kwiatów i chyba je zżerał. Na trawniku odkryłam ślady chyba dzika, więc trawnik posypałam pieprzem, popryskałam preparatem na kuny i mocnymi perfumami, uzbroiłam się w mocną latarkę oraz palto na podorędziu i czatowałam przy oknie. Po kilku nocach odpuściłam, sądząc że odór codziennego pryskania je zniechęcił, wreszcie wyspałam się we własnym łóżku a nie na parapecie. Przez kilka dni oporządzałam ogródek smrodami nieprzyjaznymi zwierzętom, zaczynałam się wstydzić w sklepach, że namiętnie wykupuję najtańsze i najbardziej śmierdzące perfumy, na moje szczęście ścisnął mróz i spadło dużo śniegu. Nastał błogi spokój.
Obecnie na nowym, założonym we wrześniu trawniku, widzę rycie i ślady racic. Może niepotrzebnie w trawnik nawtykałam około setki krokusów i to je zwabiło?
Pozdrawiam, Jelizawieta.
Ps. Rycie w trawniku nie jest głębokie, więc to jednak nie dziki?
Pozdrawiam, Jelizawieta
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Szkodniki w ogrodzie: krety, dziki, sarny,zające

Post »

Jak jest rycie to jest dzik - a konkretnie warchlak. po kilku takich wizytach doceniłam rolę kretów. To co wysypały na kopce, tym zasypywałam buchtowinki ;:223
Pozdrawiam Lucyna
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”