Szkodniki w ogrodzie: krety, dziki, sarny,zające

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szkodniki w ogrodzie: krety, dziki, sarny,zające

Post »

Dziki należą do skarbu państwa, w obwodach łowieckich za szkody wyrządzone odpowiedzialność ponoszą koła łowieckie.
Myśliwi też mają plan/przepisy i nie mogą odstrzelić kiedy byście chcieli i gdzie byście chcieli. Do tego zostało jeszcze trochę myśliwych nie strzelających do prośnych loch czy poza sezonem.
Ergo, żale o dziki do odpowiedniego ministra kierować, ew do myśliwych.
Jak się komuś polowanie nie podoba, to może sobie wyłączyć swoją ziemię z obwodu.
Już kilka razy w historii na życzenie ludu myśliwi wyrżnęli cały gatunek i z reguły było gorzej niż przed wyrżnięciem.
kamileus
50p
50p
Posty: 50
Od: 17 paź 2017, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Biskupin

Re: Szkodniki w ogrodzie: krety, dziki, sarny,zające

Post »

Z tym odstrzałem nadmiernej ilości dzików to jeszcze może wyjść bokiem. Dziki niestety niszczą uprawy, ale są pożyteczne w lasach:
"Dziki pełnią w lasach pożyteczną rolę - ryją ściółkę leśną i glebę oraz mieszają je nawzajem. Oddaje nieocenione usługi, jako naturalny pług umożliwiający samosiew. Zjada owady, ich larwy i poczwarki, czym przyczynia się do zwalczania szkodników leśnych. Dziki zjadają również drobne zwierzęta i padlinę, a dzięki temu dbają o stan sanitarny lasu. Nie stronią też od roślin: żołędzi, owoców leśnych, traw, pędów krzewów, korzeni, kłączy i cebulek roślin. Zaglądają na pola uprawne i okopowe, szczególnie lubią ziemniaki i nasiona zbóż, przez co nieraz wyrządzają poważne szkody rolnikom i dlatego są bardzo nielubiane."

Także może się niedługo okazać, ze znowu będzie jakaś gradacja szkodników w lasach, tak jak w Puszczy Białowieskiej.

Najlepsze jest to, że ten odstrzał miał spowodować ryzyko przenoszenia się ASF, a tu nagle kilka dni temu pojawiło się ono w lubuskim, 300km od najbliższego ogniska:
https://gazetalubuska.pl/asf-w-lubuskie ... 1-14609645

Nie mówię już o tym, że wschód Polski stał się atrakcyjny dla dzików zza wschodniej granicy, skąd dotarło ASF. Powód jest prosty, mniej dzików to mniejsza konkurencja, łatwiej się tam przenieść i znaleźć większe ilości pożywienia.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szkodniki w ogrodzie: krety, dziki, sarny,zające

Post »

Generalnie się zgadzam, tylko ze względu na dostęp do pasz wysokoenergetycznych np kukurydza, w ilości praktycznie nieograniczonej. Dziki zaczęły dojrzewać dużo szybciej, więc i rozmnażają się szybciej.
Praca myśliwych polega między innymi na ograniczaniu populacji.
Co do przenoszenia ASF to wydaje mi się że może być przeniesiony dzięki ptakom żerującym na padlinie.
BTW rolnikom obiecali płot przeciwdzikowy na granicy Polski. Ciekawe jak idzie budowa ;-)
kamileus
50p
50p
Posty: 50
Od: 17 paź 2017, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Biskupin

Re: Szkodniki w ogrodzie: krety, dziki, sarny,zające

Post »

Chyba nie będzie tego płotu:
https://businessinsider.com.pl/finanse/ ... ty/wr9qzb8

Ciekawe, że podobny projekt był rozważany w Finlandii:
http://www.portalspozywczy.pl/mieso/wia ... 66688.html

I Danii (to chyba powstało):
https://wiadomosci.onet.pl/politico/dan ... sf/0mceql7

I jeszcze taka ładna mapka (https://bip.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/ ):

Obrazek
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szkodniki w ogrodzie: krety, dziki, sarny,zające

Post »

Duńczycy mieli do zrobienia ~70km płotu. A to że płot w Polsce przeciw ASF był tylko propagandową ściemą było jasne od samego początku dla każdego trzeźwo myślącego. Finowie brali go jako jeden z wariantów, ale nie opowiadali że będą budować. A tylko że rozważają taką opcję :-)
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szkodniki w ogrodzie: krety, dziki, sarny,zające

Post »

Czy to znaczy, że ASF przemieszcza się w głąb Polski?
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szkodniki w ogrodzie: krety, dziki, sarny,zające

Post »

"Miejskie" atrakcje:
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/k ... j5#slajd-2
Swoją drogą ciekaw jestem co mu jest (było?) bo zachowywał się mimo wszystko nietypowo.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
robert45
200p
200p
Posty: 252
Od: 6 mar 2006, o 12:56
Lokalizacja: małopolskie

Re: Szkodniki w ogrodzie: krety, dziki, sarny,zające

Post »

Dokładnie dziki szybko przyzwyczajają się do środków zapachowych. Halogeny włączające się okresowo, powstrzymały stado przez kilka dni, później przyzwyczaiły się do nich. Obecnie jest jeszcze gorzej. Przemieszczają się coraz dalej od granicy drzew. Obecnie zniszczyły mi trawnik w odległości kilkunastu metrów od zabudowań najbliższych sąsiadów. Spacerują między tunelami ogrodniczymi i już przebiły podwójną folę tunelową. Obawiam się , że niedługo mogą spacerować między roślinami w tunelach. Siatka ogrodzeniowa nie jest dla nich przeszkodą. Podważają ją grzbietem i przechodzą dalej. To już jest plaga. Nie boją się ludzi i miejscowych psów. Odstrzał jest niemożliwy, ze względu na dużą gęstość zabudowy.
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szkodniki w ogrodzie: krety, dziki, sarny,zające

Post »

Dopuszczono do plagi więc jest plaga :evil: Kiedy można to było zdusić w zarodku to różni tacy płaczliwi "obrońcy przyrody" urządzali ogólnopolskie pikiety przeciw "rzezi", "eksterminacji" dzików itp. Teraz ci sami "obrońcy", którzy na śniadanie obiad i kolację wcinają mięso i wędliny, sami są chyba przerażeni skalą zjawiska. Ja mieszkam w mieście. W promieniu kilkuset metrów ode mnie nie ma jednego ocalałego trawnika czy pobocza ulicy. Chyba tylko ASF może zatrzymać tę plagę.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szkodniki w ogrodzie: krety, dziki, sarny,zające

Post »

Odszczekuję to co napisałem w listopadzie. Ludzie nie tylko nie są przerażeni zniszczeniami ale chcą ich więcej.
W mojej okolicy postawiono odłownię dzików i jest na niej wywieszona informacja, że będą one wywożone z miasta do Puszczy Niepołomickiej. Brzmi naprawdę nieźle. A tu "obrońcy" się skrzykują na fejsbuku w obronie "naszych dzików". Naszych ??? ;:oj Kiedy mówiono o odstrzałach to bronili dzików przed rzezią. Teraz bronią je przed przesiedleniem do ich naturalnego środowiska. Głupota ludzka jest bezgraniczna.
Rozmawiałem z Panią ze Straży Miejskiej. Opowiedziała, że mieli interwencję w przedszkolu, gdzie w nocy 50 dzików (3 razy pytałem czy dobrze słyszę: pięćdziesiąt) wywaliło dziurę w ogrodzeniu i zniszczyły w 100% cały plac zabaw. Za ciężkie pieniądze przedszkole musi to szybko odbudować a dzieci do tego czasu siedzą z paniami w sali albo chodzą na spacerki z tym, że jest COVID, więc jednak siedzą w sali.
Moje miasto liczy ponad 1000 lat ale takie rzeczy chyba nie miały tu miejsca aż do dzisiaj czyli ery fejsbuka, obrony dziwnych wartości wraz z nieodłączną histerią i egzaltacją.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
Karpik
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 13 sty 2021, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szkodniki w ogrodzie: krety, dziki, sarny,zające

Post »

U nas też wszystko zryte. 2 razy w zeszłym roku wbiły mi się na działkę i narobiły szkód. Nie mam jednak pretensji ani do dzików, ani do ludzi, którzy je bronią. Nie jestem hipokrytą. Człowiek niszczy środowisko- ich dom, zabudowuje coraz to nowe tereny betonowymi osiedlami a jak dzik wejdzie i zryje trawę to wina wszystkich tylko nie moja?
:-(
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Szkodniki w ogrodzie: krety, dziki, sarny,zające

Post »

vitoldo...Sporo lat temu w kultowym serialu padły znamienne słowa " Zwierzątka nie mają kont w banku, ale ich obrońcy mają!" Czy trzeba coś dodawać? Ja tam bym spełnił marzenia obrońców środowiska i wyłączył bym im prąd i ogrzewanie. Poczuli by się ekologicznie. ;:306
'
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2602
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Szkodniki w ogrodzie: krety, dziki, sarny,zające

Post »

U mnie w ostatnicch 2 latach odstrzelono ogromną ilość dzików; wygląda że jest w miarę równowaga bo były ogromnymi szkodnikami. Ale żeby nie było za dobrze to z kolei sarny nie są chyba dokarmiane bo jedzą mi wszystko co zielone. Chodzą wszędzie i żadne ogrodzenie nie jest dla nie do pokonania. Ja mam warzywnik pełen ich śladów po zimie.
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”