Czym, jak wydrążyć pień?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
mommy_b
200p
200p
Posty: 316
Od: 25 kwie 2008, o 19:47
Lokalizacja: Podlaskie

Czym, jak wydrążyć pień?

Post »

Pytanie jak w w temacie. Mam parę ładnych pieńków i pomyślałam, że można by zrobić z nich donice, które by się super prezentowały. Tylko nie wiem jak mam wydrążyć środek. Może ma ktoś jakiś pomysł jak można to zrobić używając "podstawowych" narzędzi, tzn. nie kupując jakiś specjalnie do tego przeznaczonych narzędzi.
kejwot
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 16 mar 2007, o 08:47
Lokalizacja: Płock

Post »

Witam
Ja bym nawiercił wiertarką otwór przy otworze a następnie pozostałości wybrał dłutem.
Awatar użytkownika
mommy_b
200p
200p
Posty: 316
Od: 25 kwie 2008, o 19:47
Lokalizacja: Podlaskie

Post »

No nie pomyślałam o tym, a wykonalne to jest. troszkę pracochłonne ale to nic do przyszłej wiosny pewnie się uwinę z tym :D To samo pewnie też można robić z pniem pozostałym po ścięciu drzewa, tak że i konar nie będzie brzydko wystawał z ziemi a i jeszcze ozdobi ogród jak się go wydrąży i posadzi tam kwiaty.

Jak ma ktoś jeszcze jakieś pomysły jak to zrobić to proszę o podpowiedzi.

Pozdrawiam Beata.
jarosz339
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 13 kwie 2008, o 20:02
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

No niestety jest to zajęcie czasochłonne chyba ,że dysponujesz profesjonalnym sprzętem ;), dla ułatwienia proponuję powlewać w te nawiercone otwory kwas np. solny. Troszkę to sobie postoi a potem to już jak krojenie sernika :)

Proszę o pisanie poprawną polszczyzną. Regulamin. Dziękuję. Obrazek
Awatar użytkownika
mommy_b
200p
200p
Posty: 316
Od: 25 kwie 2008, o 19:47
Lokalizacja: Podlaskie

Post »

A skąd ja taki kwas wezmę? W ogóle jakikolwiek kwas? Bo przyznam szczerze , że to fajny pomysł jest z wlaniem tego kwasu do tych dziurek żeby zmiękczyć drewno, ale czy np jak wleje do dziurek to czy mi nie zmięknie całe drewno?
jarosz339
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 13 kwie 2008, o 20:02
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Właściwie to kwas powinnaś wlać do dziurek bliżej środka, te zewnętrzne zostaw w spokoju tak żeby został pierścień około 5cm żeby pniaczek się trzymał, musisz zrobić to z wyczuciem, ja tak zrobiłem i problemu nie było.... A kwas to nawet ze starego akumulatora tylko ostrożnie i uwaga na ręce :D:D:D Pozdrawiam
Awatar użytkownika
mommy_b
200p
200p
Posty: 316
Od: 25 kwie 2008, o 19:47
Lokalizacja: Podlaskie

Post »

Tylko skąd ja stary akumulator wezmę? :D Chyba zgłoszę się do tatusia i braci oni chyba będą mieli coś takiego.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Tiaaa, wlejesz kwas, a potem posadzisz w tym kwiatki? :shock:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
mommy_b
200p
200p
Posty: 316
Od: 25 kwie 2008, o 19:47
Lokalizacja: Podlaskie

Post »

Myślę że to nie ma znaczenia bo przecież ten kwas nie dotrze wszędzie bo gdyby tak się stało to cały pieniek zmiękłby i nie nadawałby się do niczego. Ale znając mnie to nie użyję kwasu z bardzo prostego powodu, czyli z obawy że wleję go za dóżo i zniszczę pieńki co najwyżej wleję tam na parę dni wody może troszkę zmięknie jak tak z tydzień dwa postoi z wodą, trzeba będzie tylko wciąż dolewać. Albo będę się bawić w dłubanko :lol:
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Drewno obrabia się najlepiej gdy jest suche! Chcesz wydrążyć pnie, to bierz się za wiercenie i dłutowanie. Najlepiej długimi wiertłami. Ja wydrążałem pień piłą łańcuchową. Najpierw świdrem wywierciłem otwór a następnie drążyłem piłą.
Mietek.
PARZYDŁO
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 25 cze 2008, o 21:09

Post »

Ja wlasnie jestem w trakcie wydrazania srodka z pienka sosnowego. Nacielam dwa krotsze boki pila a reszte juz tylko dlutko o szerokosci 2,5 cm i mloteczek. Bardzo pracochlonne ale ile radosci sprawia. Jezeli masz bardzo duzy pien to mozna wyciac siekierka srodek w ksztalcie trojkata.
Pozdrawiam Dorota
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

eMZet pisze: Ja wydrążałem pień piłą łańcuchową. Najpierw świdrem wywierciłem otwór a następnie drążyłem piłą.
Ja również robiłem to piła łańcuchową - jeśli łańcuch jest ostry, to na prawdę nie ma żadnego problemu. Żadnych kwasów nie polecałbym do takich prac, chociażby ze wzglądu na bezpieczeństwo.
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
karmad
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 264
Od: 3 maja 2008, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa / Grodzisk Mazowiecki

Post »

zdecydowanie do wydrążenia pieńka to polecam wiertareczke i dłutko ( oczywiście stopniowanie wielkości narzędzi zależy od wielkości pnia 8) :D ) a jeśli to naprawde kawał pnia to piła też będzie pomocna.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”