Podgrzewanie szklarni

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

Obrazek

Podgrzewam szklarnię grzejnikiem podłączonym do domowego c.o. Wykonanie nie jest kosztowne - rurki z tworzywa wkopane w ziemię + grzejnik z odzysku. Ograniczeniem jest na pewno odległość od domu. U mnie ok 20m i grzejnik jest gorący. W kwietniu na noc robiłam rozsadzie pomidorów dodatkowy namiocik z agrowłókniny i udało mi się utrzymać temp. powyżej 12*.
To co było przed pomidorami rosło jak szalone - rzodkiewka, szpinak, koperek, sałata, rukola.
Pozdrawiam. Sławka
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 853
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

Kiedyś czytałem książeczkę z opisem szklarni grzanej bezpośrednio słońcem. Była zupełnie innego kształtu niż tradycyjna. Z tego co pamiętam , główne założenia były takie:
1. Północna ściana wysoka i izolowana.
2. Północny dach izolowany dość mały (nie pamiętam jaki kąt , ale coś około 60 st). Od środka wyściółkowany materiałem odblaskowym.
3. Południowa ściana niziutka.
4. Południowy dach bardzo duży (pod kątem chyba ok 45 st)
5. Wschodnia ściana izolowana z przedsionkiem.
6. Fundament izolowany styropianem chyba na 1m głębokości.
7. W środku na wschodniej i północnej ścianie poustawiane zbiorniki z wodą, tworzące jakby drugą ściankę.
8. Do tego dochodziły jeszcze rolety na południowy dach rozkładane na noc

Już nie pamiętam czy autor zapewniał o możliwości uprawy w zimę. Nigdzie nie mogę teraz tej ksiązki znależć.
Pozdrawiam
Tomek
jjdj

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

A tu sposób z dawnych lat na podgrzanie się:
http://www.ogrodyewy.pl/piecyk-ogrodowy/
jjdj

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

tomekb1 pisze:Kiedyś czytałem książeczkę z opisem szklarni grzanej bezpośrednio słońcem. Była zupełnie innego kształtu niż tradycyjna. Z tego co pamiętam , główne założenia były takie:
1. Północna ściana wysoka i izolowana.
2. Północny dach izolowany dość mały (nie pamiętam jaki kąt , ale coś około 60 st). Od środka wyściółkowany materiałem odblaskowym.
3. Południowa ściana niziutka.
4. Południowy dach bardzo duży (pod kątem chyba ok 45 st)
5. Wschodnia ściana izolowana z przedsionkiem.
6. Fundament izolowany styropianem chyba na 1m głębokości.
7. W środku na wschodniej i północnej ścianie poustawiane zbiorniki z wodą, tworzące jakby drugą ściankę.
8. Do tego dochodziły jeszcze rolety na południowy dach rozkładane na noc

Już nie pamiętam czy autor zapewniał o możliwości uprawy w zimę. Nigdzie nie mogę teraz tej ksiązki znależć.
Brzmi jak projekt domu. Koszt postawienia takiej szklarni będzie niemały, a do tego pozwolenia, czyli bieganie po urzędach.
I nasuwa się pytanie, co z dniami pochmurnymi? Słońce zimą i tak za krótko świeci by tą wode ogrzać chociaż o 1 stopień. Na youtube jeden pan ładnie wyjaśnił na papierze jaka to bzdura z tym pasywnym ogrzewaniem szklarni.
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 853
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

Ależ ja nie przecież wcale się nie upieram, że to idealny pomysł. Wtrąciłem jako ciekawostkę. Twój Pan na YT ładnie wyjaśnił, mój Pan w książce też ładnie wyjaśnił. Z tego co pamiętam to popierał to chyba doświadczeniami. Zdanie przeciw zdaniu. Jak wcześniej pisałem nie pamiętam czy szklarnia miała być do uprawy także w zimę, czy miała być do przedłużenia okresu wegetacyjnego. jedno jest pewne, musi być cieplejsza od tradycyjnej.
Pozdrawiam
Tomek
jjdj

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

Pewnie do uprawy całorocznej. Przeważnie podparte są takie wypowiedzi doświadczeniami i może to działać w cieplejszych i mniej pochmurnych rejonach.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

Zrobić sobie mały piecyk rakietowy tańsze i wydajniejsze
jjdj

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

Ale przy rakietowym trzeba siedzieć i dokładac opału
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

Wystarczy włożyć dłuższe patyki starczy na dłużej
Awatar użytkownika
lutti
50p
50p
Posty: 61
Od: 30 sie 2011, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Hanna

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

Mi chodzi po głowie jakaś akumulacja.
Ścieżkę komunikacyjną wzdłuż szklarni zastąpić taką akumulacją.
Może tak jak w tym filmiku - do kamieni dodać potłuczone cegły szamotowe mam ich trochę.

https://www.youtube.com/watch?v=1hYxKa_CW0E

Co wy na to ?
... jutro - jest najbardziej zajętym dniem w roku ...
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”