Podgrzewanie szklarni

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
jagusia111

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

Folię bąbelkową zazwyczaj wstawia się po bokach od ziemi tak do około połowy wysokości ścianek, od środka tunelu.
podjadek
200p
200p
Posty: 456
Od: 16 cze 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Piły, Wałcza zachodniopomorskie

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

Tak właśnie widziałem, chyba coś jest na rzeczy, że nie ciągnie się jej wyżej.
Widziałem również od środka obniżenie folią, więc dlaczego nie bąbelkową?
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

Ogranicza dopływ światła :wink:
podjadek
200p
200p
Posty: 456
Od: 16 cze 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Piły, Wałcza zachodniopomorskie

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

Bardziej niż agrowłóknina?
jagusia111

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

To zupełnie nie przeszkadza bo i tak większość światła w tunelu dociera od góry.
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

Chodziło mi o podwieszanie folią bąbelkową :)
jagusia111

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

No to żeśmy się dogadali ;:306 . Ja o folii na bokach, Wy o podwieszaniu.
podjadek
200p
200p
Posty: 456
Od: 16 cze 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Piły, Wałcza zachodniopomorskie

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

U Ludwika ekopom, widziałem "coś" podwieszone, folia bąbelkowa to nie była.
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

;:306 Niektórzy okręcają całe tunele folią bąbelkową :;230

podjadek to była zwykła folia - nie wiem, czy nie cieńsza ?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

Podrzucam zdjęcie. Obrazek
podjadek
200p
200p
Posty: 456
Od: 16 cze 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Piły, Wałcza zachodniopomorskie

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

Czyli bąbelkowa dookoła a podwieszona cieńsza folia.
A co to za folia? Gdzie ją zdobyć?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

W tym roku kupiłem w Ogrofol, bo najtaniej u producenta, wpisz ,,folia do podwieszania w szklarni", a wszystko znajdziesz.
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

Zamówiłem szklarnię 18 m2 (6 x 3) z poliwęglanu komorowego. Wcześniej sporo czytałem o metodach ogrzewania szklarni dochodząc do wniosku, że w skali amatorskiej zazwyczaj jest to zbyt kosztowne lub uciążliwe. W internecie natrafiłem na stronę o Walpini - czyli szklarniach zagłębionych w ziemi. Te z prawdziwego zdarzenia są niemalże całkowicie zagłębione, wystając praktycznie tylko dachem ponad poziom gruntu. W takiej szklarni uprawia się warzywa całorocznie, ponieważ w nocy nie występują tam przymrozki. Oczywiście nie każde warzywa można uprawiać w takich warunkach.

Swoją szklarnię zamierzam zagłębić w ziemi na 40 centymetrów poniżej poziomu terenu. Część ziemi z wykopu wykorzystam by dodatkowo podnieść teren o dookoła szklarni o 10 centymetrów, uzyskując 50 cm zagłębienia w stosunku do otaczającego terenu. Fundament szklarni 6x3 metra ustawie na murku z bloczków betonowych (dosłownie dwie kondygnacje bloczków posadowione na podsypce z kamieni, piasku i żwiru. Po starym tunelu została mi folia, którą użyję do odizolowania ściany tak, aby woda spływająca z poliwęglanu nie wsiąkała bezpośrednio przy murku powodując jego nadmierne nasiąkanie. Mam świadomość, że ciepło ziemi na głębokości 40-50 cm nie jest wystarczające do ogrzania szklarni w taki sposób, aby uprawiać warzywa całą zimę, jednak wystarczy mi efekt wydłużonego sezonu pomidorowego. Uważam, że takie posadowienie szklarni może skutecznie zniwelować jesienne przymrozki. Zwykła szklarnia ma tylko temperaturę akumulowaną w płaskiej powierzchni o wymiarach jej podstawy. W przypadku szklarni zagłębionej po pierwsze niżej temperatura jest wyższa ponieważ całe lato ziemia się nagrzewa, po drugie dochodzi dodatkowe ciepło z boków.

Kolejnym plusem jest podwyższenie szklarni - standardowo ma 210 cm, sumarycznie z zagłębieniem 250cm. Prawdę mówiąc zagłębił bym ją niżej, ale zrobiłem wykopki by zbadać poziom wody gruntowej i niestety okazało się, że na wiosnę zwłaszcza po podczas roztopów podchodzi ona do 70-80 cm, dlatego 40 wydaje mi się kompromisem. Polecam takie urządzenie świder ręczny - można wykopać dół ponad metr głęboki bez konieczności wchodzenia do niego co skraca czas pracy kilkadziesiąt razy.

Kolejnym pomysłem jest inspekt w szklarni coś jak Ruska babka w babce. Wykopię świdrem następny odwiert już w środku szklarni, tym razem poniżej poziomu wody gruntowej i umieszczę rurę pcv, która będzie pełniła funkcję grzejnika wykorzystującego ciepło ziemi. Oczywiście tylko dla inspektu o określonej stosunkowo niewielkiej powierzchni. Na wiosnę będzie go można wykorzystać do produkcji rozsad. Inspekt umieszczę w rogu, aby w samo południe nie docierało do niego słońce, co w dzień mogło by powodować zbytnie przegrzanie.

Dodatkowo zamierzam umieścić dwie duże 250 litrowe beczki w rogach szklarni i zagłębić je kilkadziesiąt centymetrów - one też mogą gromadzić ciepło.

Głównym problemem w uprawie szklarniowej w naszym klimacie jest bardzo duża różnica temperatur między dniem a nocą i szukam metod i rozwiązań, żeby tą amplitudę pomniejszyć. Zagłębienie ma swoje plusy, ale widzę też minusy - brak możliwości przestawienia szklarni, konieczność włożenia sporego wysiłku w całe przedsięwzięcie.

Choć w sumie jestem dość zadowolony z moich pomysłów, to zapewne jak zwykle podchodzę do nich zbyt mało krytycznie dlatego prośba o wszelkie uwagi i sugestie. Co może być potencjalną przeszkodą i jakie są słabe strony takiego zagłębienia szklarni.






Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”