Przydomowa hodowla kur cz.1

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
Madziagos
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4351
Od: 10 kwie 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobącz/Kaszuby

Re: Przydomowa hodowla kur

Post »

Jak wcześniej pisałam, swoją wolierę nakryłam jakiś czas temu nieprzemakalną plandeką od góry, częściowo ze ścianami bocznymi.
Ściany są z siatki o bardzo małych oczkach, dołem porządna podmurówka i pastuch (był wcześniej, przeciwko lisom) - nic nie podejdzie.
Takie zabezpieczenie powinno wystarczyć.
Najważniejsze, że dach jest zabezpieczony - żaden pomiot obcych ptaków nie wpadnie do środka.
Cała ta historia z ptasią grypą doprowadziła do tego, że podjęłam decyzję o zbudowaniu zadaszenia nad częścią woliery.
Dziś zrobiliśmy projekt i pomiary, robota w toku.
Do wiosny będzie daszek z poliwęglanu :)
Tak więc w sumie nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło.
Daszek przyda się także w czasie opadów - teraz ptaki będą miały 45 mkw suchego podwórka, a do tego 35 mkw podwórka osiatkowanego i obsadzonego krzewami.
Z pozdrowieniami, Magda
Moje wątki Moje drogi... Aktualny
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Przydomowa hodowla kur

Post »

Zawsze jak oglądam filmiki z hodowlami przydomowymi to zazdroszczę wolier...niestety u mnie nie ma jak i gdzie, bo bym musiała pól podwórka zadaszyć aby wyszła woliera średniej wielkości (szczególnie że wybieg jest w zacienionej części posesji).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
Aquaforta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1105
Od: 26 cze 2012, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Re: Przydomowa hodowla kur

Post »

Jolek, bardzo dziękuję za informacje i wskazówki ;:180
Mam nadzieję, że skorzysta z nich więcej osób- wspaniale jest obserwować kaczusie. Trochę przez przypadek zjawiły się u mnie, miały pójść na świąteczną pieczeń, ale plany zmieniłam bardzo szybko - i ta para zostanie :)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Przydomowa hodowla kur

Post »

Moje marudy strasznie niezadowolone z obecnej sytuacji, tak się zbiesiły że dzisiaj tylko 3 jajka (wczoraj było 7).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przydomowa hodowla kur

Post »

U mnie zbieranie jaj kaczki i oddanie gdy już siedziała cięgiem od 2 dni zdecydowanie podniosło ilość wylęgu.
Natomiast w okolicy Skawiny rolnik zgłosił ognisko, wybili wszystko w promieniu 3km.
Awatar użytkownika
Aquaforta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1105
Od: 26 cze 2012, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Re: Przydomowa hodowla kur

Post »

Czyli osłanianie drobiu, zamykanie w wolierach nie zda się na wiele, gdy nawet w dalszej okolicy stwierdzą grypę :(
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Madziagos
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4351
Od: 10 kwie 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobącz/Kaszuby

Re: Przydomowa hodowla kur

Post »

Niestety, tak.
Jednak nie do końca - jeżeli wybiją Ci ptaki, to muszą wypłacić odszkodowanie.
Jednakże pod jednym warunkiem - tylko i wyłącznie wtedy, kiedy wcześniej zastosowałaś się do zasad bioasekuracji.
Czyli jednak warto zamykać itd.
Z pozdrowieniami, Magda
Moje wątki Moje drogi... Aktualny
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Przydomowa hodowla kur

Post »

Jak dla mnie jest to nie do końca przemyślana decyzja przez służby weterynaryjne. Poszli na łatwiznę jak to się mówi ,,po najmniejszej linii oporu". Po co badać ptaki w prywatnych gospodarstwach tzw ,,trzymaczy", najlepiej wybić wszystko co ma pióra w promieniu paru km aby chronić nie do końca pewny interes grup hodujący przemysłowo drób. Ptasia grypa była jest i będzie, jest to wpisane w historię natury tak jak ludzka grypa, żółtaczka , HIV. Czy ktoś morduje nosicieli i potencjalne osoby z nimi w kontakcie? A co z ptakami wolno latającymi, chyba też musieli by je wyłapać i wybić ;:306 .A w Zoo, czy tam też wybijają bo w pobliży gdzieś epidemia wybuchła, no chyba nie bo mają ,,nadzór weterynaryjny" ;:224 . Jeśli sytuacja się będzie powtarzać corocznie to w końcu się okaże że, w małych przydomowych gospodarstwach drobiu nie będzie, czyli ,,konkurencji dla molochów" a ptasia grypa i tak będzie rządzić się swoimi prawami.
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Przydomowa hodowla kur

Post »

Nic dodać, nic ująć, trafione w samo sedno :).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
apw81
200p
200p
Posty: 360
Od: 11 lis 2011, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. lubelskie

Re: Przydomowa hodowla kur

Post »

Ja mam siatkę wolierową, ale od jastrzębi, więc male ptaki przelatują. Ale trudno. Są odgrodzone i zawolierowane. Mieszkam z dala od jakichkolwiek gospodarstw z drobiem,a już na pewno nie towarowych (może kilkadziesiąt kilometrów). Jakoś się tym nie przejmuję...
A czy dajecie swoim kurkom wapń w jakiejś postaci, poza kruszonymi skorupkami po jajkach?Zobaczyłam po grzędą zgubione jajko, tylko w osłonce, bez skorupki, a niektóre jajka mają b.delikatne skorupki. W tamtym roku kupiliśmy wapń ale pan ze sklepu sprzedał nam nawóz wapniowo-magnezowy stwierdzając, że nadaje się on dla zwierząt. Czasami im sypnęłam kiedyś tego nawozu, ale ogólnie nie wiem czy to się nadaje...? Na opakowaniu zastosowanie jest podane tylko jako nawóz do gleby...
pozdrawiam Asia

"Willst du ein Tag glücklich sein, betrinke dich. Willst du ein Jahr glücklich sein, heirate. Willst du ein Leben lang glücklich sein, werde Gärtner." Życie- to życie- nie miód, a jednak cud a jednak cud
Awatar użytkownika
Madziagos
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4351
Od: 10 kwie 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobącz/Kaszuby

Re: Przydomowa hodowla kur

Post »

Ja daję Dolmix DN.
Nawóz to nie jest dobry pomysł. Ptak rośliną wszak nie jest.
Z pozdrowieniami, Magda
Moje wątki Moje drogi... Aktualny
Awatar użytkownika
Aquaforta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1105
Od: 26 cze 2012, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Re: Przydomowa hodowla kur

Post »

Kupiłam w sklepie "Mieszalnia pasz" czy jakoś tak -worek 10 kg (najmniejszy jaki był ;:306 ) wapna dla drobiu. Starczy na 10 lat przy mojej ilości ptaszorów. Też dawałam skorupki -cała rodzina zbierała- ale miałam tak jak pisałaś- co jakiś czas jajko w błonce. Na początku rzuciły się na te granulki jak szalone, widać było, że miały braki. Teraz stoi w pojemniku i mało znika. Minusem jest to, że nie może zmoknąć. (U mnie stoi w szklarni) Gniecione skorupki chętniej zjadają.
Jolek, na wsi mało kto ma teraz drób. Najczęściej parę kurek mają osoby, które wyprowadziły się z miast. Samoświadomość , powrót do natury, bo raczej nie wygoda :;230
Pozdrawiam
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przydomowa hodowla kur

Post »

Zależy jaki nawóz. Jak skała mielona to można dać. Ale wygodniej kupić wapno paszowe. Kosztuje jakieś drobne, jest pakowane w worki po 30kg i u mnie sie sprawdza.
Odszkodowanie oczywiście jakieś wet wypłaci, ale nie sądzę by pokryło również utracone zyski. A nawet jakby teraz kupić pisklaki to do świąt wielkanocnych jajek z nich nie będzie. Zobaczymy czy mieszkańcy będą zadowoleni czy raczej następnym razem załatwią wszystko po cichu.
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”