Linia kroplująca,nawadnianie kropelkowe

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1394
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: System nawadniania roślin

Post »

10 metrów wysokości to chyba ciśnienie ok 1 atmosfera, nie wiem jakich linii chcesz użyć ale jak ja zacząłem używać takich z kompensacją (do 70m długości pojedyncza nitka) to ciśnienie potrafi być problemem z prostej przyczyny - wszystkie złączki, końcówki, zaślepki, trójniki, etc. trzeba zaciskać stalowymi opaskami bo zacznie to przeciekać. Więc wydajność ważna ale nadrabiaj ją przekrojami rur doprowadzających a nie ciśnieniem bo będziesz walczył z przeciekaniem. Ja bym sugerował nie przekraczać na wejściu takiej końcowej linii 2 atm.
Pozdrawiam,
Tomek
barwla
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 11 maja 2015, o 16:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Linia kroplująca,nawadnianie kropelkowe

Post »

Witam,
Mam pytanie chce zrobić linie kroplującą z rury montażowej PE i zastanawiam się nad dwoma rzeczami.
A mianowicie:
1. Jaką średnice rury zastosować 16, 20 czy 25? (Myślałem o 16)
2. Jakiej wydajności emitery wybrać 2 czy 4 l/h? (Tutaj też zastanawiałem się raczej nad 2 l/h)

Linia będzie miała około 200m, ma zasilać tuje (mniej więcej co 60-70 cm) złącze podłączeniowe wypadnie na środku linii, co do spadku jest ale nie powiem jaki bo nie wiem, mogę dodać jeszcze że linie będzie miała kształt litery ?C?
Podłączenie w wodę ma być z ?kranu? czyli z instalacji miejskiej

Za każda pomoc będę wdzięczny.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1394
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Linia kroplująca,nawadnianie kropelkowe

Post »

Podam Ci na moim przykładzie, linia Rain Bird z kompensacją, kroplowniki co 33cm, rurka pół cała, przy dosyć małym ciśnieniu z sieci 50m linii bez problemu oddaje ok. 100l/10min. Przy długich liniach może wskazane byłoby użyć grubszej rurki ale w zasadzie cały układ jest pod ciśnieniem i nie powinno być istotnych różnic na początku i końcu. Zastanów się może nad takim gotowcem, to nie musi wyjść drożej a nie trzeba kombinować. Bo wypływy nie powinny być zbyt rzadko, korzenie przecież nie rosną pod samym pniem i obszar pomiędzy też powinien być nawadniany.
Pozdrawiam,
Tomek
power91p
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 22 maja 2019, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Czy chowacie waż kropelkowy na zime?

Post »

Jak w tytule. W ubieglym roku go schowalem a zastanawiam sie czy jest to wymagane?
Awatar użytkownika
PATRYK
100p
100p
Posty: 120
Od: 6 lut 2019, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sokołowo

Re: Czy chowacie waż kropelkowy na zime?

Post »

Nie ten dział.
Poza tym ja chowam ale jeśli spuscisz wodę - może pozostać na zewnątrz
Awatar użytkownika
zenmach
200p
200p
Posty: 439
Od: 11 lip 2011, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Górny Sląsk / Przyszowice

Re: Linia kroplująca,nawadnianie kropelkowe

Post »

Jaki układ lini nawadniającej będzie najlepszy dla pomidorów w tunelu? Dać w rzędach tak jak posadzone pomidory czy między rzędami. W tym sezonie miałem między rzędami, czyli na trzy rzędy pomidorów dwa rzędy lini, ale to za mało. Muszę rozbudować o kolejne i nie wiem czy dodać jedną i puścić wszystkie w lini sadzonek czy dwie linie czyli 4 na 3 rzędy sadzonek. Kroplowniki regulowane, palaplast sikają na boki 'gwiazdką'. ;:136 ;:136 .
berthold61
200p
200p
Posty: 443
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Linia kroplująca,nawadnianie kropelkowe

Post »

Tak na chłopski rozum jaka różnica między linią kroplująca z kompensacją a bez tej kompensacji , nie ogarniam czy ma to znaczenie czy nie , będę łączył odcinki po ok 60mb i będzie ich 4 sztuki i będą zasilane pompą hydroforową o niby wydajności 4m3 ale raczej mi to wg obliczeń wynosi ok 1,5-2m3 rura główna to pe 25mm , kupić zwykłą czy tą z kompensacją ?
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
berthold61
200p
200p
Posty: 443
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Linia kroplująca,nawadnianie kropelkowe

Post »

berthold61 pisze:Tak na chłopski rozum jaka różnica między linią kroplująca z kompensacją a bez tej kompensacji , nie ogarniam czy ma to znaczenie czy nie , będę łączył odcinki po ok 60mb i będzie ich 4 sztuki i będą zasilane pompą hydroforową o niby wydajności 4m3 ale raczej mi to wg obliczeń wynosi ok 1,5-2m3 rura główna to pe 25mm , kupić zwykłą czy tą z kompensacją ?
poczytałem o tym i wychodzi na to że spokojnie mogę kupić zwykłe , a pentelka dł 60mb mogę zasilić z obu stron .
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
ania156
200p
200p
Posty: 225
Od: 2 kwie 2013, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Linia kroplująca,nawadnianie kropelkowe

Post »

Witam .
Szukam linii kroplującej z kompensacją gdzie kroplowniki rozstawione są co 100 cm może ktoś ma namiary ?

Pozdrawiam :wit
Mąż Ani
medalion4
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 30 maja 2006, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Linia kroplujca emitery co 33 cm

Post »

Dzień dobry,

Mam 300m lini kroplującej emitery co 33cm. Czy ta linia nada się do podlewania pietruszki, marchwi , cebuli , ogórków i buraków. Znajomy mi powiedział, że ta linia na nic się nie zda ponieważ emitery są za rzadko do tych warzyw. Kto ma rację.

Pozdrawiam
trybik
50p
50p
Posty: 62
Od: 5 lis 2019, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Linia kroplujca emitery co 33 cm

Post »

witam
ostatnio zostałem szczęśliwym posiadaczem 100 m linii kropkującej o rozstawie emiterów co 33 cm , kupiłem ją w sklepie 'zielona aleja " o mniejszym rozstawie niestety nie było i chyba w ogóle nie ma w sprzedaży ,
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Linia kroplujca emitery co 33 cm

Post »

Ja mam też linię kroplującą co prawda w części ozdobnej, ale nie oddałabym jej za nic w świecie.
Nie sądzę, że emitery są za szeroko roztawione. Woda rozchodzi się pod ziemią a nie tylko kumuluje przy emiterze. Tylko przypadkiem nie wpadnij na pomysł aby dodatkowo wywiercić otwory we wężu. Emiter to nie tylko "dziurka".
Ewa05
500p
500p
Posty: 899
Od: 13 lut 2011, o 14:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy okolice Włocławka

Re: Linia kroplująca,nawadnianie kropelkowe

Post »

Jak linia kroplująca sprawdza się przy uprawie ogórków?
Pozdrawiam Halina
Moje wiejskie rabatki
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”