Linia kroplująca,nawadnianie kropelkowe

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
17wiaderkisielu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 9 maja 2019, o 18:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: System nawadniania roślin

Post »

Zgadzam się, że podana przeze mnie pompa o dużym ciśnieniu i wydajności jest przewymiarowana i niepotrzebna w tej instalacji. Był to bardziej punkt zaczepienia do dalszych rozważań. Wydajność linii kroplującej pod borówkę wynosi ok 8500l/h, więc nie wiem czy podane przez Ciebie 6m3/h wystarczy - jednak zaznaczam,że nigdy nie korzystałem z tego typu instalacji i zależność między jej wydajnością, a ilością dostarczanej wody jest mi nieznana. Czy dobrze rozumuję, że pompa powinna mieć wydajność 6 (czy 8,5)m3/h przy maksymalnym ciśnieniu 4atm. Czyli biorąc pod uwagę wysokość podnoszenia ok 15m pompa powinna mieć podaną wcześniej wydajność przy ciśnieniu 5,5atm = wysokości podnoszenia 55m?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1399
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: System nawadniania roślin

Post »

10 metrów wysokości to chyba ciśnienie ok 1 atmosfera, nie wiem jakich linii chcesz użyć ale jak ja zacząłem używać takich z kompensacją (do 70m długości pojedyncza nitka) to ciśnienie potrafi być problemem z prostej przyczyny - wszystkie złączki, końcówki, zaślepki, trójniki, etc. trzeba zaciskać stalowymi opaskami bo zacznie to przeciekać. Więc wydajność ważna ale nadrabiaj ją przekrojami rur doprowadzających a nie ciśnieniem bo będziesz walczył z przeciekaniem. Ja bym sugerował nie przekraczać na wejściu takiej końcowej linii 2 atm.
Pozdrawiam,
Tomek
barwla
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 11 maja 2015, o 16:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Linia kroplująca,nawadnianie kropelkowe

Post »

Witam,
Mam pytanie chce zrobić linie kroplującą z rury montażowej PE i zastanawiam się nad dwoma rzeczami.
A mianowicie:
1. Jaką średnice rury zastosować 16, 20 czy 25? (Myślałem o 16)
2. Jakiej wydajności emitery wybrać 2 czy 4 l/h? (Tutaj też zastanawiałem się raczej nad 2 l/h)

Linia będzie miała około 200m, ma zasilać tuje (mniej więcej co 60-70 cm) złącze podłączeniowe wypadnie na środku linii, co do spadku jest ale nie powiem jaki bo nie wiem, mogę dodać jeszcze że linie będzie miała kształt litery ?C?
Podłączenie w wodę ma być z ?kranu? czyli z instalacji miejskiej

Za każda pomoc będę wdzięczny.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1399
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Linia kroplująca,nawadnianie kropelkowe

Post »

Podam Ci na moim przykładzie, linia Rain Bird z kompensacją, kroplowniki co 33cm, rurka pół cała, przy dosyć małym ciśnieniu z sieci 50m linii bez problemu oddaje ok. 100l/10min. Przy długich liniach może wskazane byłoby użyć grubszej rurki ale w zasadzie cały układ jest pod ciśnieniem i nie powinno być istotnych różnic na początku i końcu. Zastanów się może nad takim gotowcem, to nie musi wyjść drożej a nie trzeba kombinować. Bo wypływy nie powinny być zbyt rzadko, korzenie przecież nie rosną pod samym pniem i obszar pomiędzy też powinien być nawadniany.
Pozdrawiam,
Tomek
power91p
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 22 maja 2019, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Czy chowacie waż kropelkowy na zime?

Post »

Jak w tytule. W ubieglym roku go schowalem a zastanawiam sie czy jest to wymagane?
Awatar użytkownika
PATRYK
100p
100p
Posty: 120
Od: 6 lut 2019, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sokołowo

Re: Czy chowacie waż kropelkowy na zime?

Post »

Nie ten dział.
Poza tym ja chowam ale jeśli spuscisz wodę - może pozostać na zewnątrz
Awatar użytkownika
zenmach
200p
200p
Posty: 439
Od: 11 lip 2011, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Górny Sląsk / Przyszowice

Re: Linia kroplująca,nawadnianie kropelkowe

Post »

Jaki układ lini nawadniającej będzie najlepszy dla pomidorów w tunelu? Dać w rzędach tak jak posadzone pomidory czy między rzędami. W tym sezonie miałem między rzędami, czyli na trzy rzędy pomidorów dwa rzędy lini, ale to za mało. Muszę rozbudować o kolejne i nie wiem czy dodać jedną i puścić wszystkie w lini sadzonek czy dwie linie czyli 4 na 3 rzędy sadzonek. Kroplowniki regulowane, palaplast sikają na boki 'gwiazdką'. ;:136 ;:136 .
berthold61
200p
200p
Posty: 443
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Linia kroplująca,nawadnianie kropelkowe

Post »

Tak na chłopski rozum jaka różnica między linią kroplująca z kompensacją a bez tej kompensacji , nie ogarniam czy ma to znaczenie czy nie , będę łączył odcinki po ok 60mb i będzie ich 4 sztuki i będą zasilane pompą hydroforową o niby wydajności 4m3 ale raczej mi to wg obliczeń wynosi ok 1,5-2m3 rura główna to pe 25mm , kupić zwykłą czy tą z kompensacją ?
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
berthold61
200p
200p
Posty: 443
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Linia kroplująca,nawadnianie kropelkowe

Post »

berthold61 pisze:Tak na chłopski rozum jaka różnica między linią kroplująca z kompensacją a bez tej kompensacji , nie ogarniam czy ma to znaczenie czy nie , będę łączył odcinki po ok 60mb i będzie ich 4 sztuki i będą zasilane pompą hydroforową o niby wydajności 4m3 ale raczej mi to wg obliczeń wynosi ok 1,5-2m3 rura główna to pe 25mm , kupić zwykłą czy tą z kompensacją ?
poczytałem o tym i wychodzi na to że spokojnie mogę kupić zwykłe , a pentelka dł 60mb mogę zasilić z obu stron .
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
ania156
200p
200p
Posty: 225
Od: 2 kwie 2013, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Linia kroplująca,nawadnianie kropelkowe

Post »

Witam .
Szukam linii kroplującej z kompensacją gdzie kroplowniki rozstawione są co 100 cm może ktoś ma namiary ?

Pozdrawiam :wit
Mąż Ani
medalion4
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 30 maja 2006, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Linia kroplujca emitery co 33 cm

Post »

Dzień dobry,

Mam 300m lini kroplującej emitery co 33cm. Czy ta linia nada się do podlewania pietruszki, marchwi , cebuli , ogórków i buraków. Znajomy mi powiedział, że ta linia na nic się nie zda ponieważ emitery są za rzadko do tych warzyw. Kto ma rację.

Pozdrawiam
trybik
50p
50p
Posty: 62
Od: 5 lis 2019, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Linia kroplujca emitery co 33 cm

Post »

witam
ostatnio zostałem szczęśliwym posiadaczem 100 m linii kropkującej o rozstawie emiterów co 33 cm , kupiłem ją w sklepie 'zielona aleja " o mniejszym rozstawie niestety nie było i chyba w ogóle nie ma w sprzedaży ,
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Linia kroplujca emitery co 33 cm

Post »

Ja mam też linię kroplującą co prawda w części ozdobnej, ale nie oddałabym jej za nic w świecie.
Nie sądzę, że emitery są za szeroko roztawione. Woda rozchodzi się pod ziemią a nie tylko kumuluje przy emiterze. Tylko przypadkiem nie wpadnij na pomysł aby dodatkowo wywiercić otwory we wężu. Emiter to nie tylko "dziurka".
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”