Linia kroplująca,nawadnianie kropelkowe

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
xatuanx
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 30 cze 2009, o 22:51
Lokalizacja: Mielec

Linia kroplująca,nawadnianie kropelkowe

Post »

Witam mam na działce taki nie duży obszar ziemi 4 m czeroki 1,5 wąski. Interesuje się sadzonkowaniem roślin. Nie mam tam miejsca na szklarnie i chciał bym zrobić w tym miejscu taki inspekt do rozmnażania. Samą konstrukcję chciał bym wykonać w drewna ( mam stare sztachety olchowe ) . Natomiast całość chciał bym przykryć folią. Oczywiście inspekt będzie zimny bez dna. Wykopię tam dołek na sztycha i wypełnie go torfem z piaskiem. Co wy o tym myślicie czy taki pomysł jest do zrealizowania ? Jak byście mogli jeszcze poradzić chciał bym tam zrobić nawadnianie automatyczne bo mam taką dość sporą beczkę tylko nie wiem co z nią dalej robić aby rośliny były w inspekcie zraszane bo przeważnie raz na tydzień jestem na działce a w te upały sadzonki trzeba podlewać co drugi dzień. Proszę o możliwie szybką odpowiedź .
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Zimny inspekt

Post »

W te upały sadzonki trzeba podlewać 2 razy dziennie, a nie co drugi dzień. Właściwie zraszać nie podlewać. Jeśli nie masz możliwości tego robić zamontuj prosty sterownik, który ustawiony na konkretne godziny włączy się sam. Poza tym folia powinna mieć cieniówkę.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
xatuanx
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 30 cze 2009, o 22:51
Lokalizacja: Mielec

SYSTEM ZRASZAJĄCY

Post »

Witam mam zimny inspekt 3 metry szeroki 1,5 metra wąski. Będzie mi on służył głównie do ukorzeniania sadzonek. Mam go na działce, i przeważnie jestem na niej raz w tygodniu, a w takie upały sadzonki trzeba zraszać przynajmniej 2 razy dziennie. Obok inspektu mam strumień i staw z którego mógł bym ciągnąć wodę. Z prądem też nie ma problemu. Myślałem nad taką pompką
http://allegro.pl/ xxx_pompa_do_wody_czystej_i_brudnej_gornossaca_280w.html i wrzucić ją do stawu. Kawałek węża 3/4 cala i kawałek przedłużacza, włącznik czasowy taki jak ten
http://allegro.pl/ xxx_timer_wylacznik_wlacznik_czasowy_programator_u46.html i do tego jakieś zraszacze, ale takie żeby zamontować je w środku tego inspektu. Dodam że mam jeszcze jedną pompę i ona może dać spore ciśnienie . Jak mam włączony wiatraczek to jest ciśnienie 3,5 bar.
Jak myślicie czy to dobry pomysł czy raczej się w to nie pakować ?

Link do aukcji zmoderowałam zgodnie z regulaminem forum. Nalewka

---
Awatar użytkownika
lukas93cs
200p
200p
Posty: 431
Od: 29 maja 2009, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno/Podkarpackie
Kontakt:

Re: Zimny inspekt

Post »

A ja się podłączam pod temat i chciałem się dowiedzieć jak często podlewać sadzonki do ukorzeniania?
Bo ja nie wiem czy robię dobrze ale zraszam ich co 30 min po 6 sekund
xatuanx
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 30 cze 2009, o 22:51
Lokalizacja: Mielec

Re: Zimny inspekt

Post »

Kolego mi się zdaję że za często. Jak będą mieć za dużo wody to nie będą mieć optymalnego wzrostu. Najlepiej jest je podlać wcześnie rano i wieczorem i dobrze by było żeby woda nie była prosto ze studni tylko żeby odstała swoje na słońcu po to aby sadzonki nie doznały szoku.
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zimny inspekt

Post »

Sadzonek się nie podlewa. Sadzonki się zamgławia. A częstotliwośc (dużą) i czas należy tak dobrać, aby woda nie spływała do podłoża.
Nie wiem jakie zamgławiacze, jaka wydajność, jakie podłoże, temperatura... trzeba palucha do podłoża wsadzic. Aby nie zgnoić, bo szlag trafi.
Awatar użytkownika
lukas93cs
200p
200p
Posty: 431
Od: 29 maja 2009, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno/Podkarpackie
Kontakt:

Re: Zimny inspekt

Post »

To jest tak tunel stoi w pełnym słońcu,ale założyłem na niego cieniówkę.System nawadnia mam taki zamgławiacze tanake filtr i sterownik.A temperatura w takie upały jak teraz w tunelu jest o godz 11 35 stopni a o godz 13 40 stopni to jedne z najwyższych.A podłoże do ukorzeniania tor(kwaśny)+piasek(grubo ziarnisty)+troty(całą zimę leżakowane).Doradźcie jak zamgławiać?
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zimny inspekt

Post »

Przecież Ci napisałem. Tak, aby wilgotność była maksymalna a nie zgnoić podłoża. Często a krótko.
Profesjonalne zamgławiacze działają przy 80-140 atm. i nie moczą roślin.
Awatar użytkownika
lukas93cs
200p
200p
Posty: 431
Od: 29 maja 2009, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno/Podkarpackie
Kontakt:

Re: Zimny inspekt

Post »

Dzięki za odpowiedz nie denerwuj się ;:136
Ja jestem w temacie zielony :oops:
Niezłe te profesjonalne zamgławiacze muszą być,ja mam u siebie tylko 2,5 atm.
Jak możesz to pokaż takie zamgławiacze.
xatuanx
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 30 cze 2009, o 22:51
Lokalizacja: Mielec

Re: Zimny inspekt

Post »

No ciężko takie zamgławiacze znaleźć na allegro . Dalej nie wiem co wymyślić w tym moim inpekcie bo za nie długo już będą sadzonki. Chociaż powiem wam ze naciąłem sadzonek ze świerka srebrzystego ukorzeniacz i troty i całkiem o tym zapomniałem (bez zraszania) przyjęło mi się parę sztuk i już mają ładnie rozwinięty system korzeniowy. Ale co dalej z tymi zraszaczami ? Żeby koszt nie był duży i aby spełniały swoją rolę
killer19
50p
50p
Posty: 51
Od: 5 maja 2011, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Nawadnianie kropelkowe (Linia kroplująca)

Post »

Witam! Ubiegłej jesieni założyłem małą plantację maliny jesiennej (Polki) ok 0,25h. W planach mam założenie nawadniania kropelkowego dla mojej uprawy. W internecie znalazłem dwa "rodzaje" nawadniania- chodzi mi o linie kroplującą i taśmę kroplującą. Czy ktoś z szanownych Użytkowników mógłby doradzić co lepsze/gorsze, jakie plusy i minusy, doświadczenia itp?? Oraz czy w ogóle opłaca się zakładać taki system?
Awatar użytkownika
weteran
500p
500p
Posty: 903
Od: 5 sty 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawadnianie kropelkowe maliny jesiennej

Post »

moim subiektywnym zdanie malina tworzy rozległe korzenie i morze pobierać wodę z głębszych partii gleby , nie wiem czy jest ekonomiczny sens zakładania nawadniania , a jeśli tak to chyba to które jest najtańsze, wisieć chyba wszystkie punktowe nie maja sensu. Linie kroplówce najprawdopodobniej będą lepsze .
Ale to moje subiektywne zdanie , i z nawadnianiem malin nie mam doświadczenia
Paweł _____________________________________________________________________________
Kobiety z natury są Aniołami, ale kiedy skrzydła opadną przychodzi im latać na miotle....
arek001
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 29 paź 2011, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Nawadnianie ogrodu za pomocą rur Pe?

Post »

Witam. Jestem nowym użytkownikiem tego forum i proszę o poradę. Na wiosnę chciałbym wykonać system automatycznego nawadniania części mojego ogrodu chodzi mi głównie o nawadnianie kropelkowe.Czy do tego typu nawadniania mogę użyć zwykłych węży Pe tych niebieskich? Np. poprzez nawiercenie w nim jakiś otworów lub wkręcenie mikro-zraszaczy? Takie zraszacze ma w swojej ofercie Gardena tylko że je się montuję w specjalnej rurze montażowej i nie wiem czy w zwykłych wężach Pe da się je zamontować. Jak myślicie? a może są jakieś inne mikro-zraszacze?Nawadnianie będzie służyło do nawadnianie malin. A co sadzicie o liniach kroplujących? Z góry dzięki za odpowiedź.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”