Linia kroplująca,nawadnianie kropelkowe

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Linia kroplująca,nawadnianie kropelkowe

Post »

Aguss85 do redukcji ciśnienia wystarczy najprostszy reduktor nakręcany na punk poboru wody np http://milex24.pl/reduktor-cisnienia-ir ... -3193.html jeżeli obawiasz się, że czasami woda będzie miała za małe ciśnienie to też nie tragedia bo poniżej 1 bara reduktor nie będzie zmniejszał przepływu a linia kroplująca ma przedział działania od 0,3 - 1 bar. wiec będzie podlewać pod warunkiem prawidłowego ułożenia i zachowania długości maksymalnych . Osobiście odradzam zakopywanie węży bo przy różnych pracach można je łatwo uszkodzić a i tak przy przekopywaniu trzeba je usunąć. Pomyśl raczej o uzupełnieniu zestawu w dozownik do fertygacji żeby podawać roślinom różne specyfiki.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Linia kroplująca,nawadnianie kropelkowe

Post »

Dzięki wielkie ;:136
Ten wąż pocący chciałam umieścić dosłownie kilka centymetrów pod podłożem, przysypać go lekkim torfem w wykopanym rowku, żeby się nie zgubił i nie ugniótł w ziemi. Wydawało mi się, że dzięki temu parowanie w szklarni byłoby mniejsze. Szklarnię mam niewielką (12m2), to nie byłoby dużo pracy. Chyba, ze ta dalej zły pomysł, to niech sobie leży na wierzchu :D
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Linia kroplująca,nawadnianie kropelkowe

Post »

Do mocowania linii kroplujących są plastikowe haki wbijane w ziemie . Osobiście używam ich tylko w miejscach gdzie linia zmienia kierunek na końcu lub na przewodzie rozprowadzającym żeby się nie przesuwał. Mocowanie dość gęsto i blisko roślin nie zawsze pomaga a przy pieleniu strasznie utrudnia pracę i na tą okazje ja sobie odsuwam i ponownie kładę węże na stare miejsce. O parowanie to raczej bym się nie martwił bo woda wsiąka tuż pod linią i nie moczy powierzchni ziemi więcej niż 10 cm szerokości.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
berthold61
200p
200p
Posty: 443
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Linia kroplująca,nawadnianie kropelkowe

Post »

Panowie dużo mądrych rad tu dajecie a ja chciałbym jedną a ważny tylko przedział metrowy. Otóż mam studnię oraz w niej pompę membranową o wydajności podobno 900l/godz. Jaką długość linii kroplującej może taka pompa obsłużyć? Ja mniej więcej potrzebuję ok 100 mb, ale by nie komplikować sprawy z reduktorami czy tam innymi gadżetami po prostu dokupiłbym odpowiednio dłuższy odcinek i dał podwójnie w razie czego byle prosto i skutecznie .
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
berthold61
200p
200p
Posty: 443
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Linia kroplująca,nawadnianie kropelkowe

Post »

Panowie nikt nic ?
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
vodo
100p
100p
Posty: 108
Od: 2 gru 2016, o 14:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Nawadnianie kropelkowe-kapilar

Post »

Witam,poszukuję wiadomości na temat nawadniania kropelkowego-kapilar.Rabata ma długość 15m szeroka na ok1,5m ,po obydwu stronach rosną rośliny(róże,hortensje)ok 80cm między sobą.Jaki zastosować system podlewania?Jeden wąż pośrodku i od niego trójnik na dwa cienkie do kapilar czy wąż dłuższy do każdej rośliny jak najbliżej i sączek wbijany pojedynczo .Jakie grubości węży zastosować(przy zasilaniu sieciowym wody) i która z metod będzie się sprawdzała.
17wiaderkisielu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 9 maja 2019, o 18:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

System nawadniania roślin

Post »

Dzień dobry, jako nowy użytkownik forum chciał bym się w pierwszych słowach przywitać, pozdrowić i podziękować wszystkim, którzy zajrzą do tego tematu szczególnie jeżeli podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Chciał bym uzyskać pomoc od osób mających doświadczenie w systemach nawadniania opartych na liniach i taśmach kroplujących. W związku z powiększaniem się obszaru uprawy nadszedł czas ograniczyć zaangażowanie niezbędne do dostarczenia niezbędnej roślinom ilości wody. Niestety interesuję się tematem od niedawna i jestem w nim laikiem. Poniżej szkic schematu instalacji:

Obrazek

Co zaprząta mi głowę najbardziej:
- podział na sekcję - możliwość podlewania ich oddzielnie (szczególnie I składającej się z dwóch tuneli) oraz wspólnie
- dobór pompy - wydajność, wysokość podnoszenia, ciśnienie
- linie kroplujące, taśmy kroplujące - typy, rodzaje, co wybrać
- przekroje rur instalacji
Z tego co udało mi się znaleźć pompa o wydajności ok 10000l/h, wysokości podnoszenia kilkudziesięciu metrów wytwarza ciśnienie ok 15 barów. Czy w takim przypadku należy zamontować reduktor ciśnienia? Mając na uwadze, że instalacja nie będzie służyć tylko do nawadniania borówki, ale też tuneli/tunelu w zależności od okresu system musi być na tyle "elastyczny" aby to umożliwić (nawadnianie tylko jednego tunelu). W całym układzie będzie oczywiście filtr (jaki najlepszy dla wody ze stawu?) oraz w przyszłości możliwość nawożenia. Jeżeli coś wypada uszczegółowić, dodatkowo opisać, dostarczyć bardziej wyczerpujących informacji pozostaję do dyspozycji. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i każdą pomoc.
Miłego dnia, pozdrawiam.
Awatar użytkownika
andy32132
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 wrz 2009, o 20:28

Re: System nawadniania roślin

Post »

Witaj mialem podobny problem ale go rozwiazelem w bardzo prosty sposob.Zainwestowalbym w mauzer 1000l i postawil bym go bardzo blisko twojej uprawy.Mazuzer stawiamy na wysoksci powyzej 1,5m .Z stawu co jakis czas pobierasz wode do mauzera.A potem ona podplywem cisnienia
wytworzonego z 1000L bedzie samoczynnie podlewac twoje uprawy i bedzie bez kombinacji.Pozdrawiam
17wiaderkisielu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 9 maja 2019, o 18:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: System nawadniania roślin

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Brałem pod uwagę takie rozwiązanie, w zasadzie ciągle biorę, ale w odniesieniu do tuneli gdzie uprawiane są pomidory. Mam nadzieję, że mimo wszystko uda mi się tak dobrać poszczególne elementy układu, że będzie możliwe kompleksowe nawadnianie całego terenu.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: System nawadniania roślin

Post »

Dobór wydajności pompy uzależnia się od poboru wody, wystarczy poniżej 6m2/ h. Twoje założenia o zastosowaniu tak mocnej pompy rozwalisz całą instalację, jeśli nie zastosujesz zbiornika i wyłącznika ciśnieniowego. Instalacja nie powinna pracować powyżej 4 atm. Jeśli dobierzesz o zbyt dużej wydajności pompę, to będzie się ciągle załączać i wyłączać się.
17wiaderkisielu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 9 maja 2019, o 18:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: System nawadniania roślin

Post »

Zgadzam się, że podana przeze mnie pompa o dużym ciśnieniu i wydajności jest przewymiarowana i niepotrzebna w tej instalacji. Był to bardziej punkt zaczepienia do dalszych rozważań. Wydajność linii kroplującej pod borówkę wynosi ok 8500l/h, więc nie wiem czy podane przez Ciebie 6m3/h wystarczy - jednak zaznaczam,że nigdy nie korzystałem z tego typu instalacji i zależność między jej wydajnością, a ilością dostarczanej wody jest mi nieznana. Czy dobrze rozumuję, że pompa powinna mieć wydajność 6 (czy 8,5)m3/h przy maksymalnym ciśnieniu 4atm. Czyli biorąc pod uwagę wysokość podnoszenia ok 15m pompa powinna mieć podaną wcześniej wydajność przy ciśnieniu 5,5atm = wysokości podnoszenia 55m?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1378
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: System nawadniania roślin

Post »

10 metrów wysokości to chyba ciśnienie ok 1 atmosfera, nie wiem jakich linii chcesz użyć ale jak ja zacząłem używać takich z kompensacją (do 70m długości pojedyncza nitka) to ciśnienie potrafi być problemem z prostej przyczyny - wszystkie złączki, końcówki, zaślepki, trójniki, etc. trzeba zaciskać stalowymi opaskami bo zacznie to przeciekać. Więc wydajność ważna ale nadrabiaj ją przekrojami rur doprowadzających a nie ciśnieniem bo będziesz walczył z przeciekaniem. Ja bym sugerował nie przekraczać na wejściu takiej końcowej linii 2 atm.
Pozdrawiam,
Tomek
barwla
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 11 maja 2015, o 16:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Linia kroplująca,nawadnianie kropelkowe

Post »

Witam,
Mam pytanie chce zrobić linie kroplującą z rury montażowej PE i zastanawiam się nad dwoma rzeczami.
A mianowicie:
1. Jaką średnice rury zastosować 16, 20 czy 25? (Myślałem o 16)
2. Jakiej wydajności emitery wybrać 2 czy 4 l/h? (Tutaj też zastanawiałem się raczej nad 2 l/h)

Linia będzie miała około 200m, ma zasilać tuje (mniej więcej co 60-70 cm) złącze podłączeniowe wypadnie na środku linii, co do spadku jest ale nie powiem jaki bo nie wiem, mogę dodać jeszcze że linie będzie miała kształt litery ?C?
Podłączenie w wodę ma być z ?kranu? czyli z instalacji miejskiej

Za każda pomoc będę wdzięczny.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”