Impregnaty do drewna, metody konserwacji

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
donald333
50p
50p
Posty: 69
Od: 13 kwie 2013, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Impregnaty do drewna

Post »

MichalPtak pisze:U mnie nic się na dłuższą metę nie sprawdza.
A do jakiego drewna stosujesz? W jakich warunkach to drewno jest? Ja stosuję Vidaron - ale ja mam dość proste zastosowania i u mnie się sprawdza. :)
marekdobrzanky
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 13 cze 2015, o 19:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Impregnaty do drewna

Post »

Ostatnio też spotkałęm sąsiada mówił, że mu jest potrzebny dobry impregnat, ale nie ma sensu kupowania czegoś co kosztuje np. 20 zeta za puszkę. To się go pytam po co chcesz malować szajsem, lepiej przetrzyj altanę ścierką będzie ten sam efekt :)
donald333
50p
50p
Posty: 69
Od: 13 kwie 2013, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Impregnaty do drewna

Post »

Ale Ty herezje wypisujesz. Impregnuje się oczyszczone drewno, w celu zabezpieczenia go przed robactwem, wilgocią, a więc niszczeniem. A czyszczenie drewno to tylko zabieg mający na celu usunięcie brudu. ;)
otaka76
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 8 cze 2018, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Impregnaty do drewna

Post »

Witam serdecznie!
Czy ma ktoś doświadczenie w impregnowaniu starych, nieoheblowanych desek? Czy muszę zdzierać pierwszą warstwę kory, aby je zabezpieczyć? Wykonaliśmy z mężem konstrukcję do drewnianej altany i nie jestem przekonana, czy dobrym pomysłem było użycie surowego drewna - była to pozostałość po wycinkach działki...
artur-kapela
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 12 lut 2017, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Impregnacja powierzchni /wyrobów drewnianych

Post »

Cześć, czy ktoś z Was ma przepis na impregnat z mieszaniny pokostu lnianego oraz lakieru alkidowego?

Chciałem zrobić pergolę - stojak na glicynię i winorośl. Kantówka 7x7 będzie osadzona na wbijanych w ziemię stojakach metalowych. A główną słabość widzę na powierzchni drewna stykającego się z metalem. Tam nie da się potem już tego pomalować w odróżnieniu od reszty.
Korneliusz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 3 kwie 2017, o 15:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Impregnacja powierzchni /wyrobów drewnianych

Post »

A ja szukam dziś sposobu zabezpieczenia desek z których będą zrobione tzw. podwyższane grządki. Będą one stały w tunelu foliowym ale wilgoć choćby z podlewania na pewno będzie.

Czytam że najlepszy będzie olej silnikowy przepracowany / lub świeży / - może i tak ale ... może coś jeszcze dało by się zastosować mając na uwadze nietoksyczność - wszak w tym będą rosły rośliny jadalne .

pozdrówka
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Impregnacja powierzchni /wyrobów drewnianych

Post »

Nie stosuj silnikowego!!! Zawiera różne świństwa i mikronizowane metale. To już lepiej załatw w smażalni olej po frytkach . Zawiera również dodatki takie jak akrylamidy i niewielkie ilości dioksyn ale tovsamo jesz z frytkami :D . Deski muszą być b.dobrze wysuszone a olej do nasycania drewna b. gorący.Dzięki temu wniknie głęboko w pory.Trzeba pomalować co najmniej 2x.
Lumen
100p
100p
Posty: 113
Od: 26 cze 2018, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: konserwacja drewna

Post »

Najlepsza metoda konserwacji, może za wyjątkiem ciśnieniowego wtłaczania chemii w drewno- jak w podkłady kolejowe :)

Japanese technique of preserving/antiquing wood "Shou-sugi-ban Yakisugi

https://www.youtube.com/watch?v=uvhvR8KwWhw

https://www.youtube.com/watch?v=O8TbbRK4MDs
Traditional Japanese Way to Preserve Wood with Fire using Shou Sugi Ban, Yakisugi on my log cabin

DIY Heavily [ JESTEM MISIEM NIECZYTAJĄCYM REGULAMINU ] Shou-Sugi-Ban Charred Cedar Planks Burnt Wood Burning
https://www.youtube.com/watch?v=NylnCQ5PVWw
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Impregnacja powierzchni /wyrobów drewnianych

Post »

kaLo pisze:Nie stosuj silnikowego!!! Zawiera różne świństwa i mikronizowane metale. To już lepiej załatw w smażalni olej po frytkach . Zawiera również dodatki takie jak akrylamidy i niewielkie ilości dioksyn ale tovsamo jesz z frytkami :D . Deski muszą być b.dobrze wysuszone a olej do nasycania drewna b. gorący.Dzięki temu wniknie głęboko w pory.Trzeba pomalować co najmniej 2x.
A pokost będzie równie dobry, czy jest w nim coś bardzo szkodliwego? Ja długo myślałam czym zabezpieczyć deski do wzniesionych grządek tylko że całkiem na dworze i doszłam do wniosku, że pokost będzie "najzdrowszy" ze wszystkich dostępnych substancji konserwujących. O oleju frytkowym nie myślałam, nawet nie wiem skąd wziąć.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Impregnacja powierzchni /wyrobów drewnianych

Post »

Żeby olej szybko wysychał to musi zawierać tzw. sykatywy czyli suszki. Zwykle są to sole manganu, ołowiu lub kobaltu. Tak więc z tym "zdrowiem" różnie bywa :wink: ale nie martw się . Deski tarasowe raczej rzadko są spożywane :D .
http://www.szal-art.pl/srodki-przyspies ... _716_2269/
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Impregnacja powierzchni /wyrobów drewnianych

Post »

Tylko ja właśnie nie taras a deski do wyniesionej grządki, także to co między deskami urośnie jak najbardziej planuję do spożycia. A muszę grządkę, bo u mnie wszędzie piaski - Mazowsze. I tak łatwiej przygotować warzywniak.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Impregnacja powierzchni /wyrobów drewnianych

Post »

Przepraszam, połączył mi się post o tarasie kol. baska ogrodowa z Twoim. Nawet jeżeli to bedą deski na podwyższoną grządkę to i tak nie ma to większego znaczenia. Impregnacja olejami i pokostami powoduje hydrofobizację drewna czyli drewno nie nasiąka wodą a co za tym idzie nie dochodzi do gwałtownego wypłukiwania tych soli do gleby a jest ich w gotowym pokoście na prawdę niewiele , ułamki grama na 1 kg wyrobu.
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Impregnacja powierzchni /wyrobów drewnianych

Post »

Super. Bardzo mnie to cieszy. Czyli na wiosnę będę miała gdzie działać :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”