Wióry,trociny jako ściółka

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Helios
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3724
Od: 15 cze 2010, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wyszków

trociny z olchy

Post »

Witam
Może przegapiłam, ale nie znalazłam nic n/t wykorzystania trocin z olchy. Mam tego sporo i nie wiem do czego mogę wykorzystać. Trociny z drzew iglastych wykorzystuję po roku leżenia do podsypywania głównie borówki. A olcha? Wiem, że można do wędzenia lub jako opał, a w ogrodzie da się je wykorzystać?
Pomóżcie, proszę.
Gdzie kwitnie kwiat - musi być wiosna, a gdzie jest wiosna - wszystko wkrótce zakwitnie (Friedrich Rückert)
Ogród Heleny Ogród Heleny cz.2
Ogród Heleny cz.3
Awatar użytkownika
Brysiak
100p
100p
Posty: 143
Od: 30 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: trociny z olchy

Post »

Ja trociny kompostuję tyle tylko że taki kompost pozbawiony jest niemal całkowicie azotu w związku z tym przesypuję trociny mocznikiem lub saletrą amonową co wzbogaca produkt końcowy o ten że azot.
A jak chcesz kwaśny kompost użyj do posypania siarczanu amonu.
Awatar użytkownika
Helios
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3724
Od: 15 cze 2010, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wyszków

Re: trociny z olchy

Post »

;:3
Czyli wniosek z tego, że każde trociny muszą sobie poleżeć. Dzięki Brysiak.
Gdzie kwitnie kwiat - musi być wiosna, a gdzie jest wiosna - wszystko wkrótce zakwitnie (Friedrich Rückert)
Ogród Heleny Ogród Heleny cz.2
Ogród Heleny cz.3
Awatar użytkownika
NikaDo
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 23 sie 2012, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sochaczew

Re: trociny z olchy

Post »

Też mam sporo trocin głownie z olchy+brzoza
wykorzystuję je głównie do kompostownika oraz podsypuje żywopłot i drzewa, ale najwięcej spalam w piecu (dobrze podnoszą temperaturę;))
To bardzo poważna sprawa - nie mieć poczucia humoru. ;)
pozdrawiam Dominika
misio2013
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 maja 2013, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam Wszystkich Forumowiczów!

Mam trawnik 3 letni gleba piaszczysta, przy niewielkich opadach mizernieje. Zastanawiam się czy zrobienie niewielkich otworów i rozsypanie drobnych trocin nie pomoże utrzymać odpowiedniej wilgotności trawnika jak również później butwiejące trociny poprawią jakość gleby. Jeżeli ktoś ma doświadczenie w tym temacie proszę o pomoc. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
constancja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1367
Od: 5 sie 2012, o 23:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie

Re: Drobne trociny do trawnika piaszczystego

Post »

Wykorzystuję trociny do mieszanki z ziemią torfem i piaskiem pod niektóre rośliny i sprawdza się rewelacyjnie. Mam teren w 100% piaszczysty. Myślę jednak, że nie bez znaczenia jest pochodzenie trocin. Z drzew iglastych nadają się tylko pod rośliny lubiące podłoże kwaśne.
Z całą pewnością byłoby lepiej przygotować podłoże z domieszką trocin przed założeniem trawnika..... teraz to trochę musztarda po obiedzie ale próbować warto. Jeszcze jedna rada..... trociny powinny być przekompostowane.
Gdzieś w Borach-wątek ogrodowy Bory Constancji - Bory Tucholskie w obiektywie
Pomieszanie z poplątaniem czyli nerwowe ręce Constancji spis tematów
FAQ: canon EOS 450D + ob. canon (18-55) Pozdrawiam. Ewa
elektryk_pl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 12 wrz 2011, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drobne trociny do trawnika piaszczystego

Post »

Poczytaj troszkę więcej o kompostowaniu trocin, w użyciu nawozy wysokoazotowe, gnojówka, wapno węglanowe i tlenkowe....
pekulski104
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 18 maja 2012, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: trociny z olchy

Post »

Trociny z drzew iglastych nadają się pod iglaste i zakwaszaja glebe to wiem to mam pytanko jakie drzewka można jeszcze tym podsypać ? które drzewka tolerują kwaśną glebę :) ? Jeśli te troty co mam były zapuszczane czymś.. to nie uszkodzi to rośliny ? bardzo dawno temu zapuszczane o ile były.
jabol1981
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 14 lut 2015, o 08:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wióry z drzew jako ściółka

Post »

Na forum znalazłem informację że pod borówkę można kłaść wióry sosnowe przekompostowane, bo inaczej zabierają azot roślinkom. Stałem się szczęśliwym ;:oj posiadaczem wiórów sosnowych i tak się zastanawiam co znimi zrobić aby to przegniło :(. Czy to trzeba zmieszać z ziemią i tak zostawć na kompostowniku ??? i czy musi to leżeć trzy lata aż zgnije ??? może można dodać jakiegoś nawozu azotowego, aby przyspieszyć ten proces. Czy wpływ na rozkład takich wiórów będzie miała duża ilość wody i nasłonecznienie (ciepło) takiego kompostu ?? dzięki z góry za odpowiedzi :) ;:4
Krasny
500p
500p
Posty: 521
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: przekompostowane wióry sosnowe pod borówkę i żurawinę ;:4

Post »

Moje wióry/trociny leżały z 6 lat i praktycznie ich żaden grzyb nie ruszył. Dopiero jak je zaszczepiłem zwykłym kompostem, przerzuciłem i dostały tlenu to zaczęły się po trochu rozkładać. Wcześniej nie miały dostępu do powietrza w ogóle (były przykryte folią). Ciepło i wilgoć na pewno im pomogą. Posadziłem borówki i żurawiny w takie nie do końca przerobione i pierwszy rok wyraźnie przebidowały, więc coś chyba jest w tym pochłanianiu azotu. W tym toku borówki dały już przyrosty po półtora metra, przy nawożeniu oczywiście.
jabol1981
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 14 lut 2015, o 08:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: przekompostowane wióry sosnowe pod borówkę i żurawinę ;:4

Post »

Krasny pisze:Moje wióry/trociny leżały z 6 lat i praktycznie ich żaden grzyb nie ruszył. Dopiero jak je zaszczepiłem zwykłym kompostem, przerzuciłem i dostały tlenu to zaczęły się po trochu rozkładać. Wcześniej nie miały dostępu do powietrza w ogóle (były przykryte folią). Ciepło i wilgoć na pewno im pomogą. Posadziłem borówki i żurawiny w takie nie do końca przerobione i pierwszy rok wyraźnie przebidowały, więc coś chyba jest w tym pochłanianiu azotu. W tym toku borówki dały już przyrosty po półtora metra, przy nawożeniu oczywiście.
W tych moich wiórach jest bardzo dużo trocin zdecydowana większość a to powinno im chyba pomóc w rozkładzie. Taki pył powinien szybciej się rozłożyć. Zaczynam się zastanawiać nad posadzeniem borówek w doniczkach na wiosne takich dużych wysokości 50 cm i średnicy 25 cm. a na przyszłą wiosnę wysadzić je do przekompostowanej ziemi :) Myślę też żeby ten kompost podlać jakimś nawozem azotowym żeby przyspieszyć gnicie. Myślisz że to dobry pomysł ?
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: przekompostowane wióry sosnowe pod borówkę i żurawinę ;:4

Post »

Mi facet uprawiający borówkę powiedział, że do takiej surowej kory trzeba dodać saletrę amonową, siarczan żelaza, siarkę pylistą i superfosfat. Do tego trzeba też dodać grubego piasku z 1/3 pojemności kory, to ma być ciągle wilgotne i co miesiąc przerzucone. Bez azotu i tych dodatków kora i trociny się szybko nie rozłoży. I ja tak mam zrobione, na 15 worów 80 litrowych surowej kory i trochę trocin dałem 5 kg saletry amonowej, 0,5 siarczanu żelaza, 2,5 kg superfosfatu, 0,5 kg siarki pylistej. Korę zmoczyłem i waliłem wszystko warstwami. Teraz to sobie leży pod folią, później wymieszam z kwaśnym torfem i będe sadzic borówki
Krasny
500p
500p
Posty: 521
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: przekompostowane wióry sosnowe pod borówkę i żurawinę ;:4

Post »

Kolega już podpowiedział. Też zastosuję się do rady.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”