Wióry,trociny jako ściółka

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
bystrzanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 551
Od: 26 wrz 2010, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bystra k. Bielska Białej

Re: Trociny i pelet jako ściółka?

Post »

Tobie to dobrze, u nas takiej cywilizacji nie ma. Ja żyję na kwaśnej glebie i nie mam z tym problemów, jest wiele roślin lubiących takie warunki.
Jednak my tu sobie dyskutujemy, a autor wątku nam gdzieś przepadł... Nie wiemy nawet ile tych trocin jest.
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Trociny i pelet jako ściółka?

Post »

bystrzanka
Duży wór co kilkanaście dni-tak napisał zainteresowany, usunęli mu link do jego firmy, może to tylko reklama?
A co do cywilizacji, to rozmawiałem kilka dni temu z moimi znajomymi mieszkającymi w okolicach Łodzi, dostali mandat od strażników miejskich za palenie liści w ogrodzie, okazało się, ze miasto ma wyznaczone miejsce do wywożenia materiału organicznego (liście trawa itp.) i spalanie tego w przydomowych ogniskach jest karalne, tu jeszcze nikt mandatu za spalanie liści nie dostał.
brak polskich znaków
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trociny i pelet jako ściółka?

Post »

Duży wór,to jest do przekopania na 1m kw,najwyżej na dwóch.A ziemia po tym wychodzi jak puch.
Zakwaszenie trocinami nie ma żadnego znaczenia,można przecież sypnąć garść wapna nawozowego,dolomitu czy kredy.
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Trociny i pelet jako ściółka?

Post »

mirzan
Duży wór to może być 60 albo i 200l co kilkanaście dni, to troszkę tego się nazbiera, a hodowca gryzoni podejrzewam nie ma warzywniaka.
brak polskich znaków
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trociny i pelet jako ściółka?

Post »

Liczę,że duży wór to 80-100 litrów.Jeśli nie ma gdzie przekopać,to trzeba zbić z desek kompostownik,np na 6 kubików.Jak się tam zasiedlą dżdżownice,to można bedzie sypać i sypać,
przez parę lat.Oczywiscie robale suchych trocin nie zjedzą,ale materiał bedzie się kompostował
i stanie się jadalny.
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Trociny i pelet jako ściółka?

Post »

mirzan
My tu gadu gadu a zainteresowany się nie pokazuje.
brak polskich znaków
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trociny i pelet jako ściółka?

Post »

Może zainteresowany nie jest zainteresowany.Szkoda,aby tyle dobrego materiału organicznego
niszczyło się na wysypisku śmieci.
Awatar użytkownika
fibius
200p
200p
Posty: 229
Od: 19 lut 2008, o 00:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Trociny i pelet jako ściółka?

Post »

Zainteresowany jest zainteresowany lecz jest także zapracowany i nie zawsze pamięta by oblecieć wszystkie fora na jakich jest zalogowany :wink:

U mnie to jest 50l wór co 1-2 tygodnie. Pokarmu i odchodów tam jest niewiele w stosunku do samych trocin. Trociny muszą być regularnie usuwane gdyż chłoną nieprzyjemny zapach i to jest ich główna rola.

Chciałem ich użyć m.in. jako ochronną ściółkę na zimę.

Co do peletu to mój znajomy usuwa co kilka tygodni 200-300 litrów, ale tam jest sporo odchodów (inny gatunek) i on byłby dobry na kompost.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trociny i pelet jako ściółka?

Post »

Trociny stosowane jako ściółka,po jakimś czasie zbijają się i wyglądają jak filc,a pod takie okrycie
wprowadzają się gryzonie.Po rozsypaniu,posyp z wierzchu ziemią,aby szybciej rozkładały się.
Przekopywałem duże ilości,celem rozluźnienie gliniastej ziemi,bardzo dobrze sprawdziły się.
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Trociny i pelet jako ściółka?

Post »

I za jednym zamachem będziesz miał wysiany przedplon pod warzywka.
brak polskich znaków
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trociny i pelet jako ściółka?

Post »

To co wykiełkuje z tych trocin,to bez znaczenia.Takie jednoroczne wschodzące,wystarczy ruszyć
grabiami i już ich nie ma.Albo pozwolić im podrosnąć i przekopać.
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Trociny i pelet jako ściółka?

Post »

A może zostawić, zebrać plon i samemu spróbować co jedzą nasze zwierzaki :)
brak polskich znaków
Awatar użytkownika
leniawka
500p
500p
Posty: 507
Od: 27 sie 2010, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Trociny i pelet jako ściółka?

Post »

:wit czytam ten wątek i szukam odpowiedzi na swoje wątpliwości odnośnie trocin, może też poradzicie :)
mamy działkę obsadzoną żywopłotem grabowym, sadzonki młode - część w zeszłego roku, część posadzona tydzień temu, pomysł nasz taki, żeby na wiosnę wyściółkować cały pas przy żywopłocie właśnie trocinami - sosnowe, bo takich przy budowie domu mamy pod dostatkiem, czy do dobry pomysł, czy lepiej sobie darować? Dodam, że działka po łące, porządnie zachwaszczona, zależy mi, aby powstrzymać chwasty i jednocześnie utrzymać wilgoć przy młodych roślinkach, a nie cierpię włóknin przy roślinach ozdobnych - takie moje małe "kuku" :wink:
pozdrawiam
Iwona
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”