Odstraszanie ptaków

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
pawels23
200p
200p
Posty: 264
Od: 26 lut 2008, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Odstraszanie ptaków

Post »

Często zdarza się że ptaki zjadają wszystkie owoce z krzewu. Na czereśni zawsze zostawało u mnie bardzo niewiele. W jaki sposób zabezpieczać rośliny owocujące przed małymi pomocnikami? Chodzi mi tu przede wszystkim o jagodowe (borówkę, agrest pienny, kamczacką).

Słyszałem że można przykryć firanką. Ale czy będzie przepuszczała słońce do owoców, by te mogły dojrzeć? No i taka borówka to chyba nie wytrzyma takiego obciążenia?

Są też jakieś specjalne siatki, jednak nie chciałbym wydawać tyle pieniędzy.. Znacie jakieś skuteczne metody odstraszania ptaków?
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Na rynku są specjalne siatki, którymi możesz przykryć drzewo. Ile kosztują i jakie są wielki, nie pytaj. Ale widziałem taki na czereśniach w mojej wiosce.
Ja osobiści na zabezpieczam czereśni czy wiśni przed ptakami. Fakt czasem jest to denerwujące ale cóż dajmy im się pożywić. Ale mój sąsiad znalazł na to dość drastyczny środek. Kupił sobie wiatrówkę bez zezwolenia i strzela do każdego szpaka, którego zobaczy. Ale czy jest to mądre? Moim zdaniem nie bo i tak wszystkich czereśni z drzewa nie zerwie...
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Borówkę okrywam siatką, trzeba to zrobić bardzo starannie, żeby nie było szpar przy ziemi, bo szpaki zawsze coś wykombinują.
Awatar użytkownika
pawels23
200p
200p
Posty: 264
Od: 26 lut 2008, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post »

rzeczywiście taka siatka byłaby dobra, ale czy łato ją dostać w sklepie ogrodniczym i jaka jest jej orientacyjna cena?
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Ja używam starą sieć o gęstych oczkach, jest szara.
Awatar użytkownika
pawels23
200p
200p
Posty: 264
Od: 26 lut 2008, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post »

Mam kolejne pytanie - ptaki z ochotą zjadają wszystkie czereśnie, czy jednak równie chętnie jedzą agrest, porzeczkę, winorośl, borówkę, jkamczacką, maliny? może ich nie trzeba okrywać siatką?
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Też ale rzadziej. Szpaki lubią wszystkie owoce, będące miękkie. czyli jak wiadomo czereśnie, wiśnie i nawet porzeczki czy borówki. Ale nie zabezpieczałbym tych krzewów zbyt pochopnie. Najpierw popatrzyłbym się czy po zabezpieczeniu czereśnie ptaki przerzuciły się na wspomniane krzewy. Jeśli nie zostawiłbym je nieprzykryte.
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

U mnie szpaki na pierwszym miejscu stawiają w jadłopisie: borówkę, czerwoną porzeczkę i czereśnię.
Awatar użytkownika
pawels23
200p
200p
Posty: 264
Od: 26 lut 2008, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post »

zaraz za moim ogrodem z moimi ulubionymi krzewami jagodowymi rośnie 15 drzew wiśniowych. Rodzą owoce, które tylko kilka razy zbiera się na zupę wiśniową, a ich główna funkcja to osłanianie ogrodu. Tam szpaki mogą jeść do woli, a skoro lubią też wiśnie, to jagodowe zostawią w spokoju i może nawet siatka nie będzie potrzebna!
;:80
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Każdego roku gniazduje w moim ogrodzie dwie pary szpaków, a w pobliżu jest jeszcze kilanaście gniazd. Zaobserwowałe taką prawidłowość: po wyprowadzeniu młodych ptaki znikają z ogrodu i okolicy do następnego roku. Nie przychodzą na czereśnie czy owoce jagodowe! :shock: Tymi zajmują się u mnie sójki. Są sporym utrapieniem.
Mam w ogrodzie około 1500 m2 naturalnej łąki. Bardzo lubię obserwować szpaki zbierające na niej owady. W okresie karmienia młodych, a szczególnie po koszeniu łączki, chodzą tyralierą składającą się nawet z kilkudziesięciu osobników.
Mietek.
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Pewnie to nieźle u Ciebie wygląda. Ptaki, robiąc mały off topic, które się u mnie na dobre zamieszkały, wybrały sobie kratki wentylacyjne garażu. Czasem pojawiają się 2 pary (kratka na parę), a czasem tylko jedna. Wtedy ptaki co dziwne dbają o dwie kratki. Żeby tego było mało w moich świerkach żyją sikorki. Jest ich kilka i mam na nie świetne oko siedząc na tarasie. Szkoda tylko że wybrały sobie jego płotek za kuwetę...
Rafal111
200p
200p
Posty: 395
Od: 15 wrz 2008, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Odstraszacze ptaków

Post »

Mam nad kawałkiem działki linie energetyczną i ptaki staja sie uciązliwe ( brudza auto i ogródek).
Czy te odstraszacze z allegro z 4 głosniczkami za 89zł naprawde działają? Z opisy strasza też myszy i krety, czy ktoś to sprawdzał?
Albo te ultradzwiekowe na myszy i krety z Castoramy za 29zł :)

Osobiscie przetestowałem płytke z Brosa na muszki owocówki i rewelacja - jedna noc i po muszkach ( w dzień strasznie śmierdzi więc tylko w nocy uzyłem)
Awatar użytkownika
miki___
50p
50p
Posty: 74
Od: 10 sie 2011, o 22:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: odstraszacze ptaków

Post »

U mnie chodzi urządzenie ultradźwiękowe odstraszające gryzonie (szczury, myszy)w domu na korytarzu. Mój M zakupił taki "sprzęcior" :D chyba na allegro 2 lata temu w akcie desperacji kiedy to plaga szczurów zamieszkała na naszym osiedlu (Łaziły wszędzie). Od tamtej pory ich nie widać (nie pchają się do mieszkania), tylko nornice i krety szaleją w ogrodzie :evil: Wiem, że wielu moich znajomych ma ultradźwięki w samochodach przeciw kunom- w większości przypadków działa. Co do ptactwa to nic mi o tym nie wiadomo ;:173
Pozdrawiam ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”