Taras,z czego?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
zywik
100p
100p
Posty: 101
Od: 21 kwie 2011, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mrozy
Kontakt:

Re: Taras z czego?

Post »

Postaram się dziś zrobić zdjęcia. Nazwy oleju nie pamiętam, biorę co mają w sklepie ;)

U mnie taras został zadaszony po 2 latach i w tym momencie jest już przykryty. Nie wiem jak sosna zachowa się na "otwartej przestrzeni"..
Ministerstwo Książki
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Taras z czego?

Post »

Rozumiem - więc pewnie inne warunki więc nie koniecznie można się sugerować - ale mimo to chętnie zobaczę.

U mnie bedzie pełne słońce, deszcz, śnieg i jeszcze normalne użytkowanie.

O ile uzytkowania się nie bojęza bardzo to z tego co wiem sosna może miec problemy z tak zmiennymi warunkami (może się krzywić, pękać, odbarwiać itp) - ale to tylko ze słyszenia - wolałbym zobaczyć.

Masz deski ryflowane czy gładkie?
Awatar użytkownika
wagabunga123
1000p
1000p
Posty: 1365
Od: 11 lip 2013, o 14:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Taras z czego?

Post »

U mnie taras zostanie położy pod pergolą porośniętą winogronem więc opcja z zadaszeniem odpada zupełnie, natomiast mąż mój skłania się ku demontowaniu desek na sezon zimowy.
Jeśli pot­ra­fisz o czymś marzyć, to pot­ra­fisz także te­go dokonać - Walt Disney
Ciurkadełko wśród róż - moje miejsce na ziemi Tu na razie jest ściernisko ale będzie ... Pozdrawiam, Marlena
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Taras z czego?

Post »

Demontowanie, składowanie, przechowywanie a potem znów montaż - toż to ogromne koszty (czas, praca, miejsce) - opłacalne chyba tylko w przypadku kilku desek.

To nie lepiej już czymś przykryć na zimę zapewniając jednocześnie przepływ powietrza?
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Taras z czego?

Post »

Wiem, że jedna z osób pisała, że kostka jest za "ciężka" na taras, ale moim zdaniem to w dużej mierze zależy od charakteru ogrodu. Tutaj można zobaczyć kilka gotowych rozwiązań:
https://www.google.pl/search?biw=1280&b ... ed+terrace
Awatar użytkownika
mama60
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 30 cze 2017, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Taras z czego?

Post »

Dzień dobry
Z doświadczenia polecam deskę szwedzką na taras.Mam taras zrobiony z tych desek sosnowych zresztą i nic go nie rusza.Zgodnie z zaleceniem położone ,przykręcone wkrętami tarasowymi tzw.torxami i nic im nie dolega.Pierwsze olejowanie po pięciu latach po umyciu myjką.Miałam zrobione w tym samym czasie półki z desek sosnowych kupionych w markecie budowlanym i niestety musiałam już je malować farbą bo wyglądały fatalnie.
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Taras z kompozytu vs deski

Post »

Witam,

zakładam nowy temat bo w tych które przeglądałem nie znalazłem odpowiedzi na interesujące mnie pytania.

Czy ktoś może się pochwalić wyglądem tarasu zrobionego z tzw. desek kompozytowych - ale najbardziej interesuje mnie zdjęcie po kilku latach (o ile ktoś ma taki taras tak długo)?

Prawdopodobnie w tym roku czeka mnie inwestycja w wykończenie tarasu. z dostępnych materiałów rozważam kompozyt albo deski egzotyczne.
Na korzyść kompozytu jak do tej pory przemawia deklarowany brak konieczności konserwacji.
Na korzyść deski - wygląd bardziej naturalny (przynajmniej zaraz po montażu).

No i tutaj własnie istotna kwestia - wszędzie w necie, na YT, na stronach producentów, form zajmujących się montażem można znaleźć piękne zdjęcia tarasów (z obu materiałów) ale wszystkie są robione krótko po montażu. Zasatanawia mnie jak ten materiał przechodzi próbę czasu (deszcz, śnieg, słońce od południowej strony - u mnie patelnia, standardowe uzytkowanie).

Do tej pory nie brałem pod uwagę deski bo wszędzie spotykałem się z informacją o konieczności konserwacji 2 razy w roku co (aby wykonać poprawnie) przy mojej powierzchni to 2-4 dni za każdym razem. Nie wiem czy aż tak bardzo mi zależy na deskach by poświęcić im 8 dni w roku tak na prawdę nie mając pewności czy to przedłuży znacznie ich żywotność.

Ostatnio jednak zacząłem je brać pod uwagę z dwóch powodów:
- wszystkie deski kompozytowe, które widywałem w sklepach wyglądały bardziej jak plastik niż imitacja drewna. Nie podoba mi się to
- spotkałem się z informacjami, że do przeciętnego utrzymania i zabezpieczenia tarasu z desek (wiadomo - coś za coś - przeciętne, czyli nieznacznie mniejsza skuteczność zabezpieczenia a w efekcie mniejsza trwałość lub nieco gorszy wygląd po kilku-kilkunastu latach ale dużo mniejszy nakład pracy) w sposób niekoniecznie aż tak pieczołowity (oczyszczenie i olejowanie raz w roku - czyli tak na prawdę jeden dzień).


By to rozstrzygnąć - chciałbym poznać opinie użytkowników obu tarasów.
No i jeszcze najważniejsze - jak w całości wygląda taraz z kompozytu - też tak "bije" po oczach plastikiem, czy może ten efekt, który widzimy w sklepach na półce w rzeczywistości na większej powierzchni nie jest już tak dokuczliwy?

Może ktoś pokazać zdjęcia i opisać swoje opinie i wrażenia? Ewentualnie podać namiary na jakiś lepszy kompozyt (jeśli nie można tutaj to na pw)?
Albo może ktoś w woj. śląskim lub opolskim ma i można by zobaczyć na żywo?
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Taras,z czego?

Post »

Nie odpowiem na Twoje pytanie wprost bo nie mam tarasu z deski kompozytowej ale mam takie dwa luźne spostrzeżenia:

Na wiosnę zeszłego roku na osiedlu powstało ogrodzenie wykończone jasną deską kompozytową. Na początku wyglądało ładnie ale już po kilku miesiącach zaczęło jakby "obłazić" i zmieniło kolor. Nie wiem co było tego przyczyną, może temperatura, może promienie UV - rok był ponadprzeciętnie gorący i słoneczny.

Mój sąsiad zrobił taras z deski kompozytowej koloru mniej więcej palisander. To dosyć duża powierzchnia, widzę ją codziennie z okna i z odległości jakichś 30 metrów wygląda mega plastikowo. Nie wiem jak z bliska bo nie byłam na jego posesji. Może zyskuje na wyglądzie. Mi się to nie podoba, przywodzi na myśl domy obłożone sajdingiem.
Pozdrawiam Lucyna
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Taras,z czego?

Post »

Dzięki, może jeszcze ktoś ma swoje spostrzeżenia?

jak pisałem - jestem też (również z tych powodów) częściowo ukierunkowany na odejście od kompozytu (który niby miał być wygodny) ale nie chcę sobie za bardzo zaszkodzić. Ostatnio trafiłem na materiały, wg których rozsądnie byłoby to zrobić z deski (np. modrzew syberyjski) ale nie ryflowanej.

Podobno ryflowanie miałoby zmniejszać śliskość - co raczej nie zawsze jest skuteczne. Ja za to w ryflowaniu widzę dwa problemy:
- utrudnione zamiatanie (wszystko trzeba wymiatać wzdłuż desek)
- utrudniona konserwacja (powierzchnię ryflowaną się trudniej maluje i trzeba się bardziej przyłożyć by dotrzeć do każdej szczeliny).

Na korzyść deski gładkiej przemawia fakt, że jeśli się coś wydarzy (np. uszkodzenie wierzchniej warstwy) to można ją przecyklinować czy lekko spolerować i ponownie pomalować - z deską ryflowaną już to nie przejdzie bo uszkodzony zostanie jej kształt (chyba, że jest to deska z płaską powierzchnią - ryflowana na płasko).

Coraz bardziej myślę więc o desce gładkiej - i o ewentualnym zabezpieczaniu jej raz w roku. Pytanie czy ktoś tak robi i jak to się sprawdza.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Taras,z czego?

Post »

Mam taras z ryflowanej olejowanej deski sosnowej. Ślisko bywa ale nie tak jak na tarasie wyłożonym płytkami. Co do czyszczenia to może mało profesjonalne ale się sprawdza: nie zamiatam; odkurzacz i mop płaski ;:333
Pozdrawiam Lucyna
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 800
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Taras,z czego?

Post »

Sąsiad ma (jeszcze) jasny kompozyt, wystawa zachodnia, bardzo szybko wyblakł.
Ja mam olejowany modrzew syberyjski, ryflowany, śliski nie jest (taras zadaszony) więcej będę mógł powiedzieć za parę lat ponieważ mam go od czerwca/lipca.
Pozdrawiam,

J
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Taras,z czego?

Post »

leff Jakiego oleju używałeś do swojego tarasu? I jak on teraz wygląda?

Szczurbobik Jak Twoja sosna się prezentuje po czasie? Rozumiem, że na Twój taras pada deszcz, nie jest osłonięty?
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Taras,z czego?

Post »

U mnie wygląda to tak, że deska jest sosnowa impregnowana ciśnieniowo (impregnat wniknął głęboko w deskę, nie tylko po wierzchu). Co roku jest na wiosnę olejowana olejem Altax. Nad tarasem jest daszek ale jak deszcz zacina, a tak jest przeważnie, to deski są mokre. Jedyne co widać po kilku latach używania to zarysowania od psich pazurów, znikają po olejowaniu (olej w kolorze palisander)
Pozdrawiam Lucyna
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”