Szerszenie

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Rafal111
200p
200p
Posty: 392
Od: 15 wrz 2008, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

szerszenie szukają miejsca na gniazdo

Post »

W zeszłym roku miałem gniazdo pod dachówką ale gaśnica załatwiła sprawę.
Teraz szerszenie latają i znowu szukają miejsca. Jak się ich pozbyć? odstraszyć?
Kalendarz ogrodnika przypomni ci o najważniejszych zaplanowanych pracach w ogrodzie http://kalendarzogrodniczy.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szerszenie

Post »

Jakaś plaga tych szerszeni. W Warszawie w ubiegłym roku do pułapek przy winogronach wpadało więcej szerszeni niż os. Jak się kręcą koło domu to rozwiesiłbym nanizane na grubą nić pocięte ząbki czosnku.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Szerszenie

Post »

Od zeszłego roku, kiedy poczytałam sobie o tych owadach, nie boję się szerszeni. Nie są tak agresywne i nie atakują z byle powodu jak np. osy. Gniazda zakładają na rok, więc jeśli bezpośrednio nie jest ono uciążliwe, nie warto nic z nim robić.
Mam przed tarasem berberys ottawski, obecnie kwitnie i wabi szerszenie z całej okolicy. One wręcz uwielbiają kwiaty tej rośliny. Pieląc rabatę pod berberysem sprawdziłam na jaką odległość od szerszenia można podejść. Okazało się, że mogę swobodnie pracować na 0,5 m od żerującego owada nie przeszkadzając mu. Jak podeszłam bliżej to owady odlatywały.
Może nie jest to trzmiel, którego wezmę bez obaw w dłoń ale nie jest to też owad tak straszny jak się powszechnie wydaje :D
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Szerszenie

Post »

A ja ich się nadal boję i będę bać bo są agresywne, a ja uczulona na jad.

W dodatku coraz większe przylatują i jakby różne odmiany.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Szerszenie

Post »

Może Masz te azjatyckie :?:
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1415
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Szerszenie

Post »

Warto spróbować z pułapkami z butelek, w zeszłym roku postawiłem takową obok winogron bo osy mi wyżerały, na szczęście te takie małe jak kręcące się obok śmietników w miastach. One nie są ogresywne tylko wkurzają bo pchają się do jedzenia, niszczą też śliwki, gruszki i winogrona. Do środka wlałem sok, wodę, wrzuciłem kilkanaście dojrzałych kulek winogrona i ze 3 dojrzałe śliwki. O dziwo o ile nie widziałem na działce szerszeni (pewnie pojawiały się ale jakoś dyskretnie) tak kilka utopiło się w tej pułapce.
Pozdrawiam,
Tomek
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”