Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
key101
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 23 paź 2010, o 18:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Re: Tunel foliowy ...

Post »

Witam.

Jeżeli to możliwe, proszę o informację posiadaczy tuneli z rurek plastikowych 3/4 jak te konstrukcje sprawują się przy warunkach zimowych (ściągacie folię na zimę czy nie)?
Planuję budowę takiego czegoś i zastanawiam się czy to nie będą pieniądze wyrzucone w błoto, czy może lepiej postawić bardziej tradycyjną z rurek stalowych?

pozdrawiam
_fox_

Re: Tunel foliowy ...

Post »

Moim zdaniem jeśli masz możliwość z rurek stalowych, to decyduj się właśnie na nie. Przerabiałem pręty gładkie fi 12, zbrojeniowe fi 10 /tunele 3,5m x 12m/ dwa obok siebie. Pręty gładkie niezbyt dobre, ale zbrojeniowka lepsza bo sprężysta. Wreszcie kupiłem oryginalny 6x30m i z tego byłem całkowicie zadowolony, służył u mnie długie lata, obecnie przerobiony na rusztowania /typ warszawski/
Awatar użytkownika
dorotaa
200p
200p
Posty: 263
Od: 22 lut 2011, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubaczów

Re: Tunel foliowy ...

Post »

Uff przeczytałam wszystko :D Wiele porad i sugestii przydatnych się dowiedziałam .Ja też mam zamiar sklecić tunel tylko jako że nie umiem spawać to wymyśliłam sobie że konstrukcja po części będzie ze starego żuka tzn .z tej co się zakładało plandekę i chciałabym zapytać czy zabezpieczyć jakoś te metalowe części aby mi nie poniszczyły foli? C :Czy je pomalować czy lepiej owinąć ? :oops:
kwiaty łagodzą obyczaje
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Tunel foliowy ...

Post »

Witaj DOROTKO, najlepiej by było jak byś starą folię pocięła na kawałki i tymi kawałkami złożonymi na dwa lub cztery razy owinęła wszystkie części rusztowania które będą się stykać z folią.

Owijając je folią , bierz pod uwagę że owinąć też trzeba odległe o kilka centymetrów od folii elementy rusztowania, gdyż podczas silniejszych wiatrów, to te elementy folii ( nie stykające się z rusztowaniem ale będące blisko niego) , są najbardziej narażone na przerwanie i one najwcześniej pękają. Oczywiście do owinięcia rurek możesz użyć też innego miękkiego materiału ( np: gąbka kładziona pod podłogi z paneli).
Awatar użytkownika
dorotaa
200p
200p
Posty: 263
Od: 22 lut 2011, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubaczów

Re: Tunel foliowy ...

Post »

Dzięki Tadeusz,sama bym na pewno tego lepiej nie wymyśliła.Właśnie gąbki pod panel to mi zostało sporo i teraz ją wykorzystam.Ja znalazłam coś takiego http://poradnikogrodniczy.pl/budujemy_tunel_niski.php .jak by się ktoś chciał wzorować . :D
kwiaty łagodzą obyczaje
Awatar użytkownika
Technik21
50p
50p
Posty: 71
Od: 24 sty 2011, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowsze

Re: Tunel foliowy ...

Post »

ma ktoś z Was może jakies plany, zdjęcia, schematy odnośnie tunelu drewnianego? chodzi mi o konstrukcje. chciałbym taki 30 na 7 metrów.będę stawiał pierwszy raz w życiu i chce uniknąć błędów. z góry Dzięki :D
Awatar użytkownika
witia
200p
200p
Posty: 386
Od: 5 lis 2008, o 14:16
Lokalizacja: roztocze środkowe

Re: Tunel foliowy ...

Post »

Rusztowania pod folie nie powinno sie owijać folią. Po takim owinięciu folia szybciej sie przepala w tych miejscach gdzie się stykała. Wiem bo sam zrobiłem kiedyś taki błąd.
wodnik
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Tunel foliowy ...

Post »

To nie trzeba palić w tunelu, tylko na zewnątrz.
Awatar użytkownika
witia
200p
200p
Posty: 386
Od: 5 lis 2008, o 14:16
Lokalizacja: roztocze środkowe

Re: Tunel foliowy ...

Post »

Oto kilka fotek mojej folii. Rozmiar 5,6m X 5m.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Folię jak zakładamy na wiosnę trzeba zostawić sobie możliwość dodatkowego naciągnięcia ją w lecie. Im większa folia tym większe drzwi, lub inna mażliwość przewietrzania foli.
wodnik
Awatar użytkownika
ernest515
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 3 lut 2011, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Tunel foliowy ...

Post »

Witam.

Chciałem wam przedstawić mój tunel (dł.5m/sze.3.5m/wys.2.1m) który wykonałem z pręta zbrojeniowego fi. 12mm i 8mm. Całość konstrukcji plus folia UV4 wyniosła mnie nie dużo ponad 300zł plus oczywiście sześć dni pracy (1 os.). Całość wyszła chyba nie najgorzej. Teraz tylko trzeba zagospodarować całą powierzchnię, i raczej z tym problemu nie będzie :heja


Obrazek Obrazek Obrazek

Jeszcze kilka zabiegów i wszystko będzie zakończone w 100%
Pozdrawiam serdecznie.

Zapraszam na mój blog >>> http://e-cytrusy.bloog.pl/ <<<
Awatar użytkownika
nitka55
500p
500p
Posty: 834
Od: 26 sty 2010, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: szczecinek zachodniopomorskie

Re: Tunel foliowy ...

Post »


ernest515 Piękny foliak ;:138 mam pytanie gdzie można dostać takie pręty i jeszcze tak pięknie wygięte
.Mam zamiar zrobić na działce trochę mniejszy tunel i kombinuje różnie .Chciałam z PCV rurki ale czytając wypowiedzi znawców ogrodników to nikt mi nie poleca tego,a kiedy zobaczyłam Twój to stwierdziłam że to jest to :heja
Awatar użytkownika
ernest515
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 3 lut 2011, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Tunel foliowy ...

Post »

Pręty można kupić na większym składzie budowlanym. Co do wygięcia to nic nie trzeba robić, ja po prostu je przyciąłem na odpowiednią długość i wystarczyło wsadzić oba końce do wcześniej wbitych w ziemię rurek. Kształt już sam się zrobił taki jak powinien.
Sam osobiście zastanawiałem się nad kupnem gotowego tunelu z PCV ale jednak po dłuższym przemyśleniu zrezygnowałem z tego i postanowiłem zrobić go samemu z pręta zbrojeniowego. Co do wytrzymałości to nie mam żadnych obaw jedynie co to na zimę dla bezpieczeństwa podeprę go dwoma palikami od środka aby spać spokojnie w czasie śnieżycy :wink:
Pozdrawiam serdecznie.

Zapraszam na mój blog >>> http://e-cytrusy.bloog.pl/ <<<
Krakus
100p
100p
Posty: 123
Od: 19 gru 2005, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Tunel foliowy ...

Post »

Ernest 515, ja mialem taki sam foliak, i nawet jak patrzę na ten Twój, to myślę; chyba podpatrzył u mnie :;230 ha, ha.
Ale do rzeczy. Podpowiem Ci co zrobić, abyś nie musiał na zimę zostawiać folii. Mianowicie; dołem, do rurek, lub do prętów, (choć to niewielka różnica) przykręciłem deski/listwy za pomocą takich haczyków zrobionych z nagwintowanego pręta #6mm. Takie pręty nagwintowane można kupić np. w Kastoramie lub OBI. Te haczyki obejmują rurkę/pręt i przechodzą przez deskę/listwę, która jest zamocowana podkładką i nakrętką. Wystarczy mocować co drugi pałąk. Folię do desek mocowałem przykręcając listewki (stara boazeria) wkrętami do płyt gipsowych 4x35 (długość zależy od grubości listewki). Przykręcając/wykręcając wkręty i nakrętki wkrętarką akumulatorową, trwa to niewiele czasu. Folię składałem w kostkę i chowałem do piwnicy. Folia 4-ro sezonowa wystarczała mi na 5 - 6 sezonów. Piszę w czasie przeszłym, bo zlikwidowałem ten cieplak ze względu na nieopłacalność a także dlatego, że przestało mnie to eksperymentowanie interesować.
Pozdrawiam
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”