Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Awatar użytkownika
lukas93cs
200p
200p
Posty: 431
Od: 29 maja 2009, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno/Podkarpackie
Kontakt:

Re: Tunel foliowy ...

Post »

Chodzi o tulem 6X3 jak na razie a materiału nie braknie bo mam całą belkę czyli 80 m szeroki na 2m
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Tunel foliowy ...

Post »

Zależy jak są grube, aby procent zacienienia nie był zbyt wysoki. Zresztą zależy też co ma być w tym tunelu.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Re: Tunel foliowy ...

Post »

A to jak w belce to powinno być ok. Tylko faktycznie zależy jakie to i do czego to :wink: Co prawda kiedyś nie było gotowych cieniówek w sklepach i radzono sobie jak kto mógł. Ja sam mam różne wynalazki, mimo, że cieniówki w sklepach już są :) Po prostu kombinuję po swojemu (na małą skalę jeszcze ujdzie, ale w tunelu takim właśnie 30x7 to już się nie bawiłem i cieniówka wisi)
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
Awatar użytkownika
lukas93cs
200p
200p
Posty: 431
Od: 29 maja 2009, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno/Podkarpackie
Kontakt:

Re: Tunel foliowy ...

Post »

W tunelu będą rośliny iglaste
Marcin88
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 27 lut 2009, o 16:59

Re: Tunel foliowy ...

Post »

Witajcie

Jeden tunel foliowy mi się zawalił pod naporem śniegu, potrzebuję zrobić drugi, na jego miejsce... Wymiary powiedzmy 20x6, jaki polecacie drewniany czy stalowy? Jakie będą koszta mniej więcej każdego z nich?

Najbardziej odpowiadałoby mi zrobienie tunelu z jakichś prętów, które należałoby powyginać w pałąki ale jak się do tego zabrać, czy są potrzebne jakieś specjalne urządzenia do tego? Jaką średnicę powinien mieć taki pręt aby tunel był solidny? Aby tunel zrobić stabilnym i mocnym wystarczy tylko pałąki wbić w ziemię (na jaką głębokość?) a następnie połączyć je ze sobą (dospawanie rur wzdłuż konstrukcji?).

Proszę o odpowiedź bo jestem w tym temacie zielony a bardzo potrzebuję pomocy, jak najszybciej :]

Pozdrawiam i z góry dziękuję.
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tunel foliowy ...

Post »

20x6 to całkiem spora buda.
"Jakieś" pręty to do pierwszego wiatru...
Rura 3/4", z tejże podwalina, ściągi przeciwwietrzne.
Kupić używaną konstrukcję, przemalować, postawić i się cieszyć, i tyle.
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Re: Tunel foliowy ...

Post »

Marcin88 pisze:Jeden tunel foliowy mi się zawalił pod naporem śniegu
Nie wiem jaki to tunel Tobie poleciał, mi zawaliła się dość "solidna" konstrukcja http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 00&start=0. 20x6 to, jak pisze Mirek faktycznie już spora buda, tak więc musi być solidna. Na dzień dzisiejszy chyba najlepiej kupić gotowca. Bierzesz 30x7 za 1,5 tysiaka, stawiasz tyle, ile Ci potrzeba i gotowe :D
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
Marcin88
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 27 lut 2009, o 16:59

Re: Tunel foliowy ...

Post »

Wiem, najbardziej by mi odpowiedał 30x7, ewentualnie 30x6 tylko doradźcie skąd taki wytrzasnąć używany, szukam i nic z moich okolic znaleźć nie mogę a z daleka to znowu problemy z transportem... Czy macie jakieś inne sposoby?
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Re: Tunel foliowy ...

Post »

Ja mieszkam w takim miejscu, że jak lokalnie szukałem tuneli w sklepach, to mnie wyśmiali i powiedzieli, że nie sprowadzą, nawet na moje indywidualne zamówienie. Z Kłodzka wszędzie jest daleko, to takie dziwne miejsce w Polsce :| Popatrz na allegro, również na autogiełdzie jest sporo ofert. Standardowa 30x7 zaczyna się od 1,5tys. Taniej raczej nie będzie. Do tego dochodzi koszt rozbiórki (najlepiej, jak zrobi to sprzedawca, bo uwierz mi, to jest robota na kilka ładnych dni, przy dobrej pogodzie. Transport... Konstrukcję trzeba przeciąć na pół. Najgorsze są szczyty. Ja załatwiłem tira, facet dostał 2zł za kilometr (z Wrocławia 100 w jedną stronę) Czyli miałem prawie za darmo transport. Szczyty przecięte na pół i tak mają wymiar 3,5x 3,5, czyli na żadnego tira normalnie nie wejdą. Wieźliśmy to postawione po skosie na pace. Widok zapierający dech w piersiach (tir z żaglami na 3 metry + wysokość paki)... Nikomu nie radzę tego powtarzać :roll: . Co do stawiania, niestety nie miałem miejsca na wjazd sprzętu jakiegokolwiek, więc wszystko zrobiłem ręcznie. Ile to jest roboty, to tylko ten, kto sam taki tunel stawiał wie... o zdrowiu i nerwach nie wspomnę :|
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
pawelpomidor
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 19 lut 2010, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Tunel foliowy pokryty folią bąbelkową....

Post »

Witam wszystkich forumowiczów, czytałem niedawno o próbach pokrycia tunelu foliowego folią bąbelkową i nie chodziło o same ocieplenie, ale również o większe rozproszenie światła, wyższą temperaturę ( a co za tym idzie większe wietrzenie) itd.
Co o tym myśicie ??
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Re: Tunel foliowy pokryty folią bąbelkową....

Post »

Witamy na forum. Bardo proszę na przyszłość korzystać z opcji wyszukiwarki. Tematów o tunelach foliowych już trochę mamy, chociażby ten, znajdujący dwa posty poniżej :wink:
Tu jest link do niego: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=5&t=436
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
Marcin88
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 27 lut 2009, o 16:59

Re: Tunel foliowy ...

Post »

No właśnie ten transport mnie najbardziej przeraża...
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Re: Tunel foliowy ...

Post »

A gdzie mieszkasz? Nie uwierzę, że w większej dziurze, jak Kłodzko :wink:
A teraz na poważnie ;:204, Najpierw musisz znaleźć tunel, potem kombinujesz transport. Ceny możesz się zorientować na allegro (motoryzacja>usługi>transportowe). Linka Ci nie wkleję, bo forum blokuje linki z allegro, ale myślę, że znajdziesz.
Najlepiej poszukaj tunelu z pustymi szczytami, albo dogadaj się, by sprzedawca je maksymalnie powycinał z blach i innych dodatków. Przewiezienie poszczególnych prostych szyn i żeber przeciętych na pół to nie problem. Tylko te szczyty. A więcej, jak na pół przeciąć nie da rady, bo nie złożysz. Chyba, żeby faktycznie wyciąć wnętrze i spodnią szynę, to wejdzie.
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”