Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Re: Tunel foliowy ...

Post »

Moje niskobudżetowce stoją o dziwo. Są długie, niskie i stosunkowo wąskie. Praca w nich to katorga, ale z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że rośliny ukorzeniają mi się w nich lepiej, niż w standardowym 30x7. Już przemyślałem sprawę i nie postawię więcej takiego 30x7, tylko takie samoróbki ze śmieci (do ukorzeniania), natomiast świeżo przesadzone rośliny będą trafiać pod cieniówkę rozwieszoną na drewnianym rusztowaniu. A jak zimują rośliny? jak się odpowiednio szybko nawrzuca im śniegu, to zimują.
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
Awatar użytkownika
lukas93cs
200p
200p
Posty: 431
Od: 29 maja 2009, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno/Podkarpackie
Kontakt:

Re: Tunel foliowy ...

Post »

To wrzucasz śnieg do środka tunelu
Możesz mi powiedzieć coś więcej? Chodzi mi o to czy odrazu jak śnieg spadnie to wrzucasz czy czekasz na mocne mrozy i jak gruba warstwa śniegu?
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Re: Tunel foliowy ...

Post »

Po pierwsze; nie może to być śnieg mokry, bo rośliny połamie, po drugi, nie może być zmrożony i ubity, bo rośliny połamie, po trzecie; nie może być na roślinach agro włókniny, bo rośliny połamie :wink:
Najlepszy to jest taki sypki, czyli zaraz jak spadnie przy mocniejszym mrozie. Czekać nie ma co, bo nieokryte rośliny, a zwłaszcza młode sadzonki i siewki, Długo sobie nie poradzą. W naturze takie maluch są okrywane przez liście spadające z dorosłych drzew. W tym większym tunelu okrywałem włókniną.
Ale tak szczerze powiedziawszy, to zazwyczaj jest problem, bo niby skąd brać ten śnieg? dookoła tuneli zimują krzaki w doniczkach, więc kopać nie będę, a przywiezienie warstwy śniegu, która pokryje rośliny w tunelu 30x7 to nie lada wyczyn( wręcz niewykonalne). Tak więc śnieg jest dobry tylko przy takich małych tunelikach.
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
Awatar użytkownika
lukas93cs
200p
200p
Posty: 431
Od: 29 maja 2009, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno/Podkarpackie
Kontakt:

Re: Tunel foliowy ...

Post »

To ja na brak śniegu nie mogę narzekać .
Ale ja jak będę robił to na razie 1 lub 2 ale na 5 może 6m długi
To dał bym radę spokojnie śniegiem ich nakryć.
A jeszcze jedno to sam agrowłóknina w takim na 30x7 starczała?
Dzięki za odpowiedz pozdrawiam
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Re: Tunel foliowy ...

Post »

W sumie, to małe tunele mam od 2006, a ten duży ten rok tylko. Nie licząc tej zimy z 2006, to następnych prawie nie było, więc ... :wink: najlepiej, gdyby się szkółkarz z dłuższym stażem wypowiedział ;:204.

Mój najnowszy i zarazem najtrwalszy z samoróbek ma chyba 1,5 szerokości (nie pamiętam dokładnie). Zrobiłem go z rurek do wody plastikowych. Rurki sprzedawali deczko za krótkie, więc musiałem dorobić im takie mocowania wystające z ziemi ( odpadki po roletach, myślę, że na złomie coś się da wygrzebać :wink: ) górą idzie dość mocna metalowa szyna, zmontowana z kilku różnych prostych dłużyc. W środku tunelu mam kilka metalowych słupków wspierających (po starych ogrodzeniach, rurki z co itp.. Konstrukcja lepiej znosi śniegi, bo ma na sobie mniej folii i to nie jest taka powierzchnia, jak przy 30x7. Dodatkowo nie nagrzewa się aż tak i nie trzeba zużywać tyle materiału na cieniówki i mniej wody na podlewanie idzie. Kolejna ważna sprawa, jak robisz tunel po swojemu, zobacz jakie są wymiary folii. Cobyś nie zrobił jakiegoś niestandardowego :wink: no i pamiętaj, że folię trzeba czymś po bokach przymocować. Przy takich mikro tunelach betonowe bloczki mogą być. trzeba zostawić po bokach tyle folii, żeby bloczek można było postawić.
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tunel foliowy ...

Post »

Rób taki tunel,jaka jest w sprzedaży folia.Zbudowałem namiot o takim obwodzie,
że akurat pasuje 8 metrowej szerokości.Kupuję 11m na 10 metrowy namiot.
martyna34
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 16 lut 2010, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Tunel foliowy- jak ekonomicznie

Post »

podobno tunel z pvc jest nietrwały nie wytrzymuje przy większych wiatrach ,łatwo sie moze zawalic tak słyszałam .Jak już to kupić tunel o szkielecie metalowym
początkująca pozdrawiam martyna
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Re: Tunel foliowy- jak ekonomicznie

Post »

Wszystkie moje samoróby plastikowe stoją, najstarsza już 4 rok. Metalowy poleciał tej zimy... więc to raczej nie jest reguła :wink:
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
ugot
100p
100p
Posty: 143
Od: 21 mar 2008, o 01:52
Lokalizacja: Książ Wielki

Re: Tunel foliowy ...

Post »

Mam na działce starą szopę drewnianą,która jest do rozbiórki,ale wymyśliłam sobie,że jak z tej szopy odbić deski,to na jej konstrukcję można by naciągnąć folię i będzie tunelik.Doradźcie mi,czy ja mam tą konstrukcję czymś owinąć,przynajmniej na szczytach,żeby folia zbyt szybko nie potargała się? No i drugie moje pytanie,to czy folię mogę przymocować zszywkami tapicerskimi? Szopa ma około 4x7 m no i w szczycie ok4,5 m wysokości.
Ulka
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Tunel foliowy ...

Post »

Witam, dobrze by było wszystkie elementy pozostawionej konstrukcji drewnianej( która będzie miała bezpośrednią styczność z folią) obić starą ( rozbiórkową ) folią, wtedy folia pracując na wietrze "tłucze" o gładką folię , a nie o ostre nieheblowane elementy drewniane.

Ja do obicia folią powierzchni drewnianych przylegających do folii używam właśnie zszywek wbitych zszywaczem tapicerskim. Przymocowanie samymi zszywkami zewnętrznej folii do konstrukcji nie jest najlepszym pomysłem , powierzchnie zszywek są bardzo małe i bez problemu wiatr wyrwie folię spod jednej zszywki, a wtedy następne nie stanowią przeszkody wiatrowi.

Ja robię to tak że podczas montażu folii( naciągania) mocuję folię zszywkami . a później przybijam dopiero gwoździkami cienkie listewki. Stosowałem również doraźnie ( do obicia folią tarasu domku na okres zimy) przymocowanie folii zszywkami wbijanymi poprzez aluminiowe paski żaluzji przeciwsłonecznych z okien rozbiórkowych , bez problemu przetrzymywały folię na zimowy okres.
Awatar użytkownika
lukas93cs
200p
200p
Posty: 431
Od: 29 maja 2009, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno/Podkarpackie
Kontakt:

Re: Tunel foliowy ...

Post »

mirzan pisze:
Rób taki tunel,jaka jest w sprzedaży folia.Zbudowałem namiot o takim obwodzie,
że akurat pasuje 8 metrowej szerokości.Kupuję 11m na 10 metrowy namiot.
Jaki długi masz ten wygięty pałąk? Jak możesz to podaj mi jego wymiar.
I z czego najlepiej zrobić ?

Mam zamiar kupić folie 4 sezonową
I tak się zastanawiam gdzie ją kupujecie?
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tunel foliowy ...

Post »

Pałąk ma 7 m,folia 8 m,czyli po pół metra idzie do ziemi.Folię kupuję w sklepie ogrodniczym,na ogół tam,gdzie jest duży ruch,a po to,aby nie trafić na ubiegłoroczną.
Zwracam uwagę że folia czterosezonowa,nie jest folią czteroletnią.Wiosna i jesień,
to dwa sezony.Pałąki zew stali żeberkowanej.
Awatar użytkownika
lukas93cs
200p
200p
Posty: 431
Od: 29 maja 2009, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno/Podkarpackie
Kontakt:

Re: Tunel foliowy ...

Post »

A pałąki to pręt czy rurka stalowa?
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”