Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2601
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: Tunel foliowy ...

Post »

Zauważyłem na zdjęciach że niektóre tunele mają od strony drzwi wzmocnienia - od tyłu pewnie też- jaki mają cel - czy służą do naprężenia folii?
aniaop
200p
200p
Posty: 234
Od: 17 maja 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Tunel foliowy ...

Post »

Poradźcie proszę, planuję budowę tunelu foliowego na szkielecie drewnianym, no i tu mam schodki - jak zaimpregnować drewno, czy w ogóle to robić , jak zabezpieczyć aby jak by nie patrzeć ostre krawędzie łat nie darły folii? Macie na pewno doświadczenia w tej materii... pomóżcie...
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2601
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: Tunel foliowy ...

Post »

W tunelu będzie dużo wilgoci więc powinno być zaimpregnowane , można do tego użyć impregnaty wodorozcieńczalne lub rozcieńczalnikowe . Zabezpieczają przed różnego rodzaju grzybami , pleśniami oraz robactwem go zżerajacym.
Odnośnie ostrych krawędzi to pomocny będzie papier ścierny plus ewentualnie strugarka.
Jeśli posiadasz nawet byle jaką szlifierkę kątowa można dokupić specjalną tarczę na której jest rzep na dodatkowe tarcze scierne.
aniaop
200p
200p
Posty: 234
Od: 17 maja 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Tunel foliowy ...

Post »

Dzięki wielkie markonix , uważasz że samo oszlifowanie wystarczy? Jeśli tak, to super , bo już myślałam nad owijaniem łat folią....
ps. bo ja ze szlifierką kątową jestem w przyjacielskich stosunkach- kobieta w końcu choć z nazwy :;230
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2601
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: Tunel foliowy ...

Post »

Mam jeszcze raz prośbę o podpowiedź jak napiąć folię !!!!! czy po zaprasowaniu małego odcinka na początku i końcu przeciągnąć tam sznurek do naciągu , tak jak u Lukasa ?


aniaop Osobiście zastanawiałbym się jednak nad drewnem , w tunelu panuje bardzo duża wilgotność , nie wiem ile wytrzymają takie elementy....pomimo impregnacji
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tunel foliowy ...

Post »

Drewniany parę lat wytrzyma.Ale trzeba liczyć się z tym,że niespodziewanie jakaś belka rozleci się po jednym sezonie.I wtedy dopiero kłopot,wymienić drewno i nie
rozwalić folii.Na każdej belce folia musi być przybita listwą na całej długosci.
Na metalowym folię naciągam sznurem na szczytach.Folię rozkładam na ziemi.
Na brzegu rozciągam sznur.Zaginam folię,sznur w środku w zakładce.Podkładam
deskę.Na zakładkę kładę gazetę.Zaprasowuję zwykłym żelazkiem.Po założeniu folii na konstrukcję, końce sznura przywiązuję do wkopanych na szczytach haków i napinam,
tak aby było równo naciągnięte.Boki folii obsypuję ziemią, ale nie należy naciągać zbyt mocno.Folia ma być dość luźna,naciągnie się sama za parę dni.
aniaop
200p
200p
Posty: 234
Od: 17 maja 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Tunel foliowy ...

Post »

Myślałam zrobić tylko konstrukcję, ale nie przybijać foli do belek, ściągać na zimę. Myślicie że to nierealna koncepcja?
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2601
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: Tunel foliowy ...

Post »

Ja też mam pytanie czy zdejmowanie folii na zimę ma jakieś znaczenie oprócz ewentualnych uszkodzeń śniegowych ?
Ostatnio powiedziano mi że folii nie powinno się zdejmować ponieważ potem nie złoży się jej w taki sam sposób i może popękać.
Proszę o wypowiedź użytkowników .....Marek
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tunel foliowy ...

Post »

Ani mi w głowie męczyć się ze ściaganiem folii.Na mój namiot folia kosztuje poniżej
dwóch stówek.Czasem wytrzyma cztery lata.jeśli będę zdejmował co rok,przedłużę
jej życie o jeden może sezon.Żadna oszczędność.
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2601
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: Tunel foliowy ...

Post »

Byłem po pręty i chciałbym zweryfikować moje wcześniejsze ceny stali , teraz to 2700 zł :;230 , ale i tak kupiłem . znalazłem folię w hurtowni , dziś niestety nie dotarłem do niej ,
w centrum ogrodniczym zauważyłem folię UV-5 , na all.... UV 10 -- czy więc folia taka jest grubsza ?
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tunel foliowy ...

Post »

2700,na jakiej wielkości namiot?I jakie pręty?Wydaje mi się,że dość drogo.
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2601
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: Tunel foliowy ...

Post »

2700 to cena tony stali
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tunel foliowy ...

Post »

Ile kilogramów wyszło na namiot?
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”