Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Potencjalny
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 mar 2010, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tunel foliowy- jak ekonomicznie

Post »

Witam Serdecznie.

Zastanawiam się nad zakupem tunelu foliowego z PCV, długość 6m, z allegro.
Martwi mnie jedynie jedna kwestia. Czy te rurki PCV wytrzymają kilka sezonów ?
Czy takie tunele są stabilne i wytrzymałe ?
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Tunel foliowy- jak ekonomicznie

Post »

Standardowe rurki PCV 1/2" są stanowczo zbyt elastyczne i nie trzymają kształtu, ale już grubsze 3/4" i 1" powinny się nadać. Oczywiście wszytko zależ od rozpiętości i wysokości tunelu.
Do małego tuneliku, gdzie nie mieści się człowiek a tylko słuzy do popędzenia roślin na wiosnę to oczywiście i 1/2" wystarczy. Ale do takiej małej, ale pełnowymiarowej folii (czyli takiej o rozpiętości 3m, wysokości 2m i długości około 4-6m) użyłbym co najmniej 1" rurek na łuki i 3/4" na 3 poziome proste "belki" utrzmające łuki w odpowiednich odległościach.

Największym problemem przy używaniu rurek do wody może być ich długość. Nie wiem czy mozna kupić takie o długości 6m, a taka mniej-więcej jest potrzebna na jeden pałąk. Podejrzewam, że trzeba by to zrobić z 2 rurek skejonych za pomocą odpowiedniej złączki... ale nie wiem jak to wytrzyma napreżenia przy wygięciu całości w półkole.

Rurki PCV takie są bardzo trwałe i powinny spokojnie wytrzymać kilka/kilkanaście sezonów.
Trwałość stelaża tunelu zależy od sposobu połączenia rurek i naprężenia folli. Jeżeli zrobi się to dobrze, to konstrukcja jest wystarczająco sztywna i nie ulega nawet dość mocnym podmuchom wiatru. Przy ekstremalnie silnych wichurach czasami pękała mi folia, ale dawało się to naprawić naprasowując żelazkiem łatkę innej folii (przez papier). Nie wiem jak poradzi sobie taka konstrukcja w zimie, bo ja profilaktycznie folię zawsze ściągam przed pierwszymi opadami śniegu (stelaż z rurek zostaje na dworze).

Sama folia ma znacznie mniejszą żywotność - zwykle jest na niej podane na ile sezonów wystracza, można to też rozpoznać po jej kolorze.
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Potencjalny
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 mar 2010, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tunel foliowy- jak ekonomicznie

Post »

Dzięki za odpowiedź, myślałem o zakupie gotowego tunelu, boję się jedynie, że będzie mało stabilny podczas burz, ew. gradu
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: Tunel foliowy ...

Post »

Ja również przymierzam sie do tunelu , przeczytałem sporo informacji i spojrzałem na all..
Ceny są jakie są , dlatego postanowiłem przekalkulowac zrobienie go samemu.
Założyłem więc :
*wysokość 1,7 m - średnica 3,5 m - długość 6-6,5m
*rozstaw prętów co 80cm-9 szt
*biorąc pod uwagę iż bedzie on wycinkiem z koła długość samego pręta bez części ziemnej wynosi 5,4 mb
*długość prętów to przeważnie 12 mb
*dzieląc go na dwie części mamy 2 x 6 mb -
*koszt stali za tonę około 1500-1700 - stal zbrojeniowa , pręt o średnicy 12 mm
*waga samego pręta ~ 0,9 kg/mb
*6-5,4=0,6 mb na schowanie wziemi , czyli po 0,3 mb na stronę
*należy doliczyć pręty na wzmocnienie konstrukcji 3x 6 mb = 18 mb
*potrzebuję 12 szt x 6 mb =72 kg x 1700 = ~130 zł
*FOLIA OGRDNICZA - TUNELOWA o szerokości 6m UV4 - 4 sezonowa to koszt około 100 zł
*trochę drutu wiązałkowego do połączeń
Tak więc przy takich założeniach sam materiał wynosi około 250 zł.
Jest to cena samego materiału , jednak należy dodać jeszcze szereg prac przy jego wykonaniu :
*wkopanie - obawiam się czy 30 cm to nie za mało
*trzeba wygiąć pręty - to nie problem- problemem jest ich zachowanie w takiej pozycji ;:224
* zamontowanie jakiegoś wejścia- drzwi
*sam pręt trzeba zakonserwować -farba
*pręty nie powinny stykać się z folią - trzeba więc je jakoś odizolować - pewnie owinąć folią
*czy wysokość 1,7 m nie będzie mała?
Jest to moje gdybanie odnośnie takiego rozwiązania , jeśli macie uwagi to bardzo o nie proszę
zanim zacznę myśleć poważnie o tej inwestycji.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tunel foliowy ...

Post »

Za niski,po co masz się schylać.Boki pionowe,a łuk od wysokości 1m.Jeśli dasz od razu
łuk,to po bokach tylko rzodkiewka,bo będzie za nisko.
Awatar użytkownika
lukas93cs
200p
200p
Posty: 431
Od: 29 maja 2009, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno/Podkarpackie
Kontakt:

Re: Tunel foliowy ...

Post »

Witam jakie tunel będzie lepszy z pręta na przykład 12mm , czy może rurka PCV 32mm. Bo ja jestem nastawiony na rurkę PCV bo nie trzeba malować i nie rdzewieje.Ale mam nadzieję że ktoś z doświadczeniem się wypowie.
Krakus
100p
100p
Posty: 123
Od: 19 gru 2005, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Tunel foliowy ...

Post »

Markonix, najpierw witam Cię jako byłego sąsiada zza miedzy. (Szarów - Niepołomice) ;:63
Wracając do tematu; czytam ten Twój opis, i jakbym czytał swoje wyliczenia, w chwili kiedy taki tunel robiłem ja. Wszystko się zgadza, nawet wymiary takie same. Naprawdę jestem zaskoczony takim zbiegiem okoliczności. Co do izolacji prętów od folii, to ja nic nie robiłem oprócz pomalowania farbą chlorokauczukową raz na cztery lata. Pręty gładkie fi 12mm maluje się bardzo łatwo i szybko. Ja końce pałąków wkładałem do wcześniej zrobionych i wbitych do ziemi, w miejscu styku pałąków z ziemią, palikorurek (to moje określenie), tzn. do pręta fi 12mm, dług. około 40-50cm, przyspawałem rurkę dług. 10cm i średnicy wewn. około 14mm (tak, aby koniec pałąka wszedł do środka rurki). Stężenia podłużne stanowiły pręty fi 6mm żebrowane, na początku wiązane a później spawane do pałąków (od spodu). Tylko pręt szczytowy (na szczycie pałąków) był usytuowany na górze pałąków, aby był lepszy spad dla wody. Ogólnie rzecz biorąc, fajnie i fachowo to obmyśliłeś. Radzę zamiast wbijać pałąki do ziemi, zrobić tak, jak opisałem wyżej. Przód i tył też jest łatwo zrobić. Trzeba przyspawać po dwie blachy 5x10cm, do szczytowych pałąków, celem przymocowania za ich pomocą słupków stanowiących ościeża drzwi/wywietrzników itp. Dołem, wkoło całego tunelu, przymocowalem do pałąków deski grub 25mm i szer. 10cm, do których mocowałem folię przykręcając listewki (ze starej boazerii) wkrętami do płyt gipsowych za pomocą wkrętarki akumulatorowej (nie mam prądu na działce). Więcej mogę napisać w razie potrzeby.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: Tunel foliowy ...

Post »

Dzięki za odpowiedzi i podpowiedzi :
Krakus ja teraz mieszkam w Szarowie ;:224
Co do wysokości tunelu to się zastanawiałem ,1,7 m - faktycznie po bokach będzie niziutko.
wyliczenia moje opierały się na najprostszym sposobie jego zrobienia ,po prostu zostały mi pręty o tej długości .
Pomysł z rurkami jest dobry , można w ten sposób nawet podnieść całość do góry , jeśli da się większe długości.
Mam też pytanie jaką długość ma tunel i co ile dałeś pręty.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tunel foliowy ...

Post »

Jeden tunel mam zrobiony z prętów i rurek.Pręty były za krótkie,więc w ziemię wbiłem
rurki,wystają z ziemi 1m.Pręt wsadzony do rurki i zaklinowany.Całość poowijana paskami folii.Boki wychodzą pionowe,łuk zaczyna się od 1m nad ziemią.
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: Tunel foliowy ...

Post »

jaka jest wysokość tunelu w najwyższym punkcie?
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tunel foliowy ...

Post »

2,1m.Długość 10 m,szer 4.Kupuję 11 m folii ośmiometrowej.Zakładki zaprasowuję
zwykłym żelazkiem przez gazety
DarekR
50p
50p
Posty: 51
Od: 30 mar 2009, o 20:17
Lokalizacja: Małopolska

Re: Tunel foliowy ...

Post »

Witam. Czy ktoś zainstalował szklarnię na konstrukcji namiotu wojskowego typu NS-64. Może ktoś ma tanie źródło zaopatrzenia w Małopolsce. Czekam na informacje. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: Tunel foliowy ...

Post »

Można spróbować i zapytać w agencji mienia wojskowego na ul.Rakowickiej (po stronie kościoła) , parę razy tam byłem , ale niestety nic ciekawego nie mieli.
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”